کنکوری‌ها در ساعات پایانی چه‌کار کنند؟

یک مشاور تحصیلی توصیه کرد، داوطلبان آزمون سراسری باید ضمن تغذیه مناسب، شب قبل از آزمون مطالعه را کنار بگذارند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، نعمت فتحی گفت: مطالعه مطالب جدید در فرصت کوتاه باقیمانده تا زمان برگزاری آزمون علاوه بر اینکه کمکی به کنکوری‌ها نمی‌کند، می‌تواند استرس‌زا هم باشد، لذا توصیه می‌شود داوطلبان آزمون سراسری در فرصت باقیمانده به مطالعه مطالب جدید نپردازند و تنها آنچه را که در گذشته خوانده‌اند، مرور کنند.

فتحی گفت: کنکوری‌ها می‌توانند چکیده و خلاصه‌های نوشته شده از دروس را یک بار مرور کنند، توصیه می‌شود داوطلبان آزمون سراسری مطالبی که در حد تسلط بلد هستند را سریع بخوانند و از مطالبی که با آن چالش داشته و یا آن را خوب نفهمیده‌اند، رد شوند.

خواندن لغت‌های دروسی مثل ادبیات فارسی، زبان خارجه و عربی ضروری است، داوطلبان می‌توانند مطالب حفظ کردنی که به شکل فرایندی و مراحل مختلف در کتاب ترسیم شده را مطالعه سریع داشته باشند. بهترین کار این است که کنکوری‌ها، آزمون‌های یکی دو سال گذشته را یک دور مرور کنند.

خواب کافی می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش اضطراب و افزایش تمرکز داوطلبان سرجلسه آزمون داشته باشد، کنکوری‌ها سعی کنند برنامه خواب خود را شب کنکور از یازده شب آغاز و تا ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه روز کنکور بخوابند. کنکوری‌ها باید میان وعده با خود همراه داشته و از موادی که قند طبیعی دارند مانند خرما، کشمش، توت خشک و... سر جلسه آزمون استفاده کنند.

فتحی به مصرف خوراکی‌های موثر در کاهش اضطراب مثل تخم مرغ، ماهی، خشکبار، حبوبات و سویا از روز قبل از کنکور، تاکید کرد. داوطلبان آزمون سراسری باید از مصرف نوشابه، شکلات و ... که قند افراد را سریع بالا و بلافاصله پایین می‌آورد، صرف‌نظر کنند.

کنکوری‌ها از پاسخ‌دهی شتاب‌زده به سوالات پرهیز کنند. مدیریت زمان، تمرکز و دقت بهترین تکنیک برای حضور در یک کنکور موفقیت آمیز است، توصیه می‌شود داوطلبان سرجلسه آزمون زمان خود را به دو قسمت تقسیم کرده و در نیمه اول سوالات آسان را پاسخ بدهند و سوالات سخت را با یک علامت مشخص کرده و از آن رد شوند.

داوطلبان در دور دوم با نیمی از وقت باقی مانده می‌توانند به سوالاتی که احتیاج به فکر کردن دارند بازگشته و آن‌هایی که بلد بودند را پاسخ بدهند. باید جدا از پاسخ دادن به سوالاتی که شک دارند پرهیز کنند، چون پاسخ دهی اشتباه نمره منفی دارد.

خانواده‌ها سعی کنند شرایط استرس زا و تنش زا و هیجانی برای کنکوری‌ها ایجاد نکنند و از بحث و گفتگو در مورد میزان مطالعه و تلاش داوطلب، رتبه و تراز رشته و دانشگاه محل تحصیل احتمالی خودداری کنند. خانواده‌ها باید برنامه‌ریزی کنند تا داوطلبان فرصتی برای افکار منفی و ناامیدی نداشته باشند، چون اگر داوطلبان برنامه نداشته باشند، ذهنشان آزاد بوده و ناخودآگاه به موارد استرس زایی مثل نکنه قبول نشوم، نکنه مطالب درسی یادم بره، نکنه از رقیبان جا بمانم، نکنه کنکور سخت باشد و... فکر می‌کند.

خانواده‌ها مراقب باشند داوطلبان حتی الامکان از فضای مجازی و گشت زدن در آن خودداری کنند تا در خصوص اخبار و شایعاتی مثل لو رفتن سوالات، فروش سوالات و ... کنجکاوی نکرده و آرامش نسبی خود را داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/
کد خبر 737065

برچسب‌ها

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =