کد خبر 736183
۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
ارز ترجیحی چوبِ لایِ چرخِ اقتصاد بود

کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارز ترجیحی چوبِ لایِ چرخِ اقتصاد بود، گفت: کالابرگ الکترونیکی می‌تواند تا حدودی مؤثر باشد، البته دولت برای اتخاذ این سیاست نظرات نخبگان و صاحب‌نظران را دریافت کند.

محمدصادق مشایخ کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: ارز ترجیحی مصداق بارز غارت اموال مردم و غارت سرمایه ملی بود. ارز ترجیحی را باید نوعی سیاست اشتباه تلقی کرد که مسئولان دولت قبل در ذهن خود ارائه داده بودند و لذا باید هرچه سریعتر جلوی این تلقی اشتباه گرفته می‌شد.

وی افزود: تجربه نشان داده سیاست چند نرخی شدن ارز سیاست درست و دقیقی نیست و هرگاه مسیر چند نرخی شدن ارز را در پیش گرفته‌ایم با آسیب و زیان‌های بسیاری روبه‌رو بودیم، زیرا چندنرخی بودن ارز به رانت و فساد منجر می‌شود و کسی هم به راحتی نمی‌تواند با مفسدان برخورد کند زیرا آن‌قدر فربه شده‌اند که از نفوذ برخوردار هستند و در لایه‌های مختلف دولت نفوذ و روابط دارند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است، با پرداخت ارز ترجیحی واردکنندگان کالا باید کالا را ارزان به دست مردم می‌رساندند و کالاهای ضروری را وارد می‌کردند، وارد هم کردند ولی به نرخ آزاد به دست مردم رساندند و حتی بخش قابل توجهی از این کالاها به کشورهای همسایه صادر شد و قاچاق شد! خب وقتی کالایی قرار نیست به دست مردم برسد چرا باید بیگانگان و دیگران از آن بهره ببرند. ارز کشور برای هموطنان و رفاه مردم کشور باید هزینه شود نه برای بیگانگان.

مشایخ تاکید کرد: پرداخت ارز ترجیحی به تولید کشور هم آسیب وارد کرده و چوب لای چرخ اقتصاد بود. باید سیاست‌هایی اتخاذ شود که قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند و تولید رونق بگیرد و از طرف دیگر بازار با رشد قابل توجهی مواجه شود.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: نظام یارانه‌ای کشور باید اصلاح شود و ناگزیر به اصلاح این سیستم هستیم و دولت سیزدهم راهی جز اتخاذ چنین تصمیمی نداشت، لذا نباید دولت را سرزنش کرد. دولت سیزدهم مانع ادامه تصمیمات غلطی شده که چندین سال است کشور را درگیر بار عظیمی از مشکلات کرده و هر روز که می‌گذشت بر این مشکلات هم افزوده می‌شد. به باور من دولت سیزدهم شجاعت به خرج داده و دست به کار بزرگی زده که کمتر دولتی دست به انجام می‌زند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به تفاوت میان کالابرگ الکترونیکی و یارانه نقدی اشاره کرد و گفت: اساساً من با پرداخت نقدی یارانه‌ها مخالفت دارم. من معتقدم باید یارانه‌ها به صورت عادلانه توزیع شود و کالابرگ الکترونیکی می‌تواند تا حدودی مفید و مؤثر باشد البته به شرط اینکه دولت برای اتخاذ این سیاست نظرات نخبگان و صاحب‌نظران را دریافت کند.

انتهای پیام/*

کد خبر 736183

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =