پوچ بودن مذاکرات وین در صورت ادامه تحریم‌ها

تیم مذاکره‌کننده دولت سیزدهم از همان ابتدا دیپلماسی هسته‌ای متفاوتی را از دولت روحانی در پیش گرفته بود؛ اول اینکه معیشت و اقتصاد کشور را از برجام جدا کرد و دوم شرط تضمین به‌منظور لغو تحریم‌هاست؛ چراکه اگر تحریم‌ها از میان برداشته نشود مذاکرات بی‌معنا خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سرویس بین‌الملل شبکه خبری تهران نیوز، دور جدید مذاکرات برجام از روز گذشته در هتل کوبورگ وین برگزار شد، این مذاکرات در حالی انجام می‌شود که آمریکایی‌ها به تاوان خیانت خود و خروج یک‌جانبه از برجام، مذاکرات را از پشت درب دنبال می‌کند و اجازه ورود به میز مذاکرات را ندارند.

ایران رسماً اعلام کرده است که در مذاکرات کاملاً جدی، عمل‌گرایانه و نتیجه‌گرا وارد می‌شود. تیم مذاکره‌کننده دولت سیزدهم از همان ابتدا دیپلماسی هسته‌ای متفاوتی را از دولت روحانی در پیش گرفته بود؛ اول اینکه معیشت و اقتصاد کشور را از برجام جدا کرد و دوم شرط تضمین به‌منظور لغو تحریم‌هاست؛ چراکه اگر تحریم‌ها از میان برداشته نشود مذاکرات بی‌معنا خواهد بود.


بیشتر بخوانید:


حال آمریکا که به لحاظ حقوقی و سیاسی در موضع ضعف و محکومیت قرار گرفته و تنها برگ برنده خود را در ادامه سیاست‌های دولت دوازدهم می‌دید. با رویکرد متفاوت دولت سیزدهم از ابتدای روی کار آمدن آن، بیکار ننشست و در دو سطح مسئله هسته‌ای را پیگیری کرد، اول تلاش برای آغاز مذاکرات و گفت‌وگو با روسیه، چین و ... دوم، ایجاد عملیات روانی گسترده و تلاش برای پاشیدن بذر ناامیدی و بی‌اعتمادی و به میدان مخالفت آوردن مردم با دولت و نظام، به منظور به دست گرفتن ابتکار عمل در مذاکرات.

آمریکا قویاً به تشدید فشار به جمهوری اسلامی و تغییر میدان بازی از طریق رویارویی مردم ایران با دولت و نظام دل بسته است و با سوار شدن بر موج اعتراضات و مطالبات مردم در مواردی مثل اعتراضات مربوط به آب در زاینده رود، اعتراضات مخالفت با واکسن و اعتراض فرهنگیان می‌خواهد ورق را به نفع خود برای امتیازگیری بیشتر از ایران برگرداند. از سوی دیگر آمریکا هم‌زمان با موج‌سواری بر مدار مطالبات مردم ایده توافق موقت را به کمک رسانه‌های خود در خارج و سرسپردگان آن در داخل مطرح می‌کند تا واکنش افکار عمومی و تیم مذاکره‌کننده ایران را بسنجد؛ چرا که در دولت قبل از ارائه پیشنهادات مبهم به نتیجه مطلوب رسیده است. آمریکا در این پیشنهاد می‌خواهد با آزاد کردن بخش اندکی از اموال ایران، برای مذاکرات طولانی‌تر و گرفتن امتیازات بیشتر زمان بخرد و کشور را از پیشرفت‌های جدید در حوزه هست‌ ای باز دارد.

اما آنچه کاملاً مشخص است، این است که آمریکا در موضع ضعف قرار دارد که اگر این‌گونه نبود امکان نداشت بپذیرد که خارج از کمیسیون مشترک و در پشت درب‌های بسته مذاکرات را دنبال کند. کوتاهی در مبارزه هوشمندانه و قاطع با دشمنان مزودور، جمع کردن بساط تحریم را با وجود امکانات موجود به تأخیر انداخته است، بی‌شک صیانت از منافع جمهوری اسلامی و دستیابی به حقوق تضییع‌شده ایران و رفع تحریم‌های ظالمانه غرب مستلزم ایستادگی و مقاومت است و ملت شریف ایران نیز با تمام وجود از تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کند.

انتهای پیام/

کد خبر 703669

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =