در مورد برجام به ما گفتند ساکت باشید!

رئیس دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی گفت: آنچه برجام از ما گرفت گران‌تر از سانتریفوژها بود!

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، جدیدترین قسمت این برنامه، شنبه ۶ آذرماه با موضوع «بررسی ابعاد شخصیتی و علمی شهید فخری زاده» و با اجرای امیرحسین ثابتی به روی آنتن شبکه افق رفت.

در این قسمت از برنامه، پیرامون موضوع ذکر شده، گفت و گویی با دکتر محمدرضا آقامیری، دانشمند هستهای صورت گرفت.

آقامیری، رئیس دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی، درمورد خدمات و زحمات این شهید در حوزه های مختلف گفت: شهید فخری‌زاده در همه حوزه‌ها به دنبال توسعه زیرساخت‌ها بود؛ از حوزه هسته‌ای تا بیوتکنولوژی، واکسن و حتی مسائل امنیتی! اینگونه شخصیت‌ها را کمتر در کشور داریم.
وی ادامه داد: در همان حوزه هستهای نیز، فقط ساختن بمب معنایی ندارد! تلاش ایشان بیشتر برای این بود که بتواند زیرساخت ها را فراهم کند تا ما در تمام زمینه ها، در تکنولوژی هستهای بتوانیم وارد شویم.

شهید فخری زاده از برجام ناراحت بود

آقامیری از زبان شهید فخری زاده، دوست و همکار وی در خصوص ناراحتی اش از برجام گفت: شهید فخری‌زاده از برجام ناراحت بود و از توافق، چندان رضایت نداشت؛ معتقد بود می‌تواند اثراتی روی فعالیت‌های هسته‌ای کشور بگذارد که دیدیم اینگونه شد و برجام موجب عقبگرد بدی شد و جایی مثل اراک، امکان بازگشت هم ندارد.

برجام هم خودزنی بود هم تخریب زیرساخت‌ها

آقامیری در ارتباط با قرداد برجام ادامه داد: در قضیه برجام، یک خودزنی اتفاق افتاد؛ یک بار اوایل دهه ۸۰ بود که با تعلیق، دو سال همه کارها را تعطیل کردند، همان تجربه در برجام تکرار شد البته زیرساخت‌های هسته‌ای کشورمان هم تعلیق شد هم تخریب، مثلا چند هزار سانتریفیوژ را از دست دادیم.

وی پیرامون همین موضوع اظهار کرد: سرمایه ای اصلی که به خاطر برجام از دست دادیم، نیروی انسانی و نخبگانی بود که به دلیل توقف همه فعالیت‌های هسته‌ای، از این صنعت خارج شدند. از نظر مواد هسته‌ای هم دچار بحران شدیم، شاید بتوانیم تا ۹۰ درصد هم غنی‌سازی کنیم ولی با چه حجمی؟

درمورد برجام به ما گفتند ساکت باشید!

این دانشمند هستهای در مورد اینکه آیا در بحث انعقاد توافق برجام با او، بعنوان یک دانشمند هستهای مشورتی شده است یا خیر، پاسخ داد: بله شد...به ما چند بار گفتند ساکت باشید و حرف نزنید!

داشتن رآکتور هسته‌ای از بمب اتمی مهمتر است

آقامیری درمورد اینکه آیا هزینههای بالا در بحث هستهای ارزشش را داشته است یا خیر، اظهار کرد: استفاده از انرژی هسته‌ای یک حق است، و ما «باید» این را داشته باشیم. وجود رآکتور هسته‌ای مهمتر از داشتن بمب اتمی است، و داشتن چنین توانمندی‌هایی، موازنه قدرت بیشتری ایجاد می‌کند.

منبع: روابط عمومی برنامه جهان آرا

انتهای پیام/

کد خبر 703447

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =