کد خبر 758046
۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۲
بررسی پرونده ۴۸۰ شهید مدافع سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از بررسی پرونده ۴۸۰ شهید مدافع سلامت خبر داد و گفت: سهم استان تهران ۵۹ شهید مدافع سلامت است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فرمانده ستاد مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران، گفت: با گذشت دوران بحرانی همه‌گیری کرونا، باید بدانیم بیماری کرونا هنوز پایان نیافته است. وضعیت با ثبات کنونی با بیماریابی به موقع، تلاش‌های ارزنده فعالان بهداشت و درمان و پوشش گسترده واکسیناسیون به ارمغان آمده است، اما حفظ این وضعیت کم اهمیت‌تر از کنترل بحران نیست.

وی در ادامه به بیانیه سازمان جهانی بهداشت در خصوص کرونا اشاره کرد و افزود: کرونا همچنان یک خطر جدی جهانی تلقی می‌شود و تمام زیرساخت‌های مبارزه با کرونا باید مستقر بماند. ممکن است در ماه‌های آتی مرگ و میر و بیماری‌زایی کمتری رخ دهد، اما این موضوع به منزله پایان چرخش ویروس نیست و همواره باید نگران گروه‌های پرخطر، افراد مسن و افرادی که پوشش واکسیناسیون کامل ندارند، باشیم.

زالی گفت: هفته گذشته نیز دولت انگلیس خبر نگران‌کننده‌ای از شیوع سوی جدیدی از کرونا منتشر کرد که واکسن گریز با علائم ترکیبی است؛ از این رو همواره مراقبت‌های بهداشتی و افزایش دیده‌وری در بیماریابی اهمیت دارد.

وی در ادامه به سندرم پساکرونا یا Long Covid نیز اشاره کرد و ادامه داد: اگر علائم در فردی بعد از سه ماه باقی بماند یا عود کند، این فرد به سندرم پساکرونا مبتلا شده است. ۱۰ تا ۱۳ درصد از موارد به این سندرم مبتلا می‌شوند و تپش قلب یا فشارخون مقاوم، دیابت، اختلال در تمرکز، درد عضلانی آزاردهنده، سرفه‌های مزمن و تنگی نفس از جمله نشانه‌های آن است.

زالی ضمن یادآوری بخشی از حماسه‌آفرینی‌های کادر بهداشت و درمان استان تهران، تصریح کرد: در زمان پاندمی، شاهد بالاترین میزان اتحاد، به ویژه در زمان اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در استان تهران بودیم. انجام بیش از پنج میلیون و ۶۰۰ هزار ویزیت سرپایی، بستری ۶۰۶ هزار بیمار در بخش عادی و ۱۱۲ هزار نفر از این تعداد در بخش مراقبت‌های ویژه از خدمات قابل تقدیر بهداشت و درمان پایتخت است. همچنین تزریق ۲۸ میلیون دوز واکسن کرونا، اقدام عظیمی بود که به ثمر نشست و تهران را در سطح پوشش واکسیناسیون سردمدار کرد. در آن دوران، شهادت مدافعان سلامت، از جمله هزینه‌های سنگینی بود که به نظام سلامت وارد شد.

وی از بررسی ۴۸۰ پرونده شهدای مدافع سلامت، نهایی شدن ۲۸۰ مورد آن و به رسمیت شناختن حدود ۳۰۰ شهید مدافع سلامت خبر داد و گفت: استان تهران با ۵۹ شهید مدافع سلامت، پیشتاز بوده و پس از آن استان آذربایجان غربی، مازندران و خراسان رضوی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: هر صفحه از این مصحف شریف به نام شهدای مدافع سلامت، شهدای مدافع حرم و امنیت و جهادگران آسمانی مزین شده و مرقومه مقام معظم رهبری در این اوراق پربرکت نشان از التفات ایشان به این اثر و نگاه قدرشناسانه به از جان گذشتگی شهداست.

زالی، برگزاری این آیین و تلاش ستاد کتابت مصحف شریف و دفتر طبع و نشر قرآن کریم را بهانه‌ای برای یادآوری سخت‌کوشی کادر بهداشت و درمان که در اوراق زرین نظام سلامت افتخارآفرینی کرده‌اند، دانست و افزود: دستاوردهای بهداشت و درمان در سایه اهتمام و همت و بلندنظری این عزیزان بوده است؛ افرادی که حتی در بسیاری از مواقع از دیدن خانواده خود محروم بودند. تمامی این جانفشانی‌ها باید مستندنگاری شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای خبر/

کد خبر 758046

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =