سهام عدالت نقش مهمی در رفع مشکلات اقتصادی دارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سهام عدالت می‌تواند نقش مهمی در رفع مشکلات معیشتی مردم داشته باشد.

علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با بیان این‌که متأسفانه بانک‌ها نسبت به توثیق سهام عدالت بی‌توجه هستند، اظهار داشت: سهام عدالت ظرفیت بسیار عظیمی است که می‌تواند نقش مهمی در رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم داشته باشد اما متأسفانه چون ارزش این سهام مدام فراز و فرود دارد‍، بانک‌ها خیلی نسبت به توثیق قرار دادن آن تمایلی از خود نشان نمی‌دهند.

وی گفت: سهام‌دارن عمده که ۲۰ تا ۳۰ درصد سهام یک شرکت را در داختیار دارند حسابشان با سهامداران خرد جداست. بانک‌‎ها نسبت به سهام‌داران عمده تمایل بیشتری نشان می‌دهند تا سهام‌داران خرد. به همین دلیل است که سهام‌داران عمده به راحتی از بانک تسهیلات دریافت می‌کنند و سهامشان به عنوان وثیقه برای بانک اعتبار دارد، اما سهام‌داران خرد مانند دارندگان سهام عدالت چون ارزش سهامشان اندک است، بانک‌ها تمایلی به توثیق قرار دادن این سهام ندارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ایده این‌که سهام عدالت به عنوان توثیق قرار گیرد از دولت قبل شروع شد و این ایده هم زمانی مطرح شد که شرایط بورس بحرانی نبود اما از همان ابتدا هم بانک‌ها تمایلی برای این‌که سهام عدالت به‌عنوان وثیقه دریافت تسهیلات قرار گیرد، نداشتند.

وی معتقد است: تا زمانی که شرایط بورس بهبود پیدا نکند و اعتماد مردم به بازار سرمایه جلب نشود بعید است که بانک‌ها به راحتی زیر بار پذیرش سهام عدالت به‌عنوان توثیق بانک بروند؛ بنابراین به همین خود دولت هم در این شرایط تمایلی ندارد به بانک‌ها فشار بیاورد.

کریمی با بیان این‌که سهام عدالت سرمایه و پشتوانه خوبی برای مردم عادی و سهام‌داران خرد است و باید تسهیلات خوبی برای دارندگان آن در نظر گرفته شود، تصریح کرد: اکنون کسانی هستند که سهام عدالت خود را آزاد کرده‌اند و کاملاً شرایط فروش یا نگهداری سهام عدالت خود را دارند و حتی می‌توانند سهام عدالت خود را در رهن بانک قرار دهند مانند آن کسی که ملک خود را در ازای دریافت تسهیلات در رهن بانک قرار داده است، سهام‌داران عدالت هم می‌توانند تا یک سقف مشخص وام دریافت کنند و سهام عدالت خود را توثیق قرار دهند و بهتر است که حداقل برای کسانی که سهام خود را آزاد کرده‌اند، این تسهیلات در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/ م ۲۰

کد خبر 709488

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =