کد خبر 758283
۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴
مخالفت تل‌آویو با ایجاد کنسولگری سعودی در قدس

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی گفت که هرگز به عربستان سعودی اجازه دایر کردن هر گونه نمایندگی دیپلماتیک در فلسطین اشغالی را نخواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری «تهران نیوز»، «ایلی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی گفت که تل‌آویو اجازه دایر شدن هیچ گونه نمایندگی دیپلماتیک از سوی عربستان سعودی در رام‌الله و قدس اشغالی را نمی‌دهد.

او در گفتگو با رادیو ۱۳ رژیم صهیونیستی، در پاسخ به قصد عربستان سعودی برای تعیین سفیر در فلسطین و باز کردن کنسولگری در قدس اشغالی گفت: «آن‌ها با ما هماهنگ نکرده‌اند و از این رو هرگز اجازه نمی‌دهیم هیچ نمایندگی دیپلماتیکی از هر نوع آن دایر شود».

منابع خبری فلسطین بعد از ظهر شنبه خبر دادند که عربستان سعودی نخستین سفیر خود را در تشکیلات خودگردان فلسطین تعیین کرده است. طبق این خبر نایف بن بندر السدیری به عنوان سفیر فوق‌العاده، تام‌الاختیار و غیرمقیم (آکردیته) در رام‌الله و سرکنسول سعودی در قدس اشغالی، استوارنامه خود را به مجدی الخالدی مشاور دیپلماتیک محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تقدیم کرده است.

ایلی کوهن در این خصوص افزود: «سعودی‌ها می‌خواهند به فلسطینی‌ها این پیام را برسانند که آن‌ها را فراموش نکرده‌اند، اما به کشورها اجازه نمی‌دهیم که کنسولگری باز کنند، این با رأی و نظر ما یکی نیست؛ موضوع فلسطین نیز هیچ زمانی موضوع اصلی در گفتگوهای عادی‌سازی نبود».

او همچنین مدعی شد: «حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو تاکنون توانسته توافقات صلح را به نتیجه برساند و ثابت کردیم که فلسطنیی‌ها مانع صلح نیستند و اکنون نیز در برابر فرصتی برای توافقی تاریخی قبل از انتخابات آمریکا پیش آمده است».

در این میان روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» نیز شنبه نوشت که انتصاب سفیر عربستان سعودی در تشکیلات خودگردان فلسطین یک گام تاریخی است و پیامی از سوی عربستان سعودی به اسرائیل است که تأیید می‌کند که خواستار گام‌های مهم در قبال فلسطینی‌ها برای عادی‌سازی روابط است.

با این حال صهیونیست‌ها تأکید دارند که موضوع فلسطین نباید در مذاکرات میان عربستان سعودی و آمریکا در خصوص عادی‌سازی روابط ریاض و تل‌آویو گنجانده شود.

در این راستا یک مقام اسرائیلی روز گذشته به وبسایت عرب ۴۸ گفت: «سعودی‌ها درخواست‌های بزرگی در این رابطه دارند و از ما می‌خواهند که به شکل واقعی نه نمایشی آن‌ها را اجرا کنیم، اما در ساختار فعلی دولت اسرائیل ما چیزی نداریم که در این رابطه به آن‌ها بدهیم، هرگز شهرک‌سازی متوقف نخواهد شد حتی برای یک ثانیه».

او با تأکید بر اینکه «اسرائیل چیزی ندارد که عرضه کند»، افزود: «ما آماده ورود به مذاکرات هستیم، اما مشخص نیست که آیا محمود عباس هم آماده است یا نه و در نهایت سعودی‌ها باید چیزی به آن‌ها بدهند».

خواسته‌های عربستان سعودی در قبال فلسطین در حالی است که این موضوع از آن‌جایی که سعودی‌ها خود را رهبر جهان عرب می‌دانند، برای آن‌ها جنبه حیثیتی دارد؛ علاوه بر این ریاض مبتکر طرح «ابتکار صلح عربی» است که در سال ۲۰۰۲ در نشست سران عرب در بیروت ارائه کرد و اکنون خود نمی‌تواند زیر این طرح بزند.

طرح صلح عربی، اکنون مبنی و اساس مطالبه کشورهای عربی در خصوص فلسطین است؛ طرحی که خواستار تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی است.

مخالفت شدید صهیونیست‌ها در قبال مسأله فلسطین در حالی است که آن‌ها با شرط دیگر ریاض یعنی غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان نیز به شدت مخالف هستند و اینگونه که از مواضع مقامات تل آویو مشخص است، آن‌ها قصد دادن هیچ امتیازی به عربستان سعودی در قبل سازش را ندارند.

منبع: فارس

انتهای خبر/

کد خبر 758283

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =