تمایلی برای دیدار با آمریکایی‌ها وجود ندارد

سخنگوی دولت با بیان اینکه سفر آقای ظریف ربطی به گروه هفت نداشت و به درخواست فرانسه بود، گفت: هیچ تمایلی در ایران برای دیدار با آمریکایی‌ها وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری «تهران نیوز»، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز در نشست هفتگی با اصحاب رسانه، ضمن تبریک هفته دولت گفت: هفته دولت امسال، آغازی نیرومند برای ورود به مرحله جدید و ۲۴ ماه آینده است که در پیشرو داریم. ما در کنار مردم ۱۸ ماه سختی را پشت سر گذاشتیم. ترامپ پدیده نامتعارف و نامیمون برای صلح و امنیت جهانی است و فشار بی‌حد و حصری را برای تسلیم‌کردن ایران انجام داده است؛ ترامپ اقدامات خودش را علیه مردم کشورمان به محض تحویل ریاست جمهوری آغاز کرده است.

سخنگوی دولت بیان داشت: او با اعمال بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها بر ملت ایران، اقدامات خود را به محض دستیابی به ریاست جمهوری آغاز کرد. آمریکایی‌ها ایران از درون فرو خواهد پاشید. ایران بزرگ کوچک می‌شود و بر اثر این فشارها، بی‌ثباتی ارز و تنش در بازار پیش آمد اما مردم در کنار دولت و دولت در کنار مردم ایستادند.

وی ادامه داد: با لطف خدا صبوری مردم و رهنمودهای رهبری توانستیم ثبات نسبی برقرار کنیم.

ربیعی اظهار داشت: این هفته، هفته شلوغی برای دیپلماسی چندجانبه بود، برای ما اهمیت زیادی داشت. این تحرکات نشان می‌دهد دولت تسلیم فشارهای حداکثری آمریکا نشده و فشار آمریکا نتوانسته نفوذ و دیپلماسی کشور را تضعیف کند. دولت همه توان خود را در به کار گرفته تا بتواند در مرحله اول تحریم‌های غیرانسانی آمریکا را که مصداق تروریسم اقتصادی را رفع کند و در گام دوم، آثار سوء آن‌ها را کم کند و در عین حال، دولت‌های اروپایی و سایر اعضای باقی‌مانده در برجام را وارد کند تا به تعهدات خود عمل کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت متوجه فشارها بر مردم بوده و در جلسات دولت، آلام و دردهای مردم در کانون بحث‌ها قرار داشت، تاکید کرد: هیچ جلسه دولتی نبود که بخشی از مشکلات و رنج‌ها و مشکلات مردم در آن مورد بحث قرار نگیرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما در دوران تثبیت و عبور از شوک اولیه تحریم هستیم. دولت با یک برنامه ۲۴ ماهه دوساله دوم خود را آغاز می‌کند. از سوی دولت بخاطر لطف پدرانه رهبری به دولت تشکر می‌کنم.

وی بیان کرد: شوک‌ها و گرانی‌های ناشی از تحریم‌ها، آثار و علائمی را تا مدت‌ها بر جامعه خواهد گذاشت، اما علائمی بر بهبود وضعیت امروز هویدا شده است.

ربیعی با بیان اینکه دولت در جلسه دیروز خود رهنمودهای رهبر معظم انقلاب قرار داده است، خاطر نشان کرد: مشی دولت نشان می‌دهد به هیچ وجه تحریم را نمی‌پذیریم و برای برداشتنه‌شدن آن مبارزه کنیم، ما قائل به این نیستیم که تحریم‌ها را بپذیریم و صرفا برای رفع آثار آن‌ها تلاش کنیم بلکه تلاش می‌کنیم از موضع عزت، حکمت و مصلحت در تلاش برای رفع تحریم‌ها هستیم. ما نخواهیم گذاشت کمک مردم و تحت نظر رهبری تحریم علیه ایران و تروریسم اقتصادی عادی‌سازی شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه برای رفع تحریم‌ها که به معنای وادار کردن آمریکا از رفتار غیرعادی و ضد بشری است، تلاش می‌کنیم، گفت: علت تحریم‌های آمریکا رفتار غیرعادی و ضدمسئولانه آمریکا علیه ایران است و رفع تحریم‌ها به معنای آن است که دولت آمریکا مسئولیت خود را به عنوان یک دولت نرمال بپذیرد و به عنوان یک عضو مسئولا جامعه جهانی تبدیل شود.

ربیعی با بیان اینکه آثار اولیه تحریم بر زندگی مردم بوده است، اظهار داشت: ما برای رفع آثار تحریم در کنار مردم ایستاده‌ایم و از زحمات تیم دیپلماسی و تلاش ظریف تشکر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دیروز شاهد مواضع بسیار مهمی از سوی سیدحسن نصرالله بودیم، تصریح کرد: این سخنان، پیام روشن و قاطعی برای رژیم صهیونیستی به همراه داشت که تجاوزات بی‌شرمانه آن‌ها بی‌جواب نخواهد ماند. این رژیم در ماه‌های گذشته گستاخی خود در برابر قوانین بین‌المللی را به جایی رسانده که آشکارا و گاهی به دروغ و اغراق از تجاوزات به سایر کشور به افتخار صحبت می‌کند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور با بیان اینکه تل‌آویو نباید از خویشتنداری ملت‌های منطقه سواستفاده کند، خاطرنشان کرد: تجاوزات مکرر به عراق و سوریه اکنون به کارنامه سیاه تجاوز به حقوق مردم فلسطین اضافه شده است. صبر ملت‌ها لبریز شده است. ما هرگونه تجاوز به کشورها را محکوم می‌کنیم و از حق دفاع در برابر تهاجم برای ملت‌های عراق، سوریه و لبنان حمایت می‌کنیم.
ربیعی افزود: حزب‌الله لبنان مستقلا تصمیم‌ می‌گیرد ولی هرگونه پاسخ دفاعی به متجاوزان به حریم و شهروندان لبنان از جانب حزب الله مورد حمایت ماست.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا نتوانسته قدرت دیپلماسی کشور را تضعیف کند. دولت تمام توان دیپلماسی خود را به خدمت گرفته است تا بتواند در مرحله اول تحریم‌های غیرانسانی آمریکا را که مصداق تروریسم اقتصادی صرف کند و در گام دوم آثار سوء آن ها را کم کند.

ربیعی با بیان اینکه تورم ناشی از فشارهای اقتصادی، کمبود دارو، کمبود مواد اولیه و فشار روی تولیدگران تلخ‌هایی بود که پس از یک دوران موفق و خوب ۵۵ ماهه دولت بر کام مردم نشست، تصریح کرد: متاسفانه برخی از بی‌مهری‌های داخلی از ناحیه محدودی از مخالفان دولت بر این تلخی‌ها افزود.

وی اضافه کرد: با این همه با لطف خدا، صبوری و همراهی مردم، رهنمودها و حمایت‌های رهبری توانستیم در همین وضعیت و شرایط بسیار وخیم یک شرایط ثبات را برای مردم ایجاد کنیم.

سخنگوی دولت در مورد حضور ظریف در فرانسه گفت: سفر آقای ظریف ربطی به گروه هفت نداشت و به درخواست فرانسه بود و هیچ تمایلی در ایران برای دیدار با آمریکایی‌ها نبود، ما دخالت و نقشی در گفت و گوی فرانسوی‌ها با آمریکا نداریم، این سفر مخفیانه نبوده و اطلاعات ما هم حاکی است آمریکایی‌ها از این سفر اطلاع داشتند.

ربیعی سفر ظریف به فرانسه را برای نحوه اجرای تعهدات برجام دانست و گفت: این سفر مفید برای تبادل نقطه نظر و دیدگاه در مورد بسته مکرون در تماس تلفنی با آقای روحانی بوده است.

*در زمین آمریکا بازی نمی‌کنیم*

سخنگوی دولت در مورد سفر روز گذشته ظریف گفت: ما کنشگر بودیم و در زمین آمریکا بازی نمی کنیم. ما همه تلاش خود را برای کم کردن آثار تحریم و بی اثر کردن آن با مقاومت به کار می گیریم اما به هیچ وجه در عرصه جهانی نمی پذیریم که تحریم برای ما یک تقدیر است و ما باید زیست تحریمی داشته باشیم و کسانی که چنین تحریم های ظالمانه ای ایجاد کردند باید به عقب بازگردند.

ربیعی ادامه داد: ما از این کنش فعال هیچگاه دست نخواهیم کشید. گویی به ما گفته شود بخشی از کشور اشغال شده است و ما باید آثار اشغال را کم کنیم، این قابل قبول نیست و ما اصلا نمی پذیریم که آمریکا اجازه ادامه این تحریم ها را دارد.

ربیعی تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم بپذیریم تحریم، تقدیر این جامعه است. ما همه تلاش خود را برای کم کردن تأثیر تحریم انجام می دهیم. ما زیست تحریمی را نمی‌پذیریم.

*اظهارات شمخانی درباره برجام شخصی است*

وی در مورد اظهارات شمخانی در باب برجام گفت: او موضع شخصی خود را بیان کرده و دولت هنوز موافق امضای برجام در سال ۲۰۱۵ بوده است.

ربیعی با اشاره به حمله به پایگاه های حشد الشعبی گفت: این حمله را شدیدا محکوم می کنیم. رژیم صهیونیستی، بخشی از ادای دموکراسی با همین حملات به سوریه، لبنان و عراق را انجام می دهد.

وی ادامه داد: جامعه عراق آنقدر قوی است که پاسخ لازم را می دهد؛ ما اعتقاد داریم بخشی از اقدامات اسرائیل رجز خوانی برای مصرف داخلی است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از استراتژی‌های ما که مقام معظم رهبری نیز اعلام کردند، جلوگیری از خام فروشی نفت و پتروشیمی‌ها است که ارز آوری خوبی برای کشور دارد. همچنین حوزه دیگر معدن است که سرمایه‌گذاری خوبی در زیر ساخت آن انجام شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا کشتی آدریان به قطر می‌رود؟ گفت: صاحب نفت خریداری شده تعیین می‌کند به کدام ساحل برود و من از مقصد آن بی‌خبر هستم.

*رژیم صهیونیستی بهای سنگین اقدامات خود را پرداخت خواهد کرد*

سخنگوی دولت ضمن حمایت از پیام روشن و قاطع سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: رژیم صهیونیستی در ماه گذشته، گستاخی خود را به جایی رسانده که به دروغ و اغراق از تجاوزات خود با افتخار صحبت می‌کند. تجاوزات مکرر به عراق از موارد سیاه در کارنامه این رژیم است و هرگونه تجاوز به حاکمیت کشورهای منطقه را محکوم می‌کنیم. اسرائیل بهای سنگین اقدامات خود را پرداخت خواهد کرد.

وی با اشاره به حقوق و مزایای مدیران گفت: حقوق و مزایای مدیران باید در سایت خودشان (همان سازمان یا دستگاه) منتشر شود. تعدادی دستگاه ها در این رابطه همکاری نکردند، اما دولت این کار را به سهم خود انجام داده است.

سخنگوی دولت درباره دوران پس از تحریم و تاثیر آن بر عملکرد وی در دستگاه دیپلماسی کشور، تصریح کرد: ظریف بعد از تحریم فعال‌تر شده و خارجی ها هم بیشتر دعوتش می‌کنند و این تحریم روند معکوسی داشته است و حتما تاثیری بر کار آقای ظریف مشکلی پیش نیامده و نخواهد آمد.

ربیعی با تاکید بر اینکه تحریم تاثیری در کار ظریف ندارد، گفت:‌ ظریف دیپلمات بی بدیلی است که درکش از مسائل بین الملل کمک خوبی برای جامعه ایران و احقاق حق و حقوق بین‌المللی است؛‌ هرکسی را که امریکا تحریم می کند نزد مردم عزیز تر می شود.

سخنگوی دولت درخصوص اینکه سفیر چین در ایران گفته برای بازطراحی راکتور اراک تلاش دارد و این اقدام چه زمانی محقق خواهد شد؟، گفت: زمان اتمام این پروژه مربوط به متغیرهای زیادی است که الان نمی توانم در این زمینه صحبت کرد. ما استقبال و سپاسگزاری می‌کنیم از کشور چین که به تعهدات خود در زمینه بازطراحی راکتور اراک اقدامات خود را آغاز کرده است. ما از کشور چین برای باز طراحی رآکتور اراک تشکر و سپاس‌گزاری می‌کنیم.

وی با اشاره به این موضوع که چین به لحاظ اهمیت استراتژیک این کشور در جهان یکی از شرکای خوب ایران به شمار می رود، گفت: هر چند آمریکا زیان بسیاری به شرکت‌های چینی وارد کرد و یکی از آسیب دیدگان ترامپیزم بوده است و مایلیم عمق روابطمان را با این کشور بیشتر کنیم.

*بسیاری معتقدند پوری‌حسینی سالم و نسبت به بیت‌المال بسیار حساس بود*

ربیعی با اشاره به بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی سازی و ایران خودرو اظهار داشت: در مورد سازمان خصوصی سازی هیچ گزارشی از نفع شخصی آقای پور حسینی دریافت نکردیم؛ بسیاری معتقدند پوری‌حسینی سالم و نسبت به بیت‌المال بسیار حساس بود.

*دژپسند واگذاری ایران ایرتور را خوب برشمرد*

وی ادامه داد: آقای دژپسند واگذاری ایران ایرتور را خوب دانستند و من با برخی دوستان وزارت اطلاعات صحبت کردم که معتقد بودند نفع شخصی در پرونده نبوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ممکن است یک روزی بگویند قانونی در مجلس بگذارند، سپس عنوان کنند تصمیم اشتباه بوده است. آیا آن‌ها را بازداشت می‌کنند؟ روزی هم رئیس قوه قضائیه دادسراها را ادغام کرد که بعدها گفته شد این اقدام زیان‌بار بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما از هیچ تخلفی دفاع نمی‌کنیم. در چنین شرایطی در معرض دو دیدگاه مختلف هستیم، ما معتقدیم ممکن است ادعا شود که برخی تصمیمات منجر به ضرر و زیان شده که باید در جلسه سران سه قوه بحث شود. قضاوت درباره این نوع تصمیمات که تخلفی صورت نگرفته یا حداقل براساس اطلاعات موجود نفع شخصی در آن نبوده است، سخت است. شاید در مراحل مراعات یک مرحله قانونی باشد یا نباشد که اطلاعاتی در این زمینه ندارم اما می‌توانم روایت کنم که همه معتقدند ایشان فرد سالمی است.

وی بیان کرد: خرید کشتارگاه از سوی پور حسینی در زمان دولت آقای احمدی نژاد بوده و ربطی به پست او در این دولت نداشته است.

ربیعی تصریح کرد: در مورد رئیس ایران خوردو من هم گفتم که ایراد در زمینه افزایش هزینه از سوی وزیر صمت بوده و ما هیچ اطلاعاتی از این موضوع نداریم.

وی در بخش دیگری از نشست خبری امروز یادآور شد: آئین دادرسی ما وضوح دارد؛ زمانی که فرد بازداشت و احضار می شود، اظهار نظرها شروع می‌شود.

ربیعی درباره اطمینان به دولت فرانسه اظهار داشت: در فضای بین الملل، همه دنبال منفعت خود هستند و در چالش منافع باید دنبال منافع خود باشید. فرانسه ادعا کرده می خواهد به تعهدات خود عمل کند و ما هم استقبال می‌کنیم.

*منابع آزاد شده از حذف ارز کالاهای اساسی صرف یارانه تولید کشاورزی شده است*

ربیعی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس درباره سرنوشت منابع آزاد شده از حذف ارز کالاهای اساسی گفت: این سوال بسیار خوب و تخصصی است. بخشی از این منابع صرف یارانه تولید کشاورزی و از جمله گندم شده و به حقوق و دستمزد برنگشته است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مونسان به عنوان وزیر وزارت خانه میراث فرهنگی معرفی می شود، خاطرنشان کرد: من از آقای رییس جمهور نپرسیدم، اما خودم دوست دارم بخاطر اشراف آقای مونسان به حوزه، ایشان به‌عنوان وزیر معرفی شوند.

ربیعی اظهار کرد: تحریم آمریکا یک شوک به کشور بود، اما شیب گرانی دارد کمتر می شود؛ امروز آمریکا دچار مشکل است و چین و روس و دنیا در کنارش نیستند.

وی ادامه داد: مردم سخت زندگی می کنند و ما این را کتمان نمی‌کنیم.

*به هر کاری که به منافع ملی‌ کمک کند، عمل می‌کنیم*

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه با توجه به اظهارات صبح امروز رئیس جمهور درباره مذاکره، آیا ممکن است وی در سفر به نیویورک با آمریکا مذاکره کند؟ گفت: ما به هر چیزی که درباره منافع ملی‌مان باشد، عمل می‌کنیم. مردم بدانند اگر مطمئن باشیم حرکتی به نفع مردم است، آن کار را انجام می‌دهیم. برجام را هم به دلیل منافع مردم امضا کردیم و آمریکا هم در آن حضور داشت. این حرف‌ها دلیل بر مذاکره با آمریکا نیست، حرف منافع ملی است.

وی با اشاره به موضوع مازیار ابراهیمی گفت: روز گذشته با آقای علوی صحبت می‌کردم و قرار شد آقای وزیر اطلاعات در مجلس همه مسائل را در مورد مازیار ابراهیمی بگوید.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اینکه انتظار متقاضیان دریافت کارت هوشمند ملی، برای دریافت کارت خود بسیار طولانی شده است، گفت: فعلا در این خصوص اطلاعی ندارم. ضمن اینکه خودم هم هنوز کارت ملی‌ام را عوض نکرده‌ام و به دنبال یکی از این مراکز هستم و تاکنون هم ۴ بار وقت گرفته‌ام ولی فرصت نکردم مراجعه کنم. ولی در این خصوص سوال می‌کنم و اطلاع می‌دهم.

وی در رابطه با ابهام در نظام رتبه بندی معلمان تصریح کرد: رتبه بندی معلمان بر اساس قانون برنامه ششم باید با تصویب مجلس در قانون بودجه سالانه پرداخت شود؛ در این راستا ۲ سال قبل کمتر از ۳ هزار میلیارد پرداخت شد و امسال نیز ۲ هزاز میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه این ۲ هزار میلیارد تومان افزایشی ۱۰ درصدی خواهد داشت.

ربیعی توضیح داد:‌طرحی را وزارت آموزش و پرورش دنبال خواهد کرد تا معلمانی که تمایل به تدریس بیش از ۱۰ ساعت دارند بتوانند این کار را انجام دهند و هزینه آن را دریافت کنند. این وزارتخانه در حال اقدام در زمینه مدارس دارای بخاری نفتی است. آرمان جامعه پویا با معلمان پویا و راضی میسر می شود زیرا معلمان پویا آرامش را به فرزندان می‌دهند.

منبع:‌ فارس

انتهای خبر/

کد خبر 759283

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =