کد خبر 737021
۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
مجتمع هارمونی، متروپل شهرری می‌شود؟

از زمان انتشار ویدئویی با مضمون وجود قنات در زیر مجتمع هارمونی شهرری و انتشار اظهارات ضد و نقیض در این باره، پاسخ قطعی از سوی مسئولان برای مواجهه با این موضوع منتشر نشده تا از نگرانی مردم برای تکرار متروپلی دیگر بکاهد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، انتشار ویدئویی در روز پایانی خرداد ماه امسال با مضمون وجود قنات در زیر مجتمع ۳۶۰ واحدی هارمونی واقع در ضلع شرقی حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)، موجب نگرانی بسیاری از سمت ساکنان این مجتمع شده است.

بعد از انتشار خبر خشک شدن رشته قنات روستای ده خیر در بخش قلعه نو نیز برخی رسانه‌ها به نقش ساخت و ساز مجتمع هارمونی در محدوده سلمان فارسی شهرری که در ابتدای این رشته قنات قرار دارد، اشاره کردند و مدعی شدند که این مجتمع باعث ریزش قنات شده است.

در پی گسترش نارضایتی‌های مردمی، مسئولان شهرستان ری به همراه کارشناسان مربوطه در محل موردنظر حضور یافته و به بررسی مسئله پرداختند.

مجتمع هارمونی متروپل شهرری می‌شود؟

مجتمع مسکونی هارمونی، یک متروپل دیگر نخواهد شد

فرماندار شهرستان ری با حضور در محل مجتمع‌های مسکونی هارمونی ضمن بازدید، با کارشناسان وارد عمل شده و جویای جزئیات این مسئله از سازندگان شد.

همچنین پس از شنیدن صحبت‌های مدیر و ساکنان ساختمان، دستور بررسی دقیق قنات یاد شده توسط کارشناسان عمرانی را صادر کرده و به مردم اطمینان داد که در صورت وجود خطر نیز اقدامات ضرب‌العجلی ناجام شده و مجتمع هارمونی متروپلی دیگر نخواهد بود.

زمانی دستور صریح بررسی و پیگیری‌های عمرانی به واحدهای مربوطه را صادر و مقرر شد در کمترین زمان این مهم انجام شود.

حصول اطمینان از امنیت سازه

حمید زمانی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری در گفت‌وگو با «تهران نیوز» گفت: بررسی‌های صورت گرفته در مورد وجود قنات زیر مجتمع هارمونی حاکی از این بود که خطری ساکنان را تهدید نمی‌کند.

زمانی بیان داشت: با حضور نمایندگان دادگستری در مجتمع هارمونی ابعاد مختلف مسئله مورد توجه قرار گرفته و با حصول اطمینان از برقراری امنیت سازه، این پرونده تخلف و دستگیری نداشت.

فرماندار شهرستان ری خاطر نشان کرد: وجود قنات زیر منازل مسکونی شهرری پدیده‌ای عجیب نبوده و مناطق زیادی از شهرری روی قنات‌های قدیمی شهر بنا شده‌اند که آب این قنوات خشک شده اما خطری متوجه ساکنین محل‌های مذکور نیست.

مجتمع هارمونی متروپل شهرری می‌شود؟

قنات مذکور خطری برای مجتمع ندارد

نماینده گروه انبوه‌سازان شربیانی و مجری مجتمع هارمونی شهرری، در مصاحبه با خبرنگار تهران نیوز تهیه فیلم از قنات را مغرضانه و محل آن را جایی در مجاورت مجتمع خواند.

شربیانی تاکید داشت: شخصی که این فیم را منتشر کرده قبلا نیز شکایت‌های واهی متعددی در این مورد مطرح نموده، اما با بررسی‌های مراجع ذی‌صلاح و کارشناسان مربوط به قنات ادعای وی رد شده و طبق نظریه‌های کارشناسان فاصله قنات با سازه ساختمان رعایت شده است.

سازنده مجتمع هارمونی افزود: قنات مذکور چند سال است که آبی نداشته و از مجاورت پروژه هارمونی عبور کرده است و خطری مجتمع را تهدید می‌کند.

وی گفت: کلیه ابنیه و ساختمان‌ها از محله ظهیرآباد تا بلوار سلمان فارسی به طول ۴ کیلومتر روی این قنات ساخته شده‌اند که فقط ۱۵۰ متر از آن در مجاورت پروژه هارمونی قرار دارد و ریزش دیواره قنات امری طبیعی و به صورت کلی در سراسر ۴ کیلومتر اتفاق افتاده، با گذشت ۳ سال از ساخت پروژه هارمونی تاکنون نشست یا ایرادی در سازه و ساختمان هارمونی مشاهده نشده است.

شربیانی بیان داشت: با اطمینان خاطر طبق سوابق گذشته خود را به عنوان سازنده پروژه متعهد در برابر کلیه مسئولیت‌های متصوره دانسته، پیگیری مجدانه در این خصوص را با حضور کارشناسان متخصص از سوی شهرداری و مسئولان ذی‌ربط این امر آغاز نموده و متعاقبا در اسرع وقت نتایج بررسی‌ها و اقدامات لازم و انجام شده را به اطلاع عموم ساکنان و همشهریان می‌رسانم.

کدام ساختمان‌ها در خطرند؟

علی بیت‌اللهی، دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در جایی گفته است: «این فیلم که در امتداد خیابان شهدای ایرانی در جنوبی‌ترین محدوده منطقه ۲۰ در شهرری گرفته شده، بسیار مهم بود. ما ارزیابی‌های دقیقی از ابعاد و میزان گسترش حفره به زیر ساختمان‌ها نداریم اما با این‌حال می‌دانیم پتانسیل خطر وجود دارد و ضرورت دارد که ارزیابی دقیق و فنی، مهندسی صورت بگیرد؛ چراکه به نظر می‌رسد تا اینجای کار با خوش‌شانسی حادثه نیافریده است».

به گفته او فیلمی که منتشر شده ابعاد حفره را به خوبی نشان داده اما گسترش و امتدادش را نشان نمی‌دهد؛ باید دید زیر ساختمان‌ها هم رفته یا نه؟ بنابراین باید نقشه‌برداری زیرسطحی انجام شود تا بدانیم زیر ساختمان‌ها تا کجا درگیر است و آیا رشته حفرات و فرسایش‌ها امتداد دارند یا نه؟

بیت‌اللهی معتقد است اگر این منطقه به همین شکل رها شود، خاک از سقف حفره‌ها ریزش می‌کند و آرام به نزدیک سطح می‌رسد و ناگهان ریزش اتفاق می‌افتد؛ اینکه این فرایند چقدر طول می‌کشد بستگی به جنس و چسبندگی خاک دارد، اگر چسندگی ضعیف باشد، خیلی سریع گسترش پیدا می‌کند.

او می‌افزاید: به‌خصوص با اینکه ابعاد حفره که در ویدئو می‌بینیم بسیار زیاد است و حتی از قامت چاه‌کن هم بیشتر است، از نظر امتداد هم دست‌کم در ویدئو حدود شش متر نمایان شده و نمی‌دانیم تا کجا ادامه پیدا کرده است و این حفره از نظر موقعیت در لبه کناری خیابان شهدای شرکت ایرانیت، نرسیده به سلمان فارسی قرار دارد و از این نظر تا ساختمان‌ها چیزی حدود ۳۰ متر فاصله است.

پایانی باز و خطرناک برای متروپل شهرری

متاسفانه با وجود تمامی پیگیری‌ها، انجام تحقیقات و تلاش کارشناسان پاسخی قطعی و علمی از سوی هیچ مقامی در رابطه با مجتمع هارمونی شهرری منتشر نشده است که به ایمن‌سازی یا تخلیه و یا از بین بردن نگرانی مردم منجر شود و سناریوی متروپل ری با پایانی باز بسته و رها شده است.

انتهای پیام/*

کد خبر 737021

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =