تلاش عربستان برای بازگشت اعتبار از دست رفته

در مجموع باید گفت عربستان پس از پذیرش تلویحی شکست جنگ در یمن به دنبال بسترهایی برای بازگشت اعتبار خود است، بنابراین در سیاست جدید خود تعامل با کشورهای منطقه را در دستورکار خود قرار داده است.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، یک مسئول ترکیه‌ای اعلام کرده است که محمدبن‌سلمان در ۲۲ ژوئن جاری در سفری رسمی به ترکیه خواهد رفت. این نخستین سفر محمدبن‌سلمان به ترکیه بعد از قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول است. ولیعهد سعودی علاوه بر ترکیه به قبرس و مصر هم سفر خواهد کرد. نقطه مشترک این سه کشوری که ولیعهد عربستان قصد سفر به آنها را دارد برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر است.

گزارشگر المیادین در گزارشی گفته است: «این تصادفی نیست که ولیعهد سعودی ششمین سال انتصابش را با سفر به ترکیه آغاز می‌کند. بن‌سلمان از انزوایش خارج شده و از قضیه متهم بودنش به دست داشتن در قضیه کشتن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی عبور کرده و بازار منافع و بهره برداری‌ها را که این قضیه باز کرده بود، بسته است. آغاز سفرش موجب تثبیت جایگاه بین المللی اوست و تلاش می‌کند پیوندهایی را که با جهان پس از تکه تکه کردن خاشقجی قطع شده بود، دوباره به هم متصل کند.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که عربستان به‌دنبال بازیابی اعتبار خود پس از قبول تلویحی شکست در یمن و آتش‌بس موقت با انصارالله است، جنگی که عربستان ادعا کرده بود آن را در عرض دو هفته به پایان می‌رساند اما با گذشت ۷ سال این عربستان است که در مقابل مقاومت مردم یمن به زانو در آمده است، بنابراین یکی از اهداف این سفر را می‌توان کسب اعتبار مجدد عربستان در میان کشورهای منطقه دانست. عده‌ای دیگر از کارشناسان بر این باورند که با توجه به اینکه این سفر قبل از سفر جو بایدن به ریاض صورت می‌گیرد می تواند به منظور اتحاد این کشورها برای مقابله با ایران باشد.

اما آنچه که باعث اهمیت سفر بن‌سلمان به ترکیه نسبت به دو کشور دیگر می‌شود اول موضع ترکیه راجع به قتل قاشقچی است که پس از مدتی کاملاً با عربستان همراه شد و کار عربستان را توجیه کرد. دومین موضوع انتخابات ترکیه است. اردوغان برای رأی‌آوری در ترکیه به دنبال حمایت‌های مالی است که عربستان بهترین گزینه برای این موضوع محسوب می‌شود.

در مجموع باید گفت عربستان پس از پذیرش تلویحی شکست جنگ در یمن به دنبال بسترهایی برای بازگشت اعتبار خود است، بنابراین در سیاست جدید خود تعامل با کشورهای منطقه را در دستورکار خود قرار داده است.

انتهای پیام/*

کد خبر 736186

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =