اجرای ۲۰ پروژه گردشگری در دماوند/ "گویش دماوندی" ثبت ملی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دماوند گفت: هم‌اکنون ۲۰ پروژه گردشگری شامل بوم‌گردی، هتل و مجتمع گردشگری دربند در این شهرستان در حال ساخت است.

شهرام شریفی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران‌نیوز با اشاره به فعالیت‌های این اداره، اظهار کرد: دماوند یکی از بهترین شهرستان‌های استان تهران در حوزه میراث طبیعی، معنوی، تاریخی و فرهنگی است، به طوری که این شهرستان اکنون بیش از ۱۸۵ اثر تاریخی دارد که ۷۵ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.


بیشتر بخوانید:

فعالیت ۱۵۰۰ هنرمند و ۲۲ کارگاه صنایع‌دستی در قرچک


وی با بیان اینکه در سال جاری گویش دماوندی به ثبت ملی رسید، اضافه کرد: در حوزه ثبت آثار طبیعی نیز «درختچه‌های اُرس روستای دهنار دماوند» به ثبت ملی رسیده، همچنین ۱۰ پرونده ثبتی وجود دارد که طی هفته‌های آینده در شورای ثبت مطرح می‌شوند و امیدواریم به ثبت ملی برسند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲ اقامتگاه بوم‌گردی در این شهرستان وجود دارد، همچنین پنج مجتمع گردشگری و ۲۰ پروژه گردشگری شامل بوم‌گردی، هتل، مجتمع گردشگری دربند در حال ساخت است که سه نمونه از آن‌ها جزو پروژه‌های گردشگری بزرگ محسوب می‌شود.

شریفی درباره برنامه این اداره برای حفاظت از میراث معنوی و فرهنگی، عنوان کرد: در این راستا پرونده ثبت تعدادی از رسوم، آیین‌ها و فضاهای محلی تشکیل شده که امید است در شورای میراث فرهنگی به نتیجه برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ظرفیت صنایع دستی در شهرستان دماوند و دستاوردها در این حوزه بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۴۰ درصد منابع تسهیلات اشتغال خانگی جذب و تسهیلات لازم به حوزه صنایع دستی اختصاص داده شده اشت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دماوند با اشاره به اجرای پایلوت حوله‌بافی سنتی در این شهرستان، افزود: از ابتدای سال جاری کلاس‌های آموزشی با هدف ترویج این هنر صنایع‌دستی در دماوند در حال برگزاری است.

شریفی متذکر شد: تاکنون بیش از ۲۰ هنرجوی حوله‌بافی سنتی مدرک خود را دریافت کرده‌اند و در یک ماه گذشته پروانه تولید کارگاه «سوزن‌دوزی» اخذ و افتتاح شده است، به طوریکه ۱۵ سوزن‌دوز در این کارگاه‌ها فعالیت مربوط به سوزن‌دوزی لباس‌ها را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به راه‌اندازی دو کارگاه قالیبافی در دماوند، گفت: کلاس آموزش پته‌دوزی و چرم‌دوزی برگزار شده و کلاس‌ها در مناطق کمتر برخوردار به صورت رایگان با هدف حرفه‌آموزی و کمک به صنعت صنایع‌دستی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/*

کد خبر 747686

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =