نوجوانان و جوانان بازیگران اصلی جشن چهارشنبه‌سوری هستند

یکی از اساتید دانشگاهی و فعالان فرهنگی گفت: بازیگر اصلی آیین چهارشنبه سوری نوجوانان و جوانان هستند و مراقبت خانواده‌ها و اطلاع‌سانی‌ها توانسته است موجب کاهش خسارت‌های مادی، جانی و معنوی شود.

علی محمدی از اساتید دانشگاهی و فعال فرهنگی در گفتگو با تهران نیوز گفت: ایران تاریخ فرهنگی و تمدنی طولانی دارد و براساس مستندات تاریخی به عنوان یکی از ۳ تمدن برتر عصر کنونی شناخته می‌شود.

محمدی تاکید داشت: از ایران با این سابقه‌ی تمدنی و تاریخ فرهنگی طولانی ما میراث‌دار میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس آن هستیم که یکی از میراث فرهنگی ناملموس ایران باستان آیین چهارشنبه‌سوری است.

وی ادامه داد: این آیین از رسم‌های به جای مانده از ایران باستان و به عنوان اولین جشن از جشن‌های نوروزی است که از غروب آخرین سه‌شنبه اسفندماه هر سال تا بامدادان روز چهارشنبه برگزار می‌شود.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: این جشن را با آتش و پریدن از روی آن می‌شناسیم که در سراسر ایران فرهنگی، شامل کشورهای مختلف، به شکل مشابهی برگزار می‌شود.

وی مطرح کرد: سور در ادبیات ما به معنای جشن و مهمانی و بستر و پیش‌درآمدی برای نوروز می‌باشد که اول فروردین است.

محمدی اظهار داشت: همانطور که از اسم چهارشنبه سوری پیداست این رسم یک جشن بوده و فلسفه‌ی جشن و کارکرد آن شادی، شادمانی، رفع خستگی، طراوت، نشاط و شادابی است.

وی افزود: همچنین اجتماع و تجمع انسان‌ها از مشخصه‌های دیگر آن است که می‌تواند به وحدت فرهنگی و انسجام اجتماعی بینجامد.

این فعال فرهنگی بیان داشت: براساس گزارشات منابع تاریخی مردم از چند روز مانده به چهارشنبه سوری در خارج از شهر و روستا به جمع‌آوری خار و بوته مشغول بودند و با غروب آفتاب سه‌شنبه‌ی آخر اسفند بر بام خانه و یا حیاط آن و در کوی و برزن تپه‌هایی از آتش را به عدد فرد می‌افروختند و از روی آن می‌پریدند.

وی گفت: این ترسیم از برگزاری آیین چهارشنبه سوری بخش اصلی مراسم چهارشنبه سوری را تشکیل می‌دهد.

محمدی یادآور شد: در کنار این موارد رفتارهایی مثل شکستن کوزه که امروز نیز در برخی مناطق مرسوم است رخ می‌دهد.

وی افزود: قاشق‌زنی نیز رسم دیگری است که با قاشق کوبیدن در کاسه پیام‌آور کسی می‌شدند که پشت در منتظر گرفتن هدیه‌ای بود.

این استاد دانشگاهی تصریح کرد: بی‌توجهی نظام فرهنگی در کشور به پاسداشت و بازتولید جشن چهارشنبه سوری فراهم آورنده‌ فرصت برای سوءاستفاده از این مراسم و رسم‌های مشابه است.

وی تاکید داشت: بازیگر اصلی آیین چهارشنبه سوری در زمان ما نوجوانان و جوانان هستند و مراقبت خانواده‌ها و اطلاع‌سانی‌های متنوع دستگاه‌ها و رسانه‌ها در پیشگیری از آسیب‌های این روز توانسته است موجب کاهش خسارت‌های مادی، جانی و معنوی شود.

محمدی گفت: توجه نهادهای انتظامی نیز در کاهش خسارات ناشی از اجرای ناصحیح این جشن موثر بوده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: برای شناخت بهتر جوانان از چهارشنبه‌سوری و سنت‌های مشابه می‌بایستی این دست از رسوم در دستگاه رسمی آموزشی کشور مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/*

کد خبر 752451

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =