طوفان طبس، دست قدرت الهی که یقه آمریکایی‌ها را گرفت

پنجم اردیبهشت ماه یادآور گرفتار شدن آمریکایی‌ها در طوفان شن طبس است، روزی که دست قدرت الهی از آستین طبیعت بیرون آمد و یقه مزدوران آمریکایی را گرفت.

مژگان شمس در یادداشتی نوشت: نیروهای آمریکا خود را برای حمله نظامی مهیا کرده بودند، از نظامیان کماندو گرفته تا تجهیزات پیشرفته، چند فروند بالگرد و هواپیما.

برنامه‌ریزی کرده بودند برای اینکه عازم ورزشگاه امجدیه تهران شده و پس از آزادسازی گروگان‌هایشان، به انجام بخش‌های دیگر عملیات مانند بمباران بیت امام در جماران، بمباران مرکز نگهداری مهمات سپاه و حزب ریاست جمهوری بپردازند. عملیات از غروب پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۵۸ آغاز شده و شش فروند هواپیمای سی- ۱۳۰ و نود نفر از کماندوهای آمریکا به همراه هشت فروند بالگرد نفربر راهی ایران شده بودند.

هواپیماها و بالگردها در صحرای طبس مستقر شده و آماده آغاز عملیات بودند، با از کار افتادن یکی از بالگردها همه عملیات به هم خورد و نیروها در حالی دستور عقب‌نشینی گرفتند که در طوفان شن گرفتار شده و امکان پرواز بالگردهایشان وجود نداشت.
برخورد یک هواپیما و یک فروند بالگرد آمریکایی جان هشت نیرویشان را گرفت و بقیه با پنج فروند هواپیمای دیگر از خاک ایران گریختند، آری طوفان شن یقه آمریکایی‌ها را گرفت و نقشه‌هایشان را نقش بر آب کرد. دشمنی‌ها و عداوت آمریکایی‌ها با ملت و کشور ایران پس از واقعه طبس تشدید شد، اکنون بیش از چهار دهه است که دولتمردان و روسای جمهور آمریکا اعم از دموکرات و جمهوری خواه موضع واحدی را در قبال کشورمان اتخاذ کرده و همه توان خود را برای ممانعت از تحقق اهداف انقلاب پای کار آورده‌اند.

ترور بیش از ۱۷ هزار چهره برجسته، تهدید به حمله نظامی، حمایت مالی و تسلیحاتی رژیم بعث عراق در حمله نظامی که به خیال خودشان قرار بود سه روزه تهران فتح کنند، اما در باتلاقی هشت‌ساله در نهایت با رسوایی تمام ناچار به عقب نشینی شدند، تنها بخشی از این جنایات است. تئوریسین‌های آمریکایی پس از درک تجربه دفاع مقدس و پذیرش این واقعیت که دیگر نمی‌توانند روی گزینه نظامی تکیه کنند، به دنبال ابزارهای جایگزین بوده و این بار روی کلیدواژه "تحریم اقتصادی" تمرکز کردند. از آنجایی که آن‌ها میدانستند اقتصاد ایران به پایه‌های مستحکمی پایبند نیست، با اعمال شدیدترین تحریم‌های کمرشکن کوشیدند تا مبانی اقتصادی کشور را از پای درآورده و ایران را در هم شکنند.

آمریکایی‌ها به همین میزان بسنده نکرده و با راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی و فتنه‌گری های داخلی و تلاش برای تفرقه‌افکنی بین قومیت‌ها و شیعیان و اهل تسنن فروپاشی داخلی را رقم بزنند، اما پس از آنکه در این میدان مبارزه نیز توفیقی به دست نیاوردند، با نشانه رفتن امنیت ایران طرح و نقشه‌هایی را برای ناامن سازی کشورهای همسایه و به طور کلی منطقه خاورمیانه پیاده کردند که خلق گروهک‌های تروریستی مانند داعش از آن جمله بود. غافل از آنکه محور مقاومت به لطف اتحاد و انسجام ملل منطقه به سدی نفوذناپذیر در برابر تحقق این خدعه آمریکایی‌ها تبدیل شد، تا آنجا که پس از سال‌ها با تحمیل و تحمل هزینه‌های میلیارد دلاری و تلفات نیروی انسانی ناچار به فرار خفت بار از افغانستان و خروج نیروها از سوریه و عراق شدند.

اینها تنها برش‌هایی کوتاه از رسوایی‌های بزرگی بود که دولتمردان آمریکا در بیش از چهار دهه دشمنی با انقلاب در پرونده سیاه خود به ثبت رسانده‌اند. اگرچه در این سال‌ها دشمنی‌های دشمنان فراز و فرودهای زیادی را سر راه پیشرفت کشورمان قرار داد، اما اینک ورق به گونه دیگری برگشته و در حالی اهداف و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و حال سیطره در جهان است، آمریکا رو به روز مسیر انزوا و افول را با شیب تندتری می‌گذارند.اوضاع در دولت بایدن به مراتب بدتر از دولت‌های پیشین است، رئیس جمهور پیر آمریکا با گاف های گاه و بیگاه سیاسی و ناتوانی‌های هر باره در مدیریت اوضاع داخلی کشور، در عین دستپاچه در حال اداره دولتی است که این روزها باید دیگر خواب ابرقدرت بودن را ببیند.

تراژدی شکست های پیاپی دولت در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، سیاست خارجی، مراودات جهانی و از همه مهمتر مسائل داخلی آمریکا را به آشفته بازاری مانند کرده که دیگر نه تنها توان اداره جهان که تاب سر و سامان دادن به انبوه مشکلات داخلی‌اش را ندارد. اینها همگی نشانه‌هایی از تحقق این وعده بزرگ است که امامین انقلاب بارها خبر از افول و انزوای این ابرقدرت توخالی داده‌اند.

انتهای پیام/*

کد خبر 730341

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =