«بریکس پلاس» سلطه غرب بر دنیا را تعدیل می‌کند/ واکنش جدید آمریکا به تحول نظام بین‌الملل

کارشناس ارشد مسائل منطقه گفت: سلطه غرب در دنیا با تشکل‌های جدید مانند «بریکس پلاس» و «شانگهای» تعدیل می‌شود.

حسین رویوران، کارشناس ارشد مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران‌نیوز با تحلیل دعوت «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین از حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان برای حضور و سخنرانی در اجلاس سران «بریکس پلاس» به‌عنوان اقتصادهای نوظهور جهان در راستا تغییر موازنه قدرت از غرب به شرق و نظم نوین جهانی اظهار کرد: بریکس پلاس یک سازمان فراقاره‌ای و فراحوزه‌ای بوده و مانند شانگهای که مربوط به تبادلات اقتصادی و سیاسی است، نیست، بلکه یک سازمان فراقاره‌ای است و مهم‌ترین شاخص‌های نظام بین‌المللی محسوب می‌شود.


بیشتر بخوانید:

استثمار دلار با گروه «بریکس پلاس» در سراشیبی سقوط


وی اضافه کرد: به عبارتی سلطه غرب در دنیا با تشکل‌های جدید مانند «بریکس پلاس» و «شانگهای» تعدیل می‌شود و نشان می‌دهد که در دنیا با دو نیرو مواجه هستیم، نخست نیروهای بالارونده مانند چین، هندوستان، روسیه و ایران و نیروی بعدی نیز پایین‌رونده‌ها هستند که از اروپا تا آمریکا را شامل می‌شود.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه عنوان کرد: سلطه غرب در نظام بین‌الملل طی چند صد نسل گذشته حاکم بوده، اما اکنون شاهد تحول اساسی در نظام جهانی هستیم، به طوری که بسیاری از تحلیلگران اقتصادی عنوان می‌کنند که تولید ناخالص چین در سال ۲۰۲۶ از آمریکا عبور خواهد کرد.

رویوران با طرح این پرسش که آمریکا در مقابل چه انتخاب‌هایی خواهد داشت؟ خاطرنشان کرد: انتخاب نخست آمریکا آن است که دوباره رشد کند و این در حال حاضر مقدور نیست، چراکه نظام اقتصادی آمریکا نسبتاً پیر بوده و دچار رکود بی‌سابقه شده است.

وی افزود: این در حالی است که اقتصاد چین رشد یافته و سالیانه ۸ درصد رشد دارد و این ۸ درصد در اقتصاد چین به معنای افزایش یک‌هزار میلیارد دلاری در تمامی عرصه‌های اقتصادی است و آمریکا در حال حاضر توان رشد ندارد و تنها کار رژیم آمریکا تحت فشار گذاشتن چین است.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه تشریح کرد: آنچه که در اوکراین اتفاق افتاد ناشی از فشار غرب برای تشدید جنگ و فتنه‌سازی علیه روسیه بود و پیش از آن تلاش داشتند هنگ‌کنگ را علیه چین بشورانند.

رویوران متذکر شد: اکنون نیز موضوع تایوان مطرح شده، در حالی که دنیا تایوان را بخشی از چین می‌داند، حتی رژیم آمریکا، اما این رژیم علیه چین فتنه‌انگیزی می‌کند، چراکه غرب قادر به گذشتن از چین نیست و دنبال بحران‌سازی است.

وی تصریح کرد: رژیم آمریکا و غرب در صورتی که در بحران‌سازی علیه چین شکست بخورند ممکن است دست به جنگ بزند و اکنون دنیا در خطر ریسکی است که غرب ممکن است انجام دهد و «بریکس پلاس» اجلاسی است که رهبری غرب را زیرسوال می‌برد و آمریکا و غرب احساس خطر بیشتری می‌کند و شاید غرب به رهبری آمریکا برای ناامن کردن جهان جنگ جهانی سوم را راه بیندازد.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه تشریح کرد: بنابراین نظام بین‌الملل در حال تحول جدی است و کسی قادر نیست شاخصه‌های این تحول را نادیده بگیرد، اما آمریکایی‌ها دنبال این هستند که این تحول را با زور و جنگ کُند یا متوقف کنند و این تهدید برای جهان محسوب می‌شود.

انتهای پیام/*

کد خبر 736698

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =