مذاکره مستقیم با آمریکا؛ رویای اصلاح‌طلبان

اروپایی‌ها بالاخره در مذاکرات از مواضع خود کوتاه آمدند، اما جریان اصلاح‌طلب بر موضوع مذاکره مستقیم با آمریکا پافشاری می‌کند.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، درحالی‌که در طول برگزاری مذاکرات وین اروپایی‌ها همواره سعی می‌کردند با اتهام‌زنی‌های مکرر به ایران از اظهارنظر درباره پیشرفت نسبی مذاکرات وین خودداری کنند، بالاخره از مواضع خود کوتاه آمدند و رسماً پذیرفتند که گفت‌وگوها مثبت بوده است، اما جریان اصلاح‌طلب همچنان بر موضوع مذاکره مستقیم ایران با آمریکا پافشاری می‌کند.

در جدیدترین اظهارنظرهای صورت‌گرفته از سوی این جریان، سیدحسین موسویان دیپلمات و مذاکره‌کننده هسته‌ای سابق ایران در دولت اصلاحات درباره مذاکره مستقیم ایران و آمریکا گفته است: «تجربـه نشـان می‌دهد آمریکایی‌ها اگـر بخواهنـد امتیـاز خاصی بـه ایـران بدهند، با واسـطه نمی‌دهند و آن‌ها نرمـش را تنهـا در مذاکـرات مستقیم از خـود نشـان می‌دهند!». و ی در ادمه گفت که اسـتراتژی «اروپـای منهـای آمریـکا» تنها یک توهم است و ایران باید سیاسیت خود را بر پایه اینکه آمریکا قدرتمندتـر از اروپـا اسـت پیش ببرد.»

این سخنان در حالی به‌صورت مکرر توسط رسانه‌های اصلاح‌طلب منتشر می‌شود که جمهوری اسلامی ایران در دولت حسن روحانی به‌صورت مستقیم با آمریکا وارد مذاکره شد و این رابطه به قدری نزدیک شد که جان کری و محمد جواد ظریف وزرای خارجه امریکا و ایران به پیاده‌روی دو نفره در خیابان‌های ژنو رفتند، اما این روابط نزدیک و مذاکرات مستقیم نه‌تنها باعث نشد که آمریکا از دشمنی خود با ایران کوتاه بیاید، بلکه تحریم‌ها را به دوبرابر افزایش داد. این در حالی بود که اساساً برجام (هرچند ناقص و مبهم) برای رفع همه تحریم‌های ایران در مقابل برخی امتیازات هسته‌ای شکل گرفته بود.

دومین نکته برای عدم حضور آمریکا در مذاکرات وین این است که مذاکرات صورت‌گرفته در مورد توافقنامه برجام است و کشورهایی می‌توانند در این مذاکرات حاضر شوند که عضو برجام باشند. این در حالی است که آمریکا به‌صورت یکجانبه از برجام خارج شد؛ بنابراین برای بازگشت ابتدا باید تعهدات برجامی خود را عمل کند و سپس تضمین جدی و کافی وجود داشته باشد که آمریکایی که قابل اعتماد نیست، دوباره از برجام خارج نشود و سپس وارد گود مذاکرات شود.

واقعیت این است که جریان اصلاح‌طلب از مردم عصبانی است؛ چراکه مردم اصلاح‌طلبان را از رأس قدرت اخراج کردند. چون دیدند که این جریان هیچ برنامه‌ای برای اداره کشور ندارد و تمامی بی‌کفایتی خود را به وجود تحریم‌ها گره می‌زند که اگر این جریان کوچکترین برنامه و یا دغدغه‌ای برای مردم داشت به عدم ساخت خانه، عدم ساخت پالایشگاه و عدم ساخت نیروگاه برق برای مردم افتخار نمی‌کرد. جریان اصلاح‌طلب این روزها تنها، مشغول انتقام‌گیری از مردم ایران است و این جوسازی رسانه‌ای که «نمی‌شود و نمی‌توانیم» بیشتر از این‌که انتقادهای دلسوزانه باشد، نشانگر عصبانیت این جریان است تا تنبلی‌های گذشته خود را توجیه کنند.

انتهای پیام/*

کد خبر 710718

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =