والدین کودکان را از تماشای زیاد تلویزیون و تبلت منع کنند

متخصص چشم‌پزشکی با تأکید بر اینکه والدین باید کودکان را از تماشای زیاد تلویزیون و تبلت منع کنند، گفت: باید به جای تماشای تلویزیون کودکان را به مطالعه تشویق کرد.

مریم روشنی، متخصص چشم‌پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران‌نیوز با اشاره به استفاده بیش از حد کودکان از تلفن و تلفن همراه و خطر این معضل برای سنین پایین اظهار کرد: کودکان زیر دو سال نباید از تبلت، تلفن همراه و تلویزیون بیش از اندازه استفاده کنند، چراکه تصاویری که در ذهن کودکان پردازش می‌شود در آینده آنان تأثیر می‌گذارد، به‌خصوص اگر تصاویر خشن وجود داشته باشد.


بیشتر بخوانید:

رد پای «دانش‌بنیان» در پیشرفت‌های پزشکی ایران


وی درباره اینکه برخی خانواده‌ها از استفاده کودکان از تلفن همراه انتقاد دارند، عنوان کرد: این گلایه را بیماران بارها و بارها به من منتقل کرده‌اند و قطعاً در آینده از لحاظ بینایی به مشکل خواهند خورد، بنابراین باید کودکان را از فضای تلویزیون و تبلت خارج کرد.

این متخصص چشم‌پزشکی در پاسخ به این سوال که کودکانی که از تلویزیون استفاده می‌کنند، ممکن است از لحاظ کنترل ذهنی به مشکل بخورند؟ اضافه کرد: قطعاً اینگونه است و نمی‌توان در آینده از بیماری چشمی و ذهنی کودکان جلوگیری کرد و باید اکنون کودکان از مشاهده بیش از اندازه تلویزیون و تبلت منع شوند.

روشنی با بیان اینکه والدین به جای اینکه تبلت و گوشی دست کودکان بدهند آنان را به مطالعه بیشتر سوق دهند، ادامه داد: تصاویری که در تلفن همراه و تلویزیون قابل مشاهده بوده، بیشتر تغییر می‌کند، در حالی که تصاویر موجود در کتاب ثابت است و موجب آسیب خوردن ذهن کودکان نخواهد شد.

وی تصریح کرد: والدین برای هدایت بهتر کودکان به سمت بهره‌گیری از استعدادها باید مطالب مناسب با سن آنان را در اختیارشان بگذارند، از سوی دیگر کودکان ممکن است کارتون و فیلم‌هایی را نگاه کنند که مناسب سنشان نباشد و این در ذهن آنان سال‌ها ماندگار می‌شود.

این متخصص چشم‌پزشکی تأکید کرد: اکنون مهم‌ترین موضوعی که ذهن پژوهشگران را به خود مشغول می‌کند اینکه راه‌هایی را بیابند که کودکان زیر و بالای دو سال تمایلی به تماشای زیاد تلویزیون و تبلت نداشته باشند.

انتهای پیام/

کد خبر 736164

برچسب‌ها

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =