کد خبر 736469
۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
باید به زلزله‌زدگان افغانستانی کمک کرد

کارشناس مسائل منطقه گفت: در شرایط فعلی که بیش از ۱۵۰۰ نفر از مردم افغانستان جان خود را به خاطر زلزله از دست داده‌اند باید هلال احمر ایران و نیروهای پزشکی به این کشور ارسال شوند.

جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بین‌الملل شبکه خبری تهران نیوز، با اشاره به زلزله افغانتسان اظهار داشت: متأسفانه به دلیل جنگ داخلی و اشغال افغانستان توسط مستکبران، این کشور از غافله رشد و توسعه عقب مانده و عقب‌ماندگی اقتصادی افغانستان در لایه‌های مختنلف افتصادی، سیاسی، عمرانی و اجتماعی کاملاً نمایان است.

وی افزود: زمین لرزه‌ای که در افغانستان اتفاق افتاد واقعاً غم‌انگیز و ناراحت‌کننده است. این زلزله عمق عدم توسعه‌یافتگی افغانستان را به نمایش گذاشت. به باور من باید به افغانستان برای توسعه زیرساخت‌ها کمک کرد. مردم افغانستان از برادران ما محسوب می‌شوند که در کنار داشتن اشتراکات فرهنگی و دینی، با آنها اشتراکات تاریخی بسیاری داریم.

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: قرار بود که آمریکا بعد از اشغال نظامی افغانستان به توسعه این کشور کمک کند، اما بعد از سال‌‎ها اشغال، تاراج منابع و تشدید وضعیت بد امنیتی نهایتاً افغانستان را ترک کرد. بیشترین ضربه به مردم افغانستان آمریکایی‌ها وارد کرده‌‎اند و ضروری است که در این باره روشنگری صورت پذیرد.

قنادباشی گفت: بخش‌های عمده‌ای از کشور افغانسان از امکانات اولیه رفاهی محروم است. با توجه به پیوند تاریخی و فرهنگی که میان ایران و افغانستان وجود دارد، باید به مردم عزیز افغانستان کمک کنیم تا دیگر چنین اتفاقات اندوهگینی رخ ندهد. در شرایط فعلی که بیش از ۱۵۰۰ نفر از مردم شریف افغانستان جان خود را به خاطر زلزله از دست داده‌اند باید هلال احمر ایران و نیروهای پزشکی به این کشور ارسال شوند. همچنین باید سایر کمک‌های بشردوستانه ادامه پیدا کند.

وی بیان داشت: ما باید به دنیا و به کشورهایی که خواهان روابط حسنه میان ایران و مردم افغانستان نیستند و می‌خواهند افکار عمومی دو کشور را به نسب به هم منفی کنند، نشان دهیم ملت ایران پشتیبان مردم افغانستان هستند و هرگز فریب سیاست‌های تفرقه‌افکنانه دشمن را نخواهند خورد. هر مشکلی که برای مردم افغانستان به وجود بیاید قطعاً ما را غمگین خواهد کرد.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان گفت: مردم افغانسان ملتی هستند که همیشه تحت ظلم و اشغال بودند. به این ملت چه در زمان اشغال توسط شوروی و چه در زمان حضور آمریکایی‌ها در این کشور، رنگ امنیت و آرامش را ندیده‌اند. باید به مردم این کشور کمک شود، چون امنیت این کشور امنیت ماست و توسعه این کشور فواید اقتصادی برای ایران به همراه دارد و موجب تعمیق پیوندهای تاریخی و فرهنگی خواهد شد.

انتهای پیام/*

کد خبر 736469

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =