کد خبر 758839
۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۸
چالش‌های سایپا برای صادرات به روسیه

مدیرعامل سایپا گفت: همیشه در دنیا قیمت خودروهای صادراتی از یک کشور به کشور دیگر حتما از بازار داخل به دلیل جوایزی که دولت‌ها به کمپانی‌ها می‌دهند کمتر است، ما تنها کشوری در دنیا هستیم که قیمت داخلی‌مان پایین‌تر از قیمت صادراتی است.

به گزارش پایگاه خبری «تهران نیوز»، محمد تیموری در آیین اهدا جوایز برگزیدگان چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر، گفت: تاخیر در تحویل خودروهای شاهین به برگزیدگان جشنواره فیلم فجر دلایلی داشت از جمله اینکه ما برای انجام هر کار اجتماعی توسط سایپا باید مصوبه هیات مدیره مجمع را دریافت کند و از آنجا که مجمع در فاصله ۲۸ تا ۳۱ تیرماه هر سال تشکیل می‌شود لذا در انتظار تشکیل این مجمع و دریافت مصوبه ماندیم و به همین دلیل نیز اهدا جوایز به طول انجامید اما امیدواریم از سال‌های آینده این مشکل بوجود نیاید.

مدیرعامل سایپا با بیان اینکه ما نباید از رسانه دور باشیم، اظهار داشت: ما در سایپا درگیر مسایل جانبی بوده‌ایم و پنج سال است که درگیر قیمت‌گذاری دستوری بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه در هفته گذشته در بازار روسیه حضور داشتم، اظهار داشت: در روسیه برای صادرات ۹۰ هزار خودرو ساینا و کوییک و شاهین و ۳۰ هزار وانت نیسان آبی و وانت ۱۵۱ قرار داد منعقد کرده‌ایم که در خصوص عقد قرارداد صادرات خودروهای وانت از آنجا که این خودرو تجاری هستند و قیمت‌گذاری آنها دستوری نیست مشکلی نداریم اما در زمینه صادرات ساینا و کوییک و به عبارتی خودروهای سواری به دلیل اینکه قیمت‌گذاری دستوری دارند چار مشکل هستیم.

تیموری اظهار داشت: دلیل این است که همیشه در دنیا قیمت خودروهای صادراتی از یک کشور به کشور دیگر حتما از بازار داخل به دلیل جوایزی که دولت‌ها به کمپانی‌ها می‌دهند کمتر است، ما تنها کشوری در دنیا هستیم که قیمت داخلی‌مان پایین‌تر از قیمت صادراتی است.

وی با اشاره به واردات چانگان گفت: ما امروز اولین خودروی وارداتی چانگان را تحویل مشتری دادیم اما زمانی که این خودرو را می‌خواستیم وارد کنم محاسباتی انجام دادم که با کم کردن عوارض و ارزش افزوده و جایزه صادراتی به قیمت نزدیک ۱۰ هزار یورو رسیدم اما این خودرو به مردم به قیمت بیشتر از ۱۰ هزار یورو عرضه می‌شود زیرا عوارض و ارزش افزوده به آن اضافه می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

کد خبر 758839

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =