فرهنگ‌سازی؛ کلید افزایش جمعیت

یک جامعه‌شناس با تأکید بر اینکه فرهنگ‌سازی لازمه افزایش جمعیت و فرزندآوری است، گفت: در این راستا دولت باید امکانات لازم را برای خانواده‌ها به وجود آورد.

محمد اردالوند، جامعه‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران‌نیوز با تأکید بر ازدواج پایدار در جامعه اظهار کرد: جامعه زمانی رشد پیدا می‌کند که در آن فردگرایی از بین برود و افراد به سمت جمع‌گرایی حرکت کنند.


بیشتر بخوانید:

راه‌اندازی مراکز درمان ناباروری در کلینیک‌های ویژه دولتی


وی با تأکید بر اینکه زوجین باید مراقب رفتارشان در منزل باشند، اضافه کرد: این موضع زمانی اهمیت می‌یابد که زوجین نزد فرزندانشان احترام یکدیگر را حفظ کنند، در غیراینصورت فرزندان و کودکان از رفتار والدین تقلید کرده و سرخود می‌شوند.

این جامعه‌شناس با تأکید بر اینکه براساس تأکید مقام معظم رهبری باید افزایش جمعیت داشته باشیم، عنوان کرد: حرکت جامعه رو به پیری حقیقتی غیرقابل انکار است، در حالی که باید با ارائه مشوق‌های لازم خانواده‌ها رو به فرزندآوری ببرند.

اردالوند یادآور شد: فرزندآوری ارزش بوده و باید این ارزش در جامعه نهادینه شود، البته مشکلات اقتصادی و معیشتی در عدم فرزندآوری خانواده‌ها موثر است، اما دولت باید امکانات لازم را برای خانواده‌ها به وجود آورد.

وی با تأکید بر ترویج سبک زندگی اسلامی در ایران متذکر شد: فعالان حوزه جمعیت باید در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی گام بردارند و در اینصورت بسیاری از مشکلات حوزه جمعیتی مرتفع خواهد شد و خانواده‌ها با اشتیاق فراوان رو به فرزندآوری خواهند رفت.

این جامعه‌شناس، نشاط را لازمه هر کشوری دانست و گفت: شادابی و نشاط در جامعه منجر به پیشرفت آن می‌شود و محققان و جامعه‌شناسان باید با ارائه راهکارها جامعه شادابی را برای مردم ایجاد کنند و دولت در این راستا رسالت مهمی برعهده دارد.

اردالوند با انتقاد از وقوع طلاق در جامعه تشریح کرد: متأسفانه طلاق در کشور همچنان وجود دارد و برای جلوگیری از این پدیده شوم باید فرهنگ‌سازی صورت بگیرد تا زوجین به راحتی نتوانند درخواست طلاق بدهند و در این راستا نهادهای فرهنگی، دولت، قوای سه‌گانه و حتی مردم نقش تأثیرگذاری دارند.

انتهای پیام/*

کد خبر 736418

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =