روایتی از غوغای یک جوان در صحرای کربلا

چرا علی‌اکبر (ع) سرآمد همه جوانان شد؟
کد خبر 740206
۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۸
روایتی از غوغای یک جوان در صحرای کربلا

علی اکبر جوانی بود که از مرگ نمی هراسید و همین جسارت، شجاعت ، قدرت و جوانمردی اش از او قهرمانی ساخت که حالا پس از هزاران سال هنوز قهرمان اصلی جوانان محسوب می شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، علی‌اکبر در روز عاشورا نخستین فرد از بنی هاشم بود که به شهادت رسید، بنا بر سخنان امام حسین (ع) او شبیه‌ترین مردم به پیامبر (ص) بود تا جایی که خاندان امام هر زمان مشتاق دیدن پیامبر(ص) می‌شدند چشم به علی اکبر (ع) می دوختند.

این جوانِ واقعه عاشورا در ۱۴۰۰ سال پیش یکی از قهرمانان این روزهای جوانان است، کسی که با رقص شمشیرش در کربلا غوغا کرد و بنا بر روایات تا آخرین لحظات ۲۰۰ نفر از سپاه دشمن را به هلاکت رساند.

او یکی از ۳ شهید کربلا بود که امام حسین (ع) صورت به صورتش چسباند و قاتلانش را نفرین کرد، اما چرا علی اکبر (ع) برای جوان های امروز یک قهرمان است؟

اولین مدال قهرمانی زمانی بر گردن علی اکبر (ع) افتاد که پیشنهاد یزدید برای پیوستن به سپاهش را رد کرد و گفت: «رعایت خویشاوندی رسول خدا (ص) به حقیقت نزدیک‌تر است. دومین مدال زمانی به گردنش آویخته شد که وقتی عمر بن سعد با دیدن وی در میدان جنگ از او خواست که صحنه جنگ را ترک کند تا در امان باشد. علی‌اکبر این پیشنهاد را رد کرد.

مدال سوم رقص شمشیر بی بدیلش بود که در اولین حضور در میدان، ۱۲۰ نفر از سپاه دشمن را کشت، سپس نزد امام حسین (ع) آمد و گفت: « ای پدر، عطش مرا کشت و سنگینی سلاح مرا به زحمت انداخت. آیا جرعه آبی هست که توان ادامه رزمیدن با دشمنان را پیدا کنم؟» امام (ع۹) گریستند و فرمودند :«آه، پسرم! اندکی دیگر به مبارزه خود ادامه بده. دیری نمی گذرد که جد بزرگوارت، رسول خدا، را زیارت کنی، و او تو را از آبی سیراب کند که هرگز احساس تشنگی نکنی.»

علی اکبر به میدان بازگشت و این رجز را خواند:« جنگ است که جوهر مردان را آشکار می سازد. درستی ادعاها پس از جنگ ظاهر می‌شود. به خدای عرش سوگند، که از شما جدا نگردم مگر آن که تیغ‌های شما غلاف شود.» و همچنان جنگید تا آن که تعداد افرادی که به دست او به هلاکت رسیدند به ۲۰۰ نفر رسید.

علی اکبر جوانی بود که از مرگ نمی هراسید و همین جسارت، شجاعت ، قدرت و جوانمردی اش از او قهرمانی ساخت که حالا پس از هزاران سال هنوز قهرمان اصلی جوانان محسوب می شود.

علی اکبر (ع) دهم محرم سال ۶۱ در واقعه عاشورا به شهادت رسید و بدنش در پایین پای پدر به خاک سپرده شد.

فداکاری حضرت علی اکبر (ع) یادآور فداکاری حضرت اسماعیل (ع) بود که حاضر شد توسط پدرش ذبح شود، ایشان نیز حاضر شد فدایی قیام پدرش شود تا نشان دهد این خاندان تابع محض امام زمان خود بوده و با همه وجود برای دفاع از اسلام و مکتب پیامبر به میدان می‌آید.

حضرت علی اکبر مناسب‌ترین و شایسته‌ترین الگو برای یک جوان است که می‌خواهد مسیر سعادت، سربلندی و عزت همه جانبه را طی کند، او آینه تمام‌نمای حضرت رسول خدا از جهت فضائل اخلاقی، عقلانی، خدمت، محبت و احترام به والدین است.

منبع : برنا

انتهای پیام/

کد خبر 740206

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =