خانواده؛ نهادی برای دستیابی به اهداف سیر و سلوک الهی

کارشناس مذهبی با تأکید بر اینکه خانواده نهادی برای دستیابی به اهداف سیر و سلوک الهی است، گفت: با تماشاگر بودن به سیر و سلوک دست نمی‌یابیم.

حجت‌الاسلام محسن عباسی، کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران‌نیوز با تأکید بر جایگاه ویژه خانواده در جامعه اسلامی اظهار کرد: خانواده بهترین ظرفیت برای رسیدن به خداست و اگر فردی دنبال معنویت است، در صورتی که خانواده را از مسیر معنویت جدا کند، متوجه معنویت نشده است.


بیشتر بخوانید:

امام خمینی (ره) چگونه دنیا را تکان داد؟


وی با بیان اینکه انسان ذاتاً دنبال سیر و سلوک است، یادآور شد: متأسفانه برخی خیال می‌کنند که دستیابی به سیر و سلوک دشوار است و تنها بندگان خاص خداوند به این درجه دست می‌یابند.

این کارشناس مذهبی با تأکید بر اینکه تعبیر اشتباه سیر و سلوک با این معنا که «سیر و سلوک برای از ما بهتران است» نباید در ذهن ما خطور کند، ادامه داد: زمانی که تازه پا به سن جوانی گذاشته بودم، سؤالی ذهن مرا درگیر می‌کرد. چرا خیلی از آدم‌ها اسم سیر و سلوک و معنویت را که می‌شنوند، خود را مخاطب حساب نمی‌کنند.

عباسی تبیین کرد: تماشاگر دانستن خود در مقابل سیر و سلوک بسیار نامناسب است و متأسفانه برخی از ما تنها تماشاگریم و جالب اینکه دنبال پاسخ هستیم.

وی متذکر شد: یکی از موانع اصلی دستیابی به سیر و سلوک آن است که احساس کنیم سیر و سلوک دشوار است و کار هرکسی نیست، از سوی دیگر خیال می‌کنیم سیر و سلوک با انجام کارهای غیرعادی اتفاق می‌افتد و نسخه پیچیده‌ای از ذکر و اعمال آنچنانی دارد، در حالی که اینگونه نیست.

این کارشناس مذهبی یادآور شد: به‌عنوان مثال فرد چند وقتی خود را به ریاضت می‌اندازد تا صورت‌های برزخی مشاهده کند، در حالی که سیر و سلوک تنها این نیست.

عباسی در ادامه توضیح داد: نکته بعد اینکه برخی خیال می‌کنند که برای رسیدن به سیر و سلوک از همان ابتدا باید استاد اخلاق دستشان را بگیرد، بنابراین هرکدام از این موارد موجب می‌شود افراد ترجیح بدهند تماشاگر باشند تا سالک.

وی مطرح کرد: بنابراین اگر به معنویت آنطور که اهل‌ بیت علیهم‌السلام گفتند نگاه کنیم مسیر سیر و سلوک به معنای واقعی خودش، سیر الی الله، رسیدن به قرب الهی و نزدیک‌ترین درجات قرب، هم‌نشین شدن با اولیای الهی در دنیا و آخرت نقد خواهد بود و این سیر و سلوک در خانواده نهفته است.

انتهای پیام/*

کد خبر 739546

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =