مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است

رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت فرمودند: باید در کنار مذاکرات،‌ تحریم‌ها را خنثی کرد و مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است. 

به گزارش پایگاه خبری «تهران نیوز»، در سالروز شهادت شهیدان رجائی و باهنر و به مناسبت هفته دولت، رئیس‌ جمهور و اعضاء هیأت دولت سیزدهم صبح امروز (چهارشنبه) با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

بخش‌هایی از این دیدار به شرح زیر است:

اسم رمز دولت‌ها باید کسب رضای الهی و کار برای مردم باشد

رهبر انقلاب در بخشی از بیاناتشان فرمودند: شهید رجایی حدود یک ماه رئیس جمهور بود. شهید باهنر در همین مدت نخست‌وزیر بود. شهید رجایی چند ماه هم نخست‌وزیر بود با آن شرایط سختی که آن روزها داشت. بنابراین کارکرد این دو بزرگوار مورد نظر نیست. هیچ نشانه‌ای و اثری از کارکرد این‌ها نداریم. نکته مطرح شدن این دو نفر چیست؟ بنده در اینجا یادداشت کردم که نکته در نیت آنها است. در جهت‌گیری آنها است. جهت‌گیری این دو شهید عزیز جهت‌گیری انقلابی و الهی بود. آن کسانی که این دو نفر را از نزدیک می‌شناختند تصدیق می‌کنند این عرض ما را که این دو نفر چیزی را طلب می‌کردند که همه شهدا و مجاهدان راه خدا آن را طلب می‌کردند. یعنی زندگی آنها درست منطبق بود با سرنوشت آنها؛ دنبال رضای الهی بودند؛ همچنانی که همه شهدای فی سبیل الله که مخلصانه در کار جهاد هستند هدفشان رضای الهی است... خدای متعال این را از ما خواسته است. اسم رمز دولت‌ها باید کسب رضای الهی و کار برای مردم باشد.

مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است

رهبر انقلاب در بخش دیگری فرمودند: مسئله معیشت مردم خیلی مهم است. همه اقدامات مثبت دولت که با این زحمت انجام می‌شود، تحت‌الشعاع مشکلات معیشتی مثل گرانی مسکن و اجاره‌بها قرار می‌گیرد و این حیف است. عمده تحریم‌ها،‌ با هدف گروگان‌گرفتن معیشت مردم است؛ باید در کنار مذاکرات،‌ تحریم‌ها را خنثی کرد. مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است. 

رهبر انقلاب در بخش دیگری از بیاناتشان خطاب به رئیس جمهور و هیأت دولت فرمودند: هر تصمیمی می‌خواهید در زمینه اقتصاد بگیرید ببینید تاثیرش بر نکات برجسته‌ای مانند فاصله طبقاتی، ثبات بازار، نرخ ارز، کاهش تورم، رشد تولید و ... چگونه است.

درباره این دو سال دولت سیزدهم میخواهم علاوه بر کمک، تمجید کنم

رهبر انقلاب در بخش دیگری از بیاناتشان فرمودند: بنده در این سی و چند سال از همه‌ی دولت‌ها با گرایش‌ها و توان‌های مختلف حمایت کردم. دلیلش هم واضح است؛ چرا که شرایط کشور و اهدافی که ما برای خودمان ترسیم کردیم در جمهوری اسلامی اقتضاء می‌کند که همه به قوه‌ی مجریه که وسط میدان است، کمک کنند؛ رهبری کمک کند، مردم کمک کنند، روشنفکرها کمک کنند، نخبگان کمک کنند؛ قاعده‌اش این است؛ همه‌ی دولت‌ها مستحق این کمک همه‌جانبه هستند. ما به همه‌ی دولت‌ها کمک کردیم. لکن در مورد این دولت علاوه‌ی بر کمک، بنده با نگاه به این دو ساله، تمجید هم می‌خواهم بکنم. 

دولت کارهای زیربنایی انجام داده که اثرش ممکن است به‌طور کامل امروز ظاهر نشود اما بالاخره ظاهر خواهد شد

رهبر انقلاب فرمودند: متأسفانه زبان دولت در بیان آنچه که انجام گرفته زبان رسایی نیست؛ اتفاقاتی که افتاده اتفاقات خوب،‌ به آن اندازه‌ای که شایسته و حقش هست به آن اندازه در نظر مردم و ذهن مردم منعکس نشده. بنده می‌خواهم یک مقداری بگویم شاید کمک بشود به اینکه حقایق و واقعیت‌هایی که در مورد دولت هست برای آحاد مردم و افرادی که نظر و غرضی ندارند بیشتر آشکار بشود. آنچه که من می‌خواهم تکیه کنم این است که تعداد قابل توجهی از شاخص‌های اقتصاد کلان رشد را نشان می‌دهد، پیشرفت را نشان می‌دهد. بعضی از دولت‌ها طبیعت‌شان این است که فردا را قربان امروز می‌کنند این دولت نکرده این کار را. کارهای بزرگ و زیربنایی را انجام داده که اثرش ممکن است امروز ظاهر نشود به طور کامل اما بالاخره ظاهر خواهد شد. 

رهبر انقلاب: ساده‌زیستی دولت به خصوص شخص آقای رئیس‌جمهور برای من چشم‌گیر است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمودند: در دولت سیزدهم در بخش مدیریتی هم کارهای بسیار خوبی در دولت انجام گرفته است. یکی از آنها حضور در بین مردم و مواجهه‌ی مستقیم با مشکلات مردم است. این بسیار کار مفیدی است. از چند جهت مفید است. یکی‌ اینکه که شما اطلاعات دست اول پیدا می‌کنید. فواید دیگر هم دارد. ارتباط نزدیک و متواضعانه و صمیمی با مردم. این خیلی مهم است. ما حق نداریم با مردم رفتار از جایگاه استعلاء و استکبار برخورد کنیم و حرف بزنیم. ما کسی نیستیم. آنچه که هست متعلق به مردم است. اگر شأن شغلی و مقامی هم به ما داده شده اولاً مردم داده‌اند، ثانیاً داده شده برای اینکه به مردم خدمت بکنیم. ساده‌زیستی و کاهش تشریفات در سلوک شخصی و حکومتی دولت به خصوص شخص آقای رئیس‌جمهور برای من چشم‌گیر است. روحیه‌ی جهادی در دولت نشان داده می‌شود. به کارگیری جوانان در رده‌های گوناگون مدیریتی، این بسیار چیز مهمی است. چیز لازمی است و بحمداللّه در این دولت انجام گرفته است. 

تقدیر رهبر انقلاب از تحرک دولت در عرصه سیاست خارجی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: تحرک دولت تحرک بسیار خوبی است. این سیاستی که شما اتخاذ کردید که عبارت است از ارتباط با همسایگان، این بسیار سیاست خوبی است. این را باید دنبال کرد. ما باید با هیچ یک از همسایگان‌مان مناقشه نداشته باشیم. هرچه مناقشه هست، تبدیل بشود به همکاری. این کاری است ممکن و یک مقداری هم انجام گرفته و بعد از این هم باید انجام بگیرد. یا ارتباط با همه‌ی دولت‌های در دنیا که مایل به ارتباط با ما هستند با یک استثنای محدودی که حالا مشخص است. ما ارتباط با قاره‌های مختلف، آمریکای جنوبی، آفریقا، آسیا، شرق آسیا، همه جا، این سیاست ارتباط متعدد و متنوع با کشورهای مختلف، با خصوصیاتی که دارند از لحاظ سیاسی، از لحاظ اقلیمی، از لحاظ امکانات اقتصادی و غیره، فرهنگی، این کار درستی است. عضویت در دو پیمان مهم بین‌المللی در فاصله‌ی کوتاه، موفقیت خیلی خوبی بود. خود این اتفاق نه فقط مفید برای کشور هست، بلکه حکایت از یک حقایق و واقعیاتی هم می‌کند و نشان دهنده‌ی این است که کشور در وضع و حدی قرار دارد که مشترکان و مؤسسان این پیمان‌های بین‌المللی راغب و مایلند و بلکه گاهی مصرّند که کشور عزیزمان جزو آنها بشود. 

تفاهم‌نامه‌ها و سندهای همکاری، صرفاً روی کاغذ باقی نماند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از بیاناتشان فرمودند: در باب تعاملات خارجی و سیاست‌های بین‌المللی کارهای خوبی انجام گرفته است. ما در ارتباطات با کشورهای مختلف فرصت‌هایی داریم. این فرصت‌ها را بشناسیم و از این فرصت‌ها به وقت استفاده کنیم. تفاهم‌نامه‌ها و سندهای همکاری‌ای که امضا می‌شود روی کاغذ نماند. الان دولت با بعضی از کشورها سندهای همکاری طولانی مدت دارد، خب حالا نتیجه‌اش چیست؟ این مهم است. نگذاریم صرفاً روی کاغذ باقی بماند این تفاهم‌نامه و سند همکاری. 

فعالیتهای رسانه‌ای دولت باید کارآمد شود 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره اقدامات رسانه‌ای دولت فرمودند: توصیه‌ی دیگر مسئله‌ی کارآمدسازی فعالیت‌های رسانه‌ای دولت است که قبلاً هم اشاره کردم و برای هر اقدامی به نظر من یک پیوست تبلیغی لازم است. در گفتارها، وعده‌ها، آماردهی‌های افراد دولت انسجام وجود داشته باشد. یعنی این جور نباشد که یک دستگاهی یک آماری بدهد، بعد فردا یک دستگاهی آن آمار را رد کند یا یک آمار متضادی بدهد. در کارها از خرد جمعی استفاده و تأمل بشود. 

ادامه دارد...

کد خبر 758866

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =