هزینه تعمیر اساسی هر واگن مترو ۳ تا ۴ میلیارد تومان است

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به پیشنهاد اختصاص اعتبار ۹۵۲ میلیارد تومانی به حمل و نقل شهری گفت: اکنون ۷۰۰ دستگاه واگن نیازمند تعمیر اساسی است که هزینه تعمیر هر دستگاه واگن، سه تا چهار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران‌نیوز، سید جعفر تشکری هاشمی با اعلام اینکه ناوگان حمل و نقل شهری در دوره گذشته با بی‌مهری مدیریت شهری مواجه بود و از تعداد واگن‌های مترو و اتوبوس‌های موجود کاسته شد، افزود: ضعف در نگهداشت، سبب شد که علاوه بر کاهش کمیت، کیفیت ناوگان نیز تنزل کند و این عوامل در کنار شیوع کرونا، دست به دست هم دادند تا در دو سال و نیم اخیر، تعداد سفرهای روزانه با وسایل نقلیه عمومی و سهم ناوگان حمل و نقل همگانی در سفرهای درون‌شهری به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

وی با تأکید بر اینکه اکنون تعداد اتوبوس‌های فعال تهران به کمتر از ۲ هزار دستگاه و آمار سفر روزانه از طریق ناوگان اتوبوسرانی به کمتر از ۸۰۰ هزار سفر تنزل کرده است، گفت: از حدود ١٥٠٠ دستگاه واگن متروی تهران، نزدیک به نیمی از آنها نیز نیازمند اورهال (تعمیرات اساسی) است.

تشکری هاشمی بتصریح کرد: نیاز به تأمین ناوگان حمل و نقل عمومی باید در قالب برنامه‌های میان‌مدت دنبال شود اما برای عبور از وضعیت اورژانسی حمل و نقل شهری که عموماً در نیمه دوم سال، مسائل و مشکلات آن افزایش می‌یابد، می‌توان با تزریق مبلغی به مراتب کمتر از هزار میلیارد تومان ناوگان حمل و نقل عمومی را احیاء کرد.

وی اضافه کرد: این مبلغ در مقیاس بودجه‌های رایج برای اجرای مأموریت‌های کلیدی مدیریت شهری، رقم قابل توجهی به شمار نمی‌آید و تنها حدود ۲ درصد از بودجه سال ١٤٠١ شهرداری تهران را شامل می‌شود اما با این مبلغ تا پایان امسال می‌توان کیفیت و کمیت خدمات‌رسانی به شهروندان در ناوگان حمل و نقل همگانی را به صورت محسوسی ارتقا داد.

تشکری هاشمی در مورد پیشنهاد اختصاص اعتبار ۹۵۲ میلیارد تومانی به حمل و نقل شهری، توضیح داد: اکنون ۷۰۰ دستگاه واگن نیازمند اورهال است که هزینه تعمیر اساسی هر دستگاه واگن، سه تا چهار میلیارد تومان برآورد می‌شود و علاوه بر آن، ۷۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده را نیز در صورت اورهال می‌توان وارد خطوط کرد که هزینه تعمیر اساسی هر دستگاه اتوبوس نیز ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، ضمن تأکید بر محدودیت ظرفیت اورهال روزانه مترو و اتوبوس، تعداد واگن‌هایی را که بازسازی کامل آنها تا ۱۷۰ روز باقی‌مانده پایان سال امکان‌پذیر است، روزانه یک دستگاه و حداکثر ۱۷۰ دستگاه و تعداد اتوبوس‌هایی را که بازسازی آنها در مدت‌زمان باقی‌مانده از سال، ممکن است، روزانه ۴ دستگاه و حداکثر ۶۸۰ دستگاه، اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای اورهال ۱۷۰ دستگاه واگن، ۶۸۰ میلیارد تومان و برای تعمیر اساسی ۶۸۰ دستگاه اتوبوس نیز ۲۷۲ میلیارد تومان و در مجموع ۹۵۲ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

منبع : ایرنا

انتهای پیام/

کد خبر 744040

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =