نگاهی به کودتای ۲۸ مرداد از دریچه «رویای نیروی سوم»

«رویای نیروی سوم» روایتی متفاوت از یک رویای واهی است که ۲۶ تا ۲۸ مرداد به مناسبت سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ پخش می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، کاظمی کارگردان این مستند گفت:

از قرن نوزدهم به بعد، ایران صحنه درگیری و تقابل دو قوه استعماری روس‌ها و انگلیس‌ها بوده است. روس‌ها ازشمال ایران را تحت فشار می‌گذاشتند و انگلیس‌ها نیز از جنوب وارد ایران می‌شدند. چنین فضایی باعث شده بود تا رضایتی اجتماعیدر بین مردم به وجود بیاید و به همین دلیل دنبال «نیروی سومی» بودند که به ایران کمک کند و تعادلی را برقرار کند.

وی افزود: به دلیل آنکه آمریکایی‌ها فاصله خیلی زیادی با ایران داشتند، ایرانیان فکر می‌کردند که این کشور انگیزه‌های استعماریندارد. به ویژه آنکه اولین آشنایی ایرانیان با آمریکایی‌ها به واسطه افراد مذهبی بود که کار پزشکی و آموزشی می‌کردند و مجموع اینعوامل باعث شده بود که پس‌زمینه مثبتی درباره آنان در ذهن مردم ایران ایجاد شود. بنابراین افرادی زیادی در اواخر دوره قاجار تلاشکردند تا پای آمریکایی‌ها را به عنوان نیروی سوم به ایران باز کنند تا آن فضای دوقطبی را بشکنند.

او با اشاره به نقش جدید قوام السلطنه در ماجرای رویای سوم گفت: قوام السلطنه در فیلم ما نقش بسیار مهمی دارد، چرا که بسیاری ازافراد او را بنیان‌گذار ایده سیاست نیروی سوم در ایران می‌دانند. او در اواخر دوره قاجار قدرت پیدا می‌کند و با هدف محدود کردنسیطره انگلیسی‌ها در ایران، پای آمریکایی‌ها را به ایران باز می‌کند. البته رویای او خیلی زود رنگ می‌بازد و طی ۱۰ سال و همزمان باکودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سیاست‌های استعماری او مشخص می‌شود.

وی تاکید کرد: در این مستند آرشیوی به رویای «نیروی سوم» و امیدبستن واهی مردم ایران به آنان پرداخته‌ایم. در این مستند نشانمی‌دهیم که برخلاف تصورات عموم مردم، آمریکایی‌ها چگونه در جنگ جهانی دوم وارد ایران می‌شوند و همانند روس و انگلیسسیاست‌های استعماری خود را در پیش می‌گیرند. با استفاده از اسناد بازه زمانی ۱۰ ساله که وقایع مهمی همچون ملی شدن صنعتنفت و کودتای ۲۸ مرداد را دربرمی‌گیرد نشان می‌دهیم که آمریکا هم فرقی با آن دو کشور استعماری دیگر ندارد. «

رویای نیمه سوم» در ۳ قسمت ۳۰ دقیقه ای آماده شده و روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه (از ۲۶ تا ۲۸ مرداد) ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود تکرارش روز بعد ساعت ۱۳:۳۰ است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

کد خبر 740961

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =