تلاش مخرب آمریکا در یک روز مانده به مذاکرات وین

یک روز مانده به مذاکرات وین، آمریکا در راستای تطهیر چهره خود، تلاش می‌کند با انجام یک‌سری اقدامات مخرب، ایران را مقصر شکست برجام جلوه دهد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین‌الملل شبکه خبری تهران نیوز، فردا نخستین دور مذاکرات هسته‌ای در دولت سیزدهم آغاز می‌شود. مذاکراتی که بعد از خروج یک جانبه آمریکا از برجام، قرار است تمامی عوامل تحریمی علیه ایران را بردارد و بعد از آن هم ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد، هرچند که آمریکا به صورت مستقیم در این مذاکرات حضور ندارد اما قطعاً از تمامی ظرفیت‌های طرف‌های غربی و متحدان عربی خود برای تأثیرگذاشتن برروی مذاکرات استفاده می‌کند.

سفرهای متعدد رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در منطقه برای متقاعد کردن بعضی از کشورهای منطقه، صدور بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس علیه ایران، تحریم‌های پهپادی، قرار گرفتن ۶ فرد و یک نهاد ایرانی در فهرست تحریم ها در آستانه مذاکرات وین و غیره و از جمله این اقدامات است.


بیشتر بخوانید:


آمریکا و هم‌پیمانان او برای این مرحله از مذاکرات همه ابزارها را با خود همراه کرده‌اند که در اولین دور از مذاکرات دولت سیزدهم بتواند دیپلمات‌های ما را مرعوب کند.

آمریکا این روزها تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا با متقاعد کردن روسیه و چین که مشمول تحریم‌های گسترده آمریکا و دوست ایران هستند، فشارهای تحریمی بر ایران را افزایش دهد، بر اساس گزارش رویترز و به‌گفته دیپلمات‌های اروپایی «بایدن تلاش دارد چین و روسیه را ترغیب کند که قبول کنند دولت ایران و نه دولت آمریکا، مانع احیای برجام است»! رابرت اینهورن عضو اندیشکده بروکینگز نیز که به دولت بایدن مشاوره می‌دهد آشکارا ادعا کرده «باید اطمینان حاصل کنیم که جهان، ایران را دلیل شکست مذاکرات بداند نه آمریکا را»!

سفر رافائل گروسی درست چند روز قبل از آغاز مذاکرات هسته‌ای به ایران و اظهارات بعدی ایشان که از بی‌نتیجه بودن گفت‌وگو در خصوص مسائل باقی‌مانده پادمانی خبر داد، دقیقاً در چهارچوب انتقال پیام فشار بر ایران از طریق شورای حکام آژانس در صورت ادامه روند موجود است.

همچنین رسانه‌های آمریکایی و عوامل دست‌نشانده آنان سعی کردند تا با مظلوم‌نمایی از چهره اغتشاش‌گران اصفهان و مردم خواندن آنان احساسات مردم را تحریک کنند و با صدور فراخوان‌هایی خواستار تجمع مردم پایتخت برای حمایت از آنان شدند. آن‌ها می‌خواهند با ایجاد آشوب در کشور، آن را به‌عنوان شاخصی از اثرگذاری تحریم‌ها جلوه دهند و سپس از آن به‌عنوان یک برگ چانه‌زنی برای تداوم جنگ اقتصادی علیه ملت ایران استفاده کنند.

برجام تجربه‌ای است که باید دانش ما را در دور جدید مذاکرات ارتقا دهد. اکنون با توجه به تجربه توافق قبلی و ایفای تعهدات از سوی ایران و عهدشکنی آمریکا و سکوت اروپایی‌ها باید شیوه‌ای برای اجرای توافق اتخاذ شود که فارغ از بحث‌های حقوقی درباره لغو تحریم‌ها، منافع عینی برای ما داشته باشد و این منافع عینی در مقابل تعهدات عینی و قابل نظارت ما قرار گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر 703500

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =