ایران ۲ موضوع پادمانی را حل و فصل کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود با اذعان به «پاسخ قانع‌کننده‌ تهران به نهاد ناظر بین‌المللی» از حل و فصل ۲ موضوع پادمانی توسط تهران خبر داد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، امروز چهارشنبه اعلام کرد که مطابق با ۲ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به رؤیت این رسانه رسیده است، نهاد ناظر بین‌المللی مذکور تنها برخی از تجهیزات نظارتی که در اصل بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در محل‌هایی قرار داده شده بودند را دوباره نصب کرده است (تجهیزات نظارتی که ایران سال گذشته و به دنبال ادامه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی آمریکا و تداوم انفعال اروپا در ارتباط با برجام، دستور حذف آن‌ها را صادر کرده بود).

به گزارش این خبرگزاری، یک دیپلمات ارشد در این ارتباط گفت که با این حال پیشرفت محدودی که در گزارش‌ها توضیح داده شده، شامل نصب تجهیزات نظارت بر غنی‌سازی در زمان واقعی در تنها خطوط سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد، در نطنز و فردو است.

رویترز در این باره مدعی است: یکی از ۲ گزارش فصلی محرمانه به کشورهای عضو نشان می‌دهد که در عین حال، ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران تا ۶۰ درصد به رشد خود ادامه داده است و اکنون تقریباً برای ۲ بمب هسته‌ای کافی است! ایران برنامه غنی‌سازی خود را که به تدریج در حال گسترش و تسریع است ادامه می‌دهد، از جمله در سایت زیرزمینی فردو که مخفیانه توسعه یافته و احتمالاً در داخل یک کوه برای محافظت از آن در برابر حملات هوایی احتمالی ساخته شده است.

این خبرگزاری اضافه کرد: در گزارش امروز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که ایران اکنون ۱۱۴.۱ کیلوگرم اورانیوم غنی‌ شده تا ۶۰ درصد و به شکل هگزافلوراید اورانیوم (UF۶) دارد که می‌تواند به راحتی بیشتر غنی‌سازی شود-افزایشی معادل ۲۶.۶ کیلوگرم نسبت به ۳ ماهه قبل. حدود ۴۲ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد چیزی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن را «مقدار قابل توجهی» می‌نامد که به عنوان «مقدار تقریبی مواد هسته‌ای که امکان ساخت یک وسیله انفجاری هسته‌ای با آن را نمی‌توان رد کرد»، تعریف می‌شود.

رویترز افزود: علاوه بر این، کل ذخایر اورانیوم غنی شده ایران همچنان به افزایش خود ادامه می‌دهد و اکنون ۲۳ برابر محدوده ۲۰۲.۸ کیلوگرمی تعیین شده در توافق سال ۲۰۱۵ (برجام) یعنی ۴.۷ تُن است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گزارش داد که پس از سال‌ها تحقیق و عدم پیشرفت با ایران در توضیح ذرات اورانیوم یافت شده در ۳ سایت، ایران پاسخ قانع‌ کننده‌ای به یکی از آنها برای توضیح وجود ذرات اورانیوم در آنجا داده است.

گزارش مذکور ادامه می‌دهد: یک گزارش در این باره می‌گوید که تجهیزات نظارتی اضافه شده شامل دوربین‌های نظارتی در سایتی در اصفهان است که در آن قطعات سانتریفیوژ ساخته می‌شود. گزارش دیگر می‌افزاید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «منتظر تعامل ایران برای رسیدگی به» مسائلی از جمله نصب تجهیزات نظارتی بیشتر و ۲ سایت باقیمانده که در آن ذرات اورانیوم (ادعایی) یافت شده، است.

از سوی دیگر، طبق گزارشی که امروز چهارشنبه از سوی خبرگزاری آسوشیتدپرس مشاهده شده، ایران ۲ موضوع مورد تحقیق باقیمانده از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را حل و فصل کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در گزارش آژانس آمده است که بازرسان همچنین تحقیقات خود را در مورد آثار اورانیوم (ادعایی) کشف شده با منشا انسانی در مریوان را بسته‌اند. بازرسان آژانس دیگر هیچ سوالی در رابطه با ذرات اورانیوم (ادعایی) یافت‌شده با غنای ۸۳.۷ درصد در تاسیسات زیرزمینی فردو ندارند و پاسخ دو سوال برجسته خود را از ایران گرفته‌اند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

کد خبر 755560

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =