عفت عامل رهایی جوانان از طعمه شعار «زن، زندگی، آزادی» است

کارشناس مسائل مذهبی گفت: جوانان باید آگاه باشند شعار فریبنده «زن، زندگی، آزادی» یک طعمه است برای اینکه بانوان را در دام هوسرانان و هوس‌بازان قرار دهند.

حجت‌الاسلام محمد ابراهیم سراج در گفتگو با خبرنگار سرویس فرهنگی «پایگاه خبری تهران نیوز»، اظهار کرد: برخی از صفات در خصوص ائمه بزرگوار علیهم‌السلام از برجستگی خاصی برخوردار است و ائمه به آن لقب ملقب می‌شوند، صفت «رضا» برای حضرت علی ابن موسی (ع) است که ایشان به این صفت ملقب شده‌اند.

وی بیان کرد: تفسیر و تعبیری که از صفت «رضا» می‌شود این است که حضرت در همه شئون زندگی خود مانند سایر ائمه رضایت خداوند برایشان اولویت اول بوده است، در تفسیر دیگر از صفت «رضا» بیان می‌شود که رفتار حضرت به گونه‌ای بود که دوست و دشمن به خوبی‌هایشان اعتراف می‌کردند.

کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: دشمنان به دو قسم دشمن عادی و دشمن حربی تقسیم می‌شوند؛ مأمون، قاتل امام رضا (ع) معتقد بود بالاتر از آن امام همام در آن زمانه وجود ندارد ولی در عین حال به دلیل مطامع دنیوی و حفظ حکومت خود وقتی می‌بیند نفوذ معنوی امام رضا (ع) بالاست، تصمیم می‌گیرد حضرت را به شهادت برساند که مبادا حضرت حکومت او را بدست بیاورد.

حجت‌الاسلام سراج عنوان کرد: دنیاپرستان همانند مأمون به خوبی‌های حضرت رضا (ع) اعتراف داشتند، کافران و غیرمسلمانانی که امام رضا(ع) را به عنوان امام قبول نداشتند نیز در برابر عظمت اخلاقی حضرت سر تعظیم فرود می‌آوردند.

وی با بیان روایتی از امام رضا(ع)، تاکید کرد: آن حضرت به اصحاب خود می‌فرماید «ائمه اطهار علیهم‌السلام ویژگی‌هایی داشتند و شما تلاش کنید خود را به این ویژگی‌ها بیارایید، یکی از این ویژگی‌ها ورع و یا همان تقوای الهی و ویژگی دیگر عفت و پاکدامنی است».

کارشناس مسائل مذهبی اشاره داشت: جوانان عصر حاضر باید به ویژگی پاکدامنی و عفت توجه ویژه داشته باشند خصوصاً در شرایطی که شعار فریبنده «زن، زندگی، آزادی» سر می‌دهند، جوانان باید آگاه باشند این شعار یک طعمه است برای اینکه بانوان را در دام هوسرانان و هوس‌بازان قرار دهند.

حجت‌الاسلام سراج افزود: یک جوان فهیم مسلمان با الگو گرفتن از کلام ائمه علیهم‌السلام و سیره آن‌ها می‌تواند خود را در فتنه‌هایی که در آخرالزمان شکل می‌گیرد، حفظ کند.

وی تصریح کرد: امام رضا (ع) بر عفت و پاکدامنی تاکید داشته و می‌فرماید «عفت جزو ویژگی‌های امامان معصوم بوده و جوانان خود را بدان بیارایند».

کارشناس مسائل مذهبی گفت: از دیگر ویژگی‌هایی که در روایت امام رضا (ع) اشاره شده، سختکوشی در مسائل دنیوی و اخروی، خوش خلقی و روی گشاده، خدمت به مردم، عبودیت خداوند، توجه به نماز اول وقت، تواضع و فروتنی است که انسان مومن و مسلمان باید خود را بدان بیاراید.

حجت‌الاسلام سراج خاطرنشان کرد: ائمه اطهار علیهم‌السلام ویژگی‌های متعددی دارند که در شرایط فعلی جامعه ما عفت و پاکدامنی باید مورد توجه قرار گیرد و جوانان با بصیرت و آگاهی انتخاب‌هایی از سر هوا و هوس نداشته باشند، بلکه انتخاب‌هایی از تفکر و تعقل باشد و در آن رضایت خداوند را مدنظر قرار دهند که سرلوحه قرار دادن این نکات موجب سعادتمندی در دنیا و آخرت خواهد شد.

انتهای خبر/*

کد خبر 759256

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =