واردات ماشین‌آلات صنعتی با هدف تقویت تولید و صیانت از توان داخلی

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: بعضی از واحدهای صنعتی و پروژه‌های عمرانی به خاطر فرسودگی ماشین‌آلات و نبود آن، متوقف شده‌اند یا کُند پیش می‌روند و همین مشکل به اشتغال‌زایی و تولید آسیب وارد کرده است.

احمد علیرضابیگی، عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران‌نیوز با تأکید بر ضرورت بروزرسانی زیرساخت‌های ماشین‌آلات صنعتی گفت: بروزرسانی ماشین‌آلات به توسعه و بهره‌وری در بخش‌های مختلف صنعتی کمک می‌کند.

وی افزود: می‌توان برخی ماشین‌آلات صنعتی را با حذف برخی از معافیت‌ها وارد کرد، البته باید دقت شود تا واردات بی‌رویه صورت نگیرد تا توان داخلی را نادیده بگیریم. بخش داخلی کشور بعضی از ماشین‌آلات صنعتی را می‌تواند خود تولید کند و نیازی به واردات ماشین‌آلاتی که در داخل می‌شود نیست بلکه باید ماشین‌آلاتی که مشابه داخلی‌اش وجود ندارد را تولید کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت شرکت هپکو گفت: شرکت هپکو با هدف تولید ماشین‌آلات صنعتی تشکیل شد و این شرکت حتی می‌توانست با بزرگان این حوزه مانند کاترپیلار رقابت کند اما برخی مدیران نالایق اهداف اصلی این شرکت را به حاشیه بردند و اگر این گونه نمی‌شد قطعاً ایران در تولید ماشین‌آلات صنعتی حرفی برای گفتن داشت.

علیرضا بیگی با تأکید بر اینکه ماشین‌آلات از ملزومات اصلی توسعه صنایع در کشور محسوب می‌شود، گفت: ما به همین دلیل با تفکیک وزارت صمت و بازرگانی مخالفت داریم، زیرا اگر این دو از هم تفکیک شوند، وزارت بازرگانی نیازهای صنعتی کشور را نمی‌تواند به خوبی درک کند اما وزارت صمت در جریان اصلی امور قرار دارد و می‌تواند درک صحیح از شرایط داشته باشد و اگر هم حوزه صنعت نیاز به واردات ماشین‌آلات صنعتی داشته باشد، مبادرت به واردات می‌کند.

وی با بیان اینکه برخی در داخل از اینکه واردات ماشین‌آلات صنعتی آزاد شود، را مخالف تولید داخلی می‌دانند، عنوان داشت: اگر بخواهیم در برابر برخی محصولات و ماشین‌آلات صنعتی مورد نیاز مقاومت کنیم و رفتارهای رادیکال در برابر آن داشته باشیم، قطعاً نیازهای داخل تأمین نخواهد شد و بخش صنعت متضرر می‌شود. حتماً باید شناسایی شود که صنایع ما نیازمند چه ماشین‌الاتی است و برروی واردات چنین ماشین‌آلات تمرکز شود و اگر توان تولیدش در داخل وجود دارد که چه بهتر اما اگر وجود ندارد باید حتماً وارد شود.

این نماینده مجلس گفت: البته دولت باید نظارت کند تا فساد و رانتی در امر واردات ماشین‌آلات صنعتی رخ ندهد. واردات همواره سود هنگفتی دارد و ممکن است برخی به طمع کسب سودهای آن‌چنانی از هزار و یک رانت استفاده کنند و ضروری است که نهادهای نظارتی بر این حوزه تمرکز داشته باشند تا اجازه وقوع رانت را ندهند.

علیرضا بیگی بیان کرد: هرچقدر به بخش صنعتی کمک شود، قطعاً سود آن را همه خواهند برد. بعضی از واحدهای صنعتی و پروژه‌های عمرانی به خاطر فرسودگی ماشین‌آلات و نبود آن، متوقف شده‌اند یا کُند پیش می‌روند و همین مشکل به اشتغال‌زایی و تولید آسیب وارد کرده است. باید هرچه سریع‌تر این خلأ برطرف شود و از سوی دیگر ضروری از توان شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید ماشین‌آلات بهره برد.

انتهای پیام/*

کد خبر 741095

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =