نشست خبری نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» برگزار شد

رادیو ایران با همکاری شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، در جهت نگهبانی، توسعه و ترویج زبان فارسی، نخستین جشنوارۀ «آیین سخن» را برگزار می‌کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سه شنبه هفتم تیر، نشست خبری «آیین سخن» با حضور دکتر محمد جعفر محمدزاده مدیررادیوایران، کاظم داداشی قائم مقام این شبکه رادیویی، یدالله گودرزی دبیر جشنواره وعبدالرسول جوادی مدیر روابط عمومی جشنواره «آیین سخن»و جمعی از مدیران شبکه های مختلف رادیویی وبا حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست یدالله گودرزی دبیر نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» توضیحاتی را در خصوص این جشنواره بیان کرد: فراخوان این جشنواره از آغاز اردیبهشت ماه اعلام شد و تا ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی ادامه یافت.

وی گفت: اصلی‌ترین بخش جشنواره، برنامه‌سازی در حوزه پاسداشت زبان فارسی است که دبیرخانه این جشنواره اقدام به دریافت آثار در قالب‌های مستند، گفت‌وگو محور، گفتار محور، مسابقه و برنامه ترکیبی و نمایشی کرد.

بنابر اعلام دبیر جشنواره «آیین سخن» بیش از ۲۵۰ برنامه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است که با توجه به تخصصی بودن موضوع و فرصت کم، قابل توجه و پرشمار است.

این برنامه‌ها از شبکه‌های رادیویی معاونت صدا و رادیوهای مراکز استان‌ها به دبیرخانه رسیده است.

دبیر این جشنواره درباره ترکیب داوران اظهارداشت: در داوری آثار سعی شده است تا از چهره‌های نامدار رسانه و فرهنگ کشور استفاده شود.

به گونه‌ای که هم از کارشناسان رادیویی و برنامه‌سازی در ترکیب داوران باشد و هم استادان زبان فارسی و ادیبانی که با برنامه‌سازی رادیویی آشنایی دارند.

وی درباره نام داوران گفت: چهره هایی چون دکتر علیرضا قزوه، دکتر محمدجعفر محمدزاده، دکتر محمدرضا ترکی ، دکتر اسماعیل امینی، برهانی مرند، حسین قرایی، دکتر نادری، موسوی جزایری، داداشی و کمالی در داوری جشنواره «آیین سخن» حضور دارند.

سپس دکتر محمد جعفر محمد زاده مدیر رادیو ایران و رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، اعلام کرد: پویش «آیین سخن» پشتوانه 5 ساله دارد که امسال این پویش به جشنواره ملی منجر شد.

وی ادامه داد: از دو سال پیش شورای پاسداشت زبان فارسی که در معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد و دوره های آموزشی برای برنامه سازان برگزار کرد.

از جمله دوره پاسداشت زبان فارسی برای مدیران برنامه ساز، دوره دوم برای تهیه کنندگان رادیو و دوره سوم برای گویندگان و گزارشگران رادیویی بود.

محمدزاده افزود: در این دوره ها بیش از آن که به موضوع چه طور غلط ننویسم و غلط نگوییم بپردازیم بیش تربه این پرداختیم که چرا باید زبان فارسی را پاس داشت و ارزش آن در چیست و آیا کاری زیبایی شناسانه است یا اهمیتی بیش از این دارد؟

رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا برای نشان دادن اهمیت این موضوع به قسمتی از بیانات رهبری استناد کرد و گفت: «زبان ملی مهم ترین و اصلی ترین شاخصه هویت فرهنگی یک ملت است هر چه بر ذهنیت این ملت حاکم باشد تجسم و تبلورش در زبان ملی است هر ملتی که زبان ملی عاریتی و غیر اصیل داشته باشد نمی تواند ادعا کند که فرهنگ ریشه دار دارد هر چه زبان ملی ریشه دارتر فرهنگ ملی ریشه دارتر است و بدون تردید تجسم هویت فرهنگی یک ملت در زبان ملی اوست زبان ملی یک آیینه است زبان ملی ضعیف و نارس و نارسا قادر نیست در خودش یک فرهنگ قوی و غنی را بگنجاند» این اهمیت زبان ملی از نگاه شخص اول این کشور است.

این نویسنده و پژئوهشگر زبان ادبیات تصریح کرد:وقتی از پاسداشت زبان ملی در جشنواره صحبت می کنیم به دنبال پاسداشت فرهنگ آن ملت هستیم چون این فرهنگ در زبان آن ملت تجلی پیدا می کند، پس پاسداشت زبان، پاسداشت فرهنگ است و پاسداشت فرهنگ یعنی نگهبانی از هویت یک ملت.
مدیر رادیو ایران خاطر نشان شد: زبان علاوه بر کارکرد فرهنگ کارکرد ضبط و وصل دارد زبان فارسی یک ملت را به هم پیوند داده است ،پاسداشت زبان فارسی یعنی پاسداشت فرهنگ یعنی پاسداشت ارتباط یک ملت با هم.

وی افزود: رسانه موظف به حفظ شان زبان است که یک بخش آن شامل درست گفتن و درست نوشتن است و بخش دیگر این که مانع از هجوم واژه های بیگانه به زبان شویم و این مسئله ای نیست که فقط ما با آن مواجه باشیم بخش دیگر حفظ ساختار زبان و نظام آویی آن است و از دیگر موارد این شان حفظ خط فارسی است. تولید موسیقی فاخر و ارزشمند یکی از مواردی است که می تواند به حفظ زبان کمک کند. این ها کار رسانه است، هم رسانه دیداری و شنیداری و هم رسانه های مکتوب.

محمدزاده متذکر شد: جشنواره «آیین سخن» یک آرایش رسانه ای است هم برای ارزیابی وضعیت و هم برای بهبود آن.

مبحث پاسداشت زبان فارسی با جشنواره های دیگر متفاوت است اگر کسی دغدغه ایران و فرهنگ ایران را دارد باید بداند که به زبان فارسی اهمیت دهد
وی در پایان یادآور شد: مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» با سخنرانی دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، علی بخشی زاده معاون صدای جمهوی اسلامی، دکتر مسعود احمدی افزادی مشاور رئیس سازمان و رئیس امور جشنواره های سازمان صدا و سیما و با حضور جمعی از فرهیختگان و استادان زبان و ادبیات فارسی از فرهنگستان و مراکز علمی و پژوهشی زبان وادبیات فارسی ، پیشکسوتان رادیو ، برنامه سازان و مدیران رسانه ای سه شنبه ۱۴ تیر ماه، همزمان با روز قلم در استودیوی شماره یک ساختمان شهدای رادیو برگزار می‌شود.

منبع: روابط عمومی نخستین جشنواره ملی «آیین سخن»

انتهای پیام/

کد خبر 737058

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =