توسعه روابط با اعضای بریکس از توفیقات سیاست خارجی دولت سیزدهم است

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: توسعه روابط خارجی ایران با اعضای بریکس یکی از توفیقات دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی محسوب می‌شود.

محمدکاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، درباره سخنرانی رئیس جمهور اجلاس سران بریکس اظهار داشت: کشورهای عضو بریکس، کشورهای نوظهوری در عرصه اقتصاد جهانی محسوب می‌شوند که حجم عظیمی از مراودات تجاری و توسعه جهانی را به خود اختصاص داده‌اند و ایران هم به زودی به این گروه خواهد پیوست و چین هم به عنوان سرگروه همه این کشورها به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه توسعه روابط خارجی ایران با اعضای بریکس یکی از توفیقات دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی محسوب می‌شود، عنوان داشت: گروه بریکس بدون ایران معنا ندارد، چون کشور ما یک قدرت بزرگ منطقه‌ای است و هیچ یک از قدرت‌های جهانی نمی‌توانند ایران را نادیده بگیرند، لذا این قدرت ایران است که به آنها دیکته می‌کند تا ما را به حساب بیاورند.

معاون سیاسی حزب مؤتلفه اسلامی خاطرنشان کرد: سخنرانی آقای رئیسی در این اجلاس فصل جدیدی از توفیقات سیاست خارجی را رقم خواهد زد و اثرات بسیار خوب سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و بین‌المللی به دنبال دارد.


بیشتر بخوانید:

گره‌گشایی دولت سیزدهم از سیاست خارجی


انبارلویی یکی از اشتباهات دولت گذشته را دل بستن به آمریکا و سه کشور شرور اروپایی دانست و در همین رابطه گفت: طی ۴۰ سال گذشته همواره مورد تحریم آمریکا و اروپایی‌ها قرار داشتیم و علی‌رغم امضای قرارداد برجام، آنها به تعهدات خود عمل نکردند و دولت ما متأسفانه یک سویه به تعهدات خود عمل کرد. اما تلقی دولت آقای رئیسی برخلاف دولت قبل این است که تمام دنیا در غرب خلاصه نمی‌شود و اینها بخش ناچیزی از دنیا را تشکیل می‌دهند، درصورتی‌که دنیا یعنی روسیه، چین و هند که به تنهایی بیش از نیمی از جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند و دولت آقای رئیسی با درک این واقعیت به سمت توسعه روابط با اعضای بریکس حرکت کرده است.

وی گفت: چین و روسیه و هند هرگز علیه ایران دست به تبلیغات و دشمنی نزده‌اند و هیچ‌گاه به دنبال سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران نبوده‌اند اما همواره آمریکا و سه کشور شرور اروپایی درصدد ناامن کردن ایران و سرنگونی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.

به گفته این کارشناس مسائل سیاسی دولت سیزدهم با هوشمندی توسعه روابط با چین، روسیه و هند را در دستورکار قرار داده که دعوت از رئیس جمهور کشورمان برای سخنرانی در اجلاس سران بریکس یکی از دستاوردهای مهم این رویکرد محسوب می‌شود.

انبارلویی تصریح کرد: اروپایی‌‎ها به تروریست‌ها، جاسوسان و قاچاقچیان پناه می‌‎دهد اما چین و روسیه هرگز چنین کاری را انجام نداده‌اند.

انتهای پیام/*

کد خبر 736697

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =