کد خبر 738837
۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹
تاثیر خشکسالی بر نرخ بیکاری فصل بهار

بررسی‌ها نشان می‌دهد در فصل بهار ۱۴۰۱، با وجود افزایش سطح اشتغال در بخش خدمات، به‌ دلیل خشکسالی ۴۶۷ هزار نفر از سطح اشتغال در بخش کشاورزی کاسته شده و این مهم‌ترین عامل در رشد ۰.۴ درصدی نرخ بیکاری در این فصل بوده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، نرخ بیکاری در فصل بهار طبق گزارش مرکز آمار ایران به ۹.۲ درصد رسیده است که نسبت به بهار سال گذشته ۰.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. اما این افزایش نرخ به چه دلیل بوده است؟

جزئیات سطح اشتغال در بخش‌های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد بهار سال ۱۴۰۰ میزان اشتغال در ۴ میلیون و ۲۴۹ هزار و ۷۵۴ نفر بوده اما این رقم در فصل بهار امسال به ۳ میلیون و ۷۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر کاهش یافته است.

این میزان کاهش سطح اشتغال در بخش کشاورزی ناشی خشکسالی و کاهش تولید محصولات کشاورزی و نیروی کار مورد نیاز برای برداشت محصول در فصل بهار بوده است. درواقع این کاهش ۴۶۷ هزار نفری اشتغال در بخش کشاورزی و نه به‌دلیل سیاست‌های اقتصادی بلکه به‌خاطر خشکسالی رخ داده است.

در همین راستا میزان اشتغال در بخش خدمات از ۱۱ میلیون و ۵۵۲ هزار و ۳۹۷ نفر در بهار سال گذشته به ۱۲ میلیون و ۷۸ هزار و ۱۹۰ نفر افزایش یافته است.

با توجه به میزان اشتغال ناقص و حجم اشتغال ۷ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۶۸۰ مفری در بخش صنعت، مجموع نیروی کار شاغل در بهار ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۵ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۶۹۱ نفر بوده و میزان نیروی کار شاغل در بهار ۱۴۰۰ معادل ۲۵ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۹۵۸ نفر بوده است.

در صورتی که بخش کشاورزی را از سطح اشتغال در بهار ۱۴۰۰ و بهار ۱۴۰۱ حذف کنیم، میزان اشتغال در فصل بهار امسال ۳۳۵ هزار نفر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته خواهد بود و این نشان می‌دهد آنچه که موجب رشد ۰.۴ درصدی نرخ بیکاری در فصل بهار ۱۴۰۱ شده، خشکسالی در بخش کشاورزی بوده است.

منبع : فارس

انتهای پیام/

کد خبر 738837

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =