مروری بر ۱۵ اقدام مهم مجلس یازدهم

مجلس یازدهم از سوی رهبر انقلاب اسلامی به عنوان مجلس انقلابی خطاب می‌شود که در این مدت اقدامات و مصوبات خوبی را داشته است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، از ابتدای روزی که مجلس انقلابی سکان اداره بهارستان را به دست گرفت، بارها و بارها مورد تخریب و تخطئه قرار گرفت و هر رفتار و تصمیم‌گیری مجلس در طول دو سال فعالیت آن، همواره با اتهامات و حملات گسترده همراه بوده است، مجلس یازدهم به‌واسطه آنکه اکثریتش در اختیار جریان اصولگراست به هر بهانه آماج حملات گسترده و شدیدترین عملیات روانی قرار گرفته است، این در حالی است که در مجلس گذشته که اکثریت منتخبان آن را جریان اصلاح‌طلب و حامی دولت روحانی تشکیل می‌داد، مورد کمترین انتقاد از سوی منتقدین این روزها قرار نگرفت. مجلس یازدهم برخلاف مجلس گذشته که با حاشیه‌های فراوان همراه بود و در طول مدت حضور در مجلس خروجی قابل قبولی نداشت، توانست در طول عمر کوتاه خود اقدامات مؤثری را انجام داده که بخشی از آنها را در ادامه می‌خوانیم:

۱- تدوین طرح جهش تولید دانش‌بنیان: نمایندگان مجلس با تدوین این طرح به دنبال تسهیل حضور جوانان و نخبگان به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد ملی و عرصه‌های تولیدی کشور مانند حوزه‌های کشاورزی، صنعت و نظام سلامت بودند و بر این باورند که توجه به اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند راهگشا باشد و باعث حل مشکلات اقتصادی شود.

۲- طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی: این طرح به‌منظور رفع اختلافات بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت تصویب شده است و تولیت حوزه کشاورزی به وزارت کشاورزی واگذار شده است.

۳- قانون مالیات بر خانه‌های خالی: این قانون به‌دنبال آن است که اجازه ندهد برخی افراد و گاهاً حتی شرکت‌های دولتی، با دپوی خانه‌های خالی، باعث رشد قیمت‌ها شوند.

۴- اصلاح ساختار بانک مرکزی: «ثبات سطح عمومی قیمت‌ها و کنترل تورم»، «ثبات و سلامت شبکه بانکی»، «حمایت از رشد اقتصادی و اشتغال» و «حفظ ارزش پول ملی» از جمله مهترین اهداف این طرح به شمار می‌روند.

۵- جهش تولید مسکن: این طرح با هدفگذاری تولید سالانه یک میلیون مسکن و به‌دنبال کاهش هزینه تولید مسکن به تصویب نمایندگان رسیده است.

۶- اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها: این قانون به موجب بدعهدی آمریکا در معاهده برجام تصویب شد که علی رغم اینکه کشورمان به تمامی تعهدات خود عمل کرده بود اما تحریم‌ها افزایش پیدا کرد، اما این طرح قفل‌های صنعت هسته‌ای کشور را گشود و دست برتر در مذاکرات را نصیب ایران کرد.

۷- تسهیل صدور مجوز برخی کسب‌وکارها: این مصوبه موجب شکستن انحصار و حذف امضاهای طلایی، تعارض منافع، محدودیت‌های جغرافیایی برای کسب‌وکارها می‌شود تا فضای کاملاً رقابتی برای همه کسب‌وکارها ایجاد شود.

۸- قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده: هدف اصلی مجلس در این قانون، در اولویت قرار دادن منافع خانواده‌ها و مادران است.

۹- اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده: این قانون با ایجاد امکان شناسایی شرکت‌های کاغذی و معاملات صوری به‌دنبال حمایت واقعی از تولید داخلی است.

۱۰- طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری: این قانون با تعیین شرایط اختصاصی و عمومی داوطلبان ریاست جمهوری، معیارهای رجال مذهبی و سیاسی، معیارهای مدیر و معیارهای مدبر هزینه‌های کشور برای انتخابات را کاهش داده تا افرادی با صلاحیت به مسند امور تکیه بزنند.

۱۱- موافقت با طرح تخصیص قیر رایگان: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با طرح تخصیص یک میلیون تن قیر رایگان به روستاها و راه‌های شهری موافقت کردند. بر اساس این طرح، شرکت ملی نفت مکلف به تأمین یک میلیون تن قیر برای آسفالت راه‌های روستایی و عشایری و شهرهای با جمعیت زیر ۵۰ هزار نفر شد.

۱۲- قانون افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته در بورس یا فرابورس از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم: این قانون می‌تواند به عمق‌بخشی، هدایت و حفظ نقدینگی بورس و اموال مردم کمک کند.

۱۳- قانون اصلاح قانون صدور چک: این قانون با هدف مبارزه با پولشویی و جلوگیری از سوداگری در بازارهای مختلف، ممنوع کردن ظهرنویسی (پشت‌نویسی) چک‌های تضمینی به تصویب رسید.

۱۴- طرح مالیات بر عایدی سرمایه: یکی از مهمترین پایه‌های مالیاتی که در بسیاری از کشورهای جهان سال‌هاست اجرایی شده، مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) است. این مالیات سودآوری دلالی و سوداگری در بازارهای مختلف مثل مسکن را شدیداً کاهش داده و عملاً مانع مهمی برای ایجاد بحران‌های تورم‌زا در این بازارهاست.

۱۵- قانون بودجه ۱۴۰۰: علی‌رغم تأکید رهبر معظم انقلاب بر اصلاحات ساختاری بودجه و ضرورت اجرایی‌شدن آن به‌خاطر کسری بودجه شدید دولت، دولت روحانی اقدام مهمی در این زمینه انجام نداد. برای بهبود این وضعیت، کمیسیون تلفیق مجلس دست به کار شد و شاهد اصلاح گسترده بودجه در بخش‌های مختلف به‌ خصوص افزایش درآمدهای مالیاتی بدون ایجاد فشار به عموم مردم و همچنین حذف رانت‌های مختلف بودیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد اهمیت مجلس می‌فرمایند: «مجلس خیلی مهم است؛ مجلس شورای اسلامی جایگاه بسیار با اهمیّتی است. چرا؟ چون مجلس ریل‌گذار حرکتِ دولت است... اگر چنانچه مجلس به‌دنبال رفاه مردم، عدالت اجتماعی، گشایش اقتصادی، به‌ دنبال پیشرفت علم، پیشرفت فناوری، به دنبال عزت ملی و استقلال ملت باشد، ریل‌گذاری او به سمت این هدف‌ها خواهد بود؛ اگر مجلس مرعوب غرب باشد، مرعوب آمریکا باشد، دنبال حاکمیت جریان اشرافی‌گری باشد، ریل‌گذاری او در این جهت‌ها خواهد بود؛ کشور را بدبخت خواهند کرد... این است که اهمیت نمایندگی مجلس و نمایندگان مجلس را روشن می‌کند.»

انتهای پیام/*

کد خبر 733628

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =