چگونه هنگام تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در آلمان کار پیدا کنیم؟

کشور آلمان به دلیل تنوع رشته های تحصیلی دانشگاه های آن به ویژه در زمینه های اتوماسیون صنعتی و مهندسی، مشهور است و آلمان، کشوری است که یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری را در بین کشورهای اروپایی دارد. به همین دلایل، اکثر دانشجویان، به دنبال اشتغال در کشور آلمان هستند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، کشور آلمان به دلیل تنوع رشته های تحصیلی دانشگاه های آن به ویژه در زمینه های اتوماسیون صنعتی و مهندسی، مشهور است و آلمان، کشوری است که یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری را در بین کشورهای اروپایی دارد. به همین دلایل، اکثر دانشجویان، به دنبال اشتغال در کشور آلمان هستند.

برای اینکه بدانید دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا جهت کار کردن حین تحصیل یا بعد از فارغ التحصیلی در آلمان، چه شرایط و الزاماتی را باید رعایت کنند، با ادامه ی این مقاله همراه باشید.

چگونه هنگام تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در آلمان کار پیدا کنیم؟

کار کردن در آلمان حین تحصیل در این کشور

هزینه‌های زندگی در آلمان، نسبت به خیلی از کشورهای اروپایی چندان هم گران نیست و می‌شود با اندکی صرفه‌جویی با هزینه‌ای حداقل ۸۵۰ دلاری در یکی از شهرهای آلمان زندگی کرد اما شاید بد نباشد که دانشجویان مهاجر در آلمان شغلی پاره‌وقت برای خود پیدا کنند تا مقداری از هزینه ها را تامین کنند. اگر می خواهید حین تحصیل در آلمان، به صورت پاره وقت کار کنید و درآمد داشته باشید، بسته به اینکه اهل کدام کشور هستید باید شرایط و الزامات مختلفی را دنبال کنید:

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا / دانشجویان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA)

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (همچنین دانشجویان از کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس)، از حق و حقوق مشابهی با دانشجویان آلمانی برخوردار هستند و دسترسی آزاد و بی قید و شرطی به بازار کاری کشور آلمان دارند. دانشجویان می توانند حین تحصیل، تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. اگر ساعات کاری شما از این حد فراتر رود، باید به اداره تامین اجتماعی آلمان، حق بیمه بپردازید و از طرفی باید توجه داشته باشید که کار کردن بیش از حد می تواند بر کیفیت تحصیلی شما نیز تاثیر منفی بگذارد.

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه و منطقه اقتصادی اروپا

چگونه هنگام تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در آلمان کار پیدا کنیم؟

دانشجویان دیگر کشورها نیز (کشورهای غیر اتحادیه اروپا و کشورهای غیر منطقه اقتصادی اروپا)، می توانند حین تحصیل در آلمان، به مدت ۱۲۰ روز کامل یا ۲۴۰ نیم روز در سال کار کنند. این محدودیت زمانی برای کار کردن، شامل شغل هایی نظیر دستیار آموزشی یا دستیار پژوهشی نمی شود. در صورت اشتغال در این نوع مشاغل، باید مراتب را به اطلاع اداره ثبت احوال آلمان برسانید.

گذراندن دوره کارآموزی اختیاری حین تعطیلات ما بین ترم های تحصیلی نیز با اینکه درآمدی برای شما ندارد اما باز هم شغل محسوب می شود. یعنی هر روز کارآموزی اختیاری، از محدودیت زمانی ۱۲۰ روزه ی کار کردن شما حساب می شود. با این حال، گذراندن دوره های اجباری کارآموزی مرتبط با رشته ی تحصیلی، جزو محدودیت زمانی کار کردن شما محسوب نمی شود.

توجه : دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا، مجاز به کارکردن به صورت خود اشتغالی یا آزاد، نیستند.

دانشجویان در کشور آلمان می توانند تا ۴۵۰ یورو (معادل ۴۹۱ دلار) در ماه درآمد داشته باشند که قانون پرداخت مالیات شامل این میزان درآمد نمی شود. اما اگر درآمد شما بیش از این مقدار باشد، پرداخت مالیات بر درآمد شامل شما خواهد شد و با دریافت شماره مالیاتی، مبلغی به عنوان مالیات بر درآمد، به طور خودکار از حقوق شما کسر خواهد شد. برخی از کارفرمایان نیز ممکن است علیرغم درآمد پایین فرد، مبلغی به عنوان مالیات بر درآمد از حقوق وی کسر کنند، در این صورت شما می توانید با ارسال صورتحساب مالیات بر درآمد خود،‌ این مبلغ را استرداد کنید.

اگر از سطح مهارت خوبی در زبان آلمانی برخوردار باشید (به زبان آلمانی مسلط باشید) یا حین تحصیل، دوره های کارآموزی را گذرانده باشید، پیدا کردن شغل در این کشور برای شما آسان تر خواهد بود. اما اگر شما تازه در حال یادگیری زبان آلمانی باشید یا در حال گذراندن دوره های مقدماتی Studienkolleg باشید، با شرایط و الزامات سخت گیرانه تری حین جستجوی کار مواجه خواهید شد. در این صورت تنها می توانید در دوره های بدون نیاز به ارائه ی سخنرانی در دانشگاه یا در مشاغلی که آژانس کاریابی فدرال آلمان تایید کند، مشغول بکار شوید.

کارکردن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی

اگر قصد دارید بعد از فارغ التحصیلی در آلمان بمانید و شغلی پیدا کنید،‌ باید برنامه ریزی های این هدف را از زمانی که هنوز دانشجو هستید شروع کنید. تسلط به زبان آلمانی، حین جستجو برای کار، مزیت محسوب می شود. چرا که بدون تسلط و مهارت در زبان آلمانی، تعداد مشاغلی که می توانید در آنها مشغول به کار شوید، بسیار محدود خواهند بود.

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا / دانشجویان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA)

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند بدون مجوز کار، در کشور آلمان کار کنند. اگر شما شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید، در مواردی نظیر دسترسی به بازار کار، شرایط کاری و مزایای اجتماعی و امور مالیاتی، از حق و حقوقی برابر با شهروندان خود کشور آلمان برخوردار خواهید بود.

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه و منطقه اقتصادی اروپا

چگونه هنگام تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در آلمان کار پیدا کنیم؟

دانشجویان کشورهای دیگر (کشورهای غیر اتحادیه اروپا و کشورهای غیر منطقه اقتصادی اروپا)، اگر قصد داشته باشند بعد از فارغ التحصیلی در کشور آلمان کار کنند، می توانند مجوز اقامت خود را برای ۱۸ ماه دیگر تمدید کنند تا بتوانند شغلی مرتبط با رشته ی تحصیلی خود پیدا کنند. جهت تمدید مجوز اقامت، ارائه ی مدارک زیر الزامی است:

  • گذرنامه
  • ارائه ی مدرک تحصیلی یا ارائه ی گواهی رسمی از دانشگاه، که تأیید می کند شما تحصیلات خود را با موفقیت به پایان رسانده اید.
  • ارائه ی بیمه نامه درمانی معتبر
  • اثبات تمکن مالی

مهلت ۱۸ ماهه تمدید اقامت پس از تحصیل شما در آلمان از روزی که نتایج امتحان نهایی خود در دانشگاه را دریافت می کنید شروع می شود. پس بهتر است از ترم آخر خود در دانشگاه به دنبال یافتن شغل باشید. طی این ۱۸ ماه، شما مجاز هستید تا هر اندازه ای که می توانید کار کنید و برای تامین هزینه های مالی خود، در هر شغلی مشغول به کار شوید.

به محض اینکه شغلی پیدا کردید باید نبست به ارائه درخواست جهت اخذ مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا (کارتی مشابه گرین کارت آمریکا)، اقدام کنید. در طول دوره ی رسیدگی به درخواست، مجاز هستید در کشور آلمان اقامت داشته باشید.

اگر قصد اقامت و تحصیل در یکی از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا را دارید، بهتر است نسبت به اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنید. در مورد مدارک الزامی و اینکه اخذ کدام مجوز برای شما بهتر است، می توانید از اداره ثبت احوال مشاوره بگیرید.

اگر قصد دارید نسبت به اخذ کارت آبی اقدام کنید، باید شغلی داشته باشید که حداقل حقوق آن ۵۳۰۰۰ یورو (معادل ۵۷۸۴۴ دلار آمریکا) در سال باشد. این حداقل حقوق برای ریاضی دانان، مهندسان، اساتید دانشگاه، تکنسین ها یا پزشکان که از بهترین مشاغل در آلمان نیز محسوب می شوند، برابر با ۴۱۸۰۸ یورو (معادل ۴۵۶۲۹ دلار آمریکا) در سال می باشد.

اگر قصد دارید به طور دائم درآلمان بمانید و شهروندی این کشور را اخذ کنید، می توانید بعد از گذشت ۲ سال از دریافت مجوز اقامت طولانی مدت یا کارت آبی اتحادیه اروپا، نسبت به اخذ مجوز اقامت دائم اقدام کنید.

جستجوی کار در آلمان بعد از بازگشت به کشور خود

اگر بعد از بازگشت به کشور خود، می خواهید جهت پیدا کردن شغل دوباره به آلمان سفر کنید، باید برای اخذ ویزای جستجوی کار اقدام کنید. ویزای جستجوی کار، نوعی ویزا با اعتبار ۶ ماهه است که به شما امکان می دهد به آلمان سفر کنید و شغلی مرتبط با رشته تحصیلیتان را جستجو کنید.

بدین منظور شما باید مدرکی دال بر تمکن مالی ارائه دهید که اثبات کند می توانید از لحاظ مالی هزینه های مورد نیاز خود را بپردازید، چرا که اخذ این ویزا به منزله ی مجوزی برای کار کردن و اشتغال شما نیست. به محض پیدا کردن شغل مد نظر، می توانید برای مجوز اقامت اقدام کنید. جهت اخذ ویزای جستجوی کار، می توانید درخواست خود را به نزدیکترین سفارت آلمان در کشور خود ارائه دهید.

انتهای پیام/

کد خبر 715074

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =