مخالفان افزایش ظرفیت پزشکی استدلال کارشناسی بیاورند

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: مخالفان افزایش ظرفیت پزشکی به جای فشار و لابی سیاسی، استدلال کارشناسی ارائه دهند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، علی خضریان با انتقاد از برخی سنگ‌اندازی‌ها در مسیر افزایش ظرفیت پزشکی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دو نهاد تصمیم‌گیر هستند که مدعی اداره کردن نظام سلامت کشور هستند، اما در اقدامی تاسف‌بار به جای پیشنهاد راهکاری عملی برای حل معضل کمبود پزشک در نامه به رئیس جمهور دچار تعارض منافع شده و خود را تا حد یک نهاد صنفی تقلیل دادند.

وی با بیان اینکه اخیراً موضوع افزایش ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است، بیان کرد: این کار با توجه به کمبود پزشک و همچنین روند پیری جمعیت که نیاز به خدمات درمانی را افزایش می‌دهد، بسیار لازم است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: در مقابل اقدام خوب شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش ظرفیت پذیرش رشته پزشکی، نامه‌ای از سوی برخی افراد و نهادهای صنفی به رئیس جمهور ارسال شد که به جای ارائه راهکار برای حل مسئله کمبود پزشک به دنبال خارج کردن مصوبه افزایش ظرفیت از شورا بود.

خضریان خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به عنوان مدعیان اداره نظام سلامت کشور در اقدامی تاسف‌بار به جای پیشنهاد راهکاری عملی برای حل معضل کمبود پزشک در نامه به رئیس جمهور درخواست خارج کردن مصوبه افزایش ظرفیت از شورای عالی انقلاب فرهنگی را مطرح کرده‌اند.

وی عنوان کرد: امضاءکنندگان نامه به رئیس جمهور مدعی افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت پذیرش در چند سال اخیر هستند، اما گویا فراموش کرده‌اند که ظرفیت پذیرش به مدت ۱۵ سال از سال ۶۸ تا ۸۳ تا یک‌سوم کاهش پیدا کرد و بعد از آن مقداری افزایش پیدا کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته بعید می‌دانم وزیر بهداشت این اتفاق را فراموش کرده باشد، چرا که ۱۱ سال از این دروه در زمانی که وی دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده اتفاق افتاده است.

خضریان تاکید کرد: در حال حاضر سند آمایش سرزمینی وزارت بهداشت به‌ عنوان سند مبنای پذیرش دانشجو قرار گرفته، در حالیکه این سند فاقد جامعیت کارشناسی بوده و در آن برنامه‌ای برای تأمین نیاز درمانی کشور در پاسخ به سالمندی جمعیت و همچنین توسعه گردشگری سلامت کشور در نظر گرفته نشده است.

وی ضمن نادرست خواندن نبود زیرساخت آموزشی برای افزایش ظرفیت پذیرش پزشک، گفت: این ادعا در حالی مطرح می‌شود که دانشکده‌های پزشکی در سال‌هایی که امکانات بسیار محدود بود، تعداد دانشجوی بیشتری دانشجو پذیرش می‌کردند، اما جالب آنکه اکنون با تعداد بیشتر دانشکده، بیمارستان و تخت بیمارستانی مدعی نبود امکانات برای افزایش ظرفیت پذیرش هستند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه نکته‌ دیگر در نامه به رئیس جمهور اینکه هدف‌گذاری برای رسیدن به سرانه ۱۸ پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر است، در حالی‌که میانگین سرانه پزشک منطقه در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۳ پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر بوده و این میانگین در کشورهای پیشرو بین ۳۰ تا ۵۰ پزشک است.

خضریان تاکید کرد: در این شرایط حتی اگر با روند فعلی به ۱۸ پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر هم برسیم باز هم از کشورهای منطقه عقب‌تر هستیم که این موضوع با اسناد بالادستی در تعارض است.

وی با انتقاد مجدد از فشارهای سیاسی که برای خارج شدن افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی از دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: امضاءکنندگان نامه به رئیس جمهور باید پاسخ بدهند که اگر دلایل کارشناسی و علمی در مخالفت با افزایش ظرفیت پزشکی وجود دارد، چرا اجازه نمی‌دهند که طرح در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی گردد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه فشارهای سیاسی و نامه‌نگاری‌های پی‌درپی از سوی نهادهای صنفی، این موضوع را پررنگ می‌کند که مخالفت‌ها فاقد پشتوانه کارشناسی است و صرفا از جهت نگرانی‌ها از به خطر افتادن منافع عده‌ای قلیل است.

انتهای پیام/*

کد خبر 703558

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =