کد خبر 703804
۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
آیا پرستوهای ماده هم آواز می‌خوانند؟

پرنده شناسان به این نتیجه رسیدند که پرستوهای ماده مانند پرستوهای نر برای برقراری ارتباط آواز می‌خوانند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، دانشمندان در مطالعات ۲۰۲۰ درباره یکی از فراوان‌ترین، گسترده‌ترین گونه‌های پرندگان به نام پرستوی انبار یا چلچله تحقیق کردند. پرستوی انبار پرنده‌ای کوچک و مهاجر است که با دم دراز و دوشاخه معروف است. درگذشته بیش از هزار مقاله درباره این نوع از پرنده مطالعه شده است اما تاکنون آواز خواندن پرستو در مقالات تحقیقاتی مورد توجه قرار نگرفته بود.

دانشمندان از آغاز تحقیقات خود در پرندگان مدرن روی آواز خواندن پرستوهای نر متمرکز شدند و آن‌هاآواز خواندن پرستو ماده را نادیده گرفته‌اند. برخلاف نظریه‌های قبلی پرنده‌شناسان می‌گویند پرستوهای ماده گاهی‌اوقات به اندازه‌ی پرندگان نر آواز می‌خوانند. مردان در پروژه‌های تحقیقاتی مطالعه آواز پرندگان ماده به‌طور قابل توجهی کم‌تر نقش دارند. پرندگان مناطق معتدل رفتارهای آوازی متفاوتی نسبت به پرندگان گرمسیری از خود نشان می‌دهد.

دانشمندان می‌گویند اگر بتوانیم همه را متوجه این امر کنیم که پرندگان ماده نیز مانند پرندگان نر برای ارتباط برقرار کردن آواز می‌خوانند روایتی که برای دهه‌ها وجود داشته را تغییر خواهیم داد. آواز خواندن پرندگان برای کارکردهای مهم از جمله برقراری ارتباط امری مهم و طبیعی در پرندگان نر همچنین در پرندگان ماده نیز تلقی می‌شود؛ بنابراین پرستوهای ماده نیز همچون پرستوهای نر آواز می‌خوانند. افراد باید تجربه خود را زیاد کنند تا بتوانند تشخیص دهند که صدای آواز، از پرستوهای نر یا ماده شنیده می‌شود. در بسیاری از گونه‌های پرندگان از جمله پرستوهای انبار، پرنده‌های نر و ماده از دور قابل شناسایی نیستند، اما توسط گوش‌هایشان قابل تشخیص هستند.

منبع: آنا

انتهای پیام/

کد خبر 703804

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =