رئیسی راهبرد مشخصی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای ندارد

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم گفت: اعتقاد من بر این است که دولت آقای رئیسی راهبرد مشخصی در خصوص مذاکرات هسته‌ای ندارد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، درباره رویکرد دولت سیزدهم به مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: اعتقاد من بر این است که دولت آقای رئیسی راهبرد مشخصی در خصوص مذاکرات هسته‌ای ندارد. دلیلش هم این است که آقای رئیسی مجبور است پُلی میان انتقاداتی که از برجام از گذشته وجود داشته با شعارهایش نسبت به احیای دوباره برجام بزند.

وی گفت: متأسفانه در موضوع برجام به شدت پوپولیستی عمل شد؛ طوری‌که حتی صداوسیما سریالی علیه مذاکره‌کنندگان و دولت وقت تهیه و مذاکره‌کنندگان را به جاسوسی و ترس متهم کرد.


بیشتر بخوانید:


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با اشاره به این مطلب که در شرایط کنونی هرگز راهبرد هسته‌ای شکل نخواهد گرفت، خاطرنشان کرد: دولت باید واقعیت هسته‌ای را بپذیرد. هرچند انتقاداتی نسبت به برجام وارد است، اما این توافق باعث شد تا ایران از ذیل قطعنامه‌های شورای امنیت خارج شود. دولت سیزدهم از اقتصاد بدون برجام سخن گفته بود اما تا به امروز این شعار تحقق پیدا نکرده است.

وی معتقد است که تنها دولت از اقتصاد بدون برجام سود می‌برد؛ زیرا روز به روز قیمت طلا و ارز گران شده و دولت به عنوان بزرگترین دارنده طلا و ارز از گرانی‌شان عایدی بسیاری به دست می‌آورد و تنها این مردم هستند که باید فشارهای اقتصادی را متحمل شوند.

این نماینده سابق مجلس درباره مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای یادآور شد: ایران می‌توانست با آژانس یک سری توافقاتی را داشته باشد و نهایی شدن این توافقات را به مذاکرات هسته‌ای پیوند بزند. اما متأسفانه ایران همه چیز را به مذاکرات هشت آذر موکول کرده و این موضوع بدان معناست که یک موضوع اختلافی دیگر را در مذاکراتی مطرح خواهیم کرد که مملو از موضوعات اختلافی است.

فلاحت‌پیشه معتقد است که به شدت بازیگران ضدبرجامی صاحب نقش شده‌اند. به عنوان مثال رژیم صهیونیستی، مرتجعین عرب و حتی اروپاییانی که زمانی نقش میانجی را بازی می‌کردند، امروز به منتقد ایران تبدیل شده‌اند.

وی ابراز امیدواری که حداقل دولت سیزدهم در مذاکرات هسته‌ای دستاوردی داشته باشد تا هزینه‌هایی که به کشور و مردم تحمیل شده، دارای توجیه اقتصادی و سیاسی باشد.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی تصریح کرد: اگر مذاکرات به نتیجه نرسد باید شاهد دور تازه‌ تبانی چین و روسیه با کشورهای غربی و آمریکا بود؛ یعنی دوباره ایران همانند سال ۲۰۰۶ به محل معامله تبدیل خواهد شد و سرنوشت ایران را دیگر کشورها تعیین خواهند کرد. به باور من باید برروی همان توافق ۹۰ درصدی که دولت قبل از آن سخن می‌گفت، اجماع صورت می‌گرفت تا این دولت در خصوص ۱۰ درصد مابقی دست به مذاکره می‌زد.

انتهای پیام/

کد خبر 702700

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =