ضرورت ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بخش مسکن

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس گفت: تورم در ایران بسیار زیاد است و به نفع سرمایه‌گذاران خارجی است که در بخش مسکن ایران سرمایه‌گذاری کنند.

محمود عباس‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: ساخت یک میلیون مسکن در سال موضوعی دور از انتظار نیست. اکنون در کشور ما حدود پنج میلیون میلیارد تومان نقدینگی سرگردان وجود دارد که معلوم نیست این حجم عظیمی از نقدینگی در کجا و کدام بخش سرمایه‌گذاری شده یا مصرف می‌شود.

نقدینگی سرگردان در کشور نیازمند مدیریت است

وی گفت: برای ساخت یک میلیون مسکن در سال نیازمند دانش فنی، زمین، مصالح با قیمت مناسب، مدیریت و پول هستیم که همه این موارد در کشور وجود دارد. اگر حجم عظیم نقدینگی که به آن اشاره شد به درستی مدیریت شود در بخش مسکن شاهد معجزه خواهیم بود؛ معجزه‌ای که به رونق بازار مسکن و خانه‌دار شدن خانواده‌های فاقد مسکن منجر می‌شود.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اظهار تأسف از اینکه مسکن در کشور به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: با تورم روزافزون شاهد هستیم که مردم تمایل دارند خانه‌ای را خریداری و نگهداری کنند؛ درصورتی‌که آن فرد به خانه دیگری نیاز ندارد و فقط به خاطر کسب سود و هم‌گامی با تورم به خرید ملک مسکونی مبادرت ورزیده و حتی در اکثر موارد این خانه وارد فرآیند اجاره و داد و ستد نمی‌شود.

عباس‌زاده معتقد است که اگر نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید مسکن هدایت می‌شد، نه با کمبود عرضه مسکن مواجه می‌شدیم و نه با پدیده احتکار.

وی درباره راهکارهای رونق بازار مسکن به این مورد هم اشاره کرد باید در کنار مدیریت صحیح و هدایت نقدینگی به سمت تولید مسکن؛ قوانین دست و پاگیر هم حذف شود.

رونق بازار مسکن و توسعه اشتغال

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: با رونق بازار مسکن اشتغال‌زایی رونق دوباره خواهد گرفت و بسیاری از کسب و کارها توسعه پیدا می‌کنند. به عبارت دیگر بخش مسکن مولد سایر بخش‌های اقتصادی است و بدون رونق بازار مسکن نمی‌توان انتظار داشت سایر مشاغل به حرکت در بیایند.

عباس‌زاده اظهار امیدواری کرد که با رونق بازار مسکن بخش قابل توجهی از بیکاری موجود در کشور از بین بروند و هزاران شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شوند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که رونق بازار مسکن هیچ ارتباطی به تحریم و بلوکه شدن اموال ایران در خارج از کشور ندارد، گفت: تنها بخشی که ارتباطی به تحریم ندارد، همین بخش مسکن است که اگر هم داشته باشد، اثرگذاری آن بسیار اندک و ناچیز است.

وی در خصوص نقش بانک‌ها در رونق بازار مسکن این‌چنین عنوان کرد که بانک‌های فعال در کشور مستقل نیستند و کاملاً مطیع دستورات بانک مرکزی قرار دارند. رئیس بانک مرکزی موظف است که طوری شرایط را مدیریت کند که بانک‌ها با سیاست‌های ترسیمی دولت همگام و هم‌نظر باشند تا دولت بتواند سیاست‌های اقتصادی خود را در حوزه مسکن با موفقیت پیش ببرد؛ لذا بانک مرکزی و حتی دولت به راحتی می‌توانند بانک‌ها را کنترل و به آنها خط و مش دهند.

عباس‌زاده تأکید کرد که با مدیریت و درایت می‌توان منابع بانکی را به سمت تولید مسکن هدایت کرد؛ به خصوص اینکه تمام مسئولان عالی‌رتبه بانکی در کشور توسط دولت تعیین می‌شوند.

بازار مسکن ایران برای سرمایه‌گذاران جذاب است

وی به جذابیت بازار مسکن ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: تورم در ایران بسیار زیاد است و به نفع سرمایه‌گذاران خارجی است که در بخش مسکن ایران سرمایه‌گذاری کنند. به نظر من تنها دلیلی که سبب شده تا سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بخش مسکن کشور از خود تمایل نشان ندهند این است که بسته حمایتی از سرمایه‌گذاری در کشور ما وجود ندارد. برای اینکه سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن ایران تمایل داشته باشند باید این بسته حمایتی در حوزه اقتصادی، اجتماعی، قضایی و امنیتی تدوین شود.

انتهای پیام/

کد خبر 702383

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =