کد خبر 759368
۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۱
اتهام‌زنی مجدد آمریکا علیه ایران

وزیران خارجه آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه مشترکی جمهوری اسلامی ایران را به تهدید امنیت منطقه و عدم همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای متهم و ادعاهای واهی خود علیه جزایر سه گانه ایرانی را بار دیگر تکرار کردند.

به گزارش پایگاه خبری «تهران نیوز»، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در پایان نشست خود در نیویورک در بیانیه مشترکی جمهوری اسلامی ایران را متهم به تهدید امنیت منطقه کرده و به زعم خود بار دیگر از ایران خواستند که تکثیر پهپادها و سایر سلاح‌های خطرناکی را که تهدیدی خطرناک برای منطقه است، متوقف کند.

به گفته شبکه الحره، این وزیران در بیانیه خود بار دیگر از ادعای بی اساس امارات درباره جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک حمایت کرده و خواهان آنچه آن را دستیابی به یک راه حل مسالمت‌آمیز برای این جزایر از طریق مذاکرات دوجانبه یا دادگاه دادگستری بین‌المللی براساس قواعد حقوق بین‌الملل از جمله منشور سازمان ملل خواندند، شدند.

برپایه این گزارش، وزیران خارجه آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بخش دیگری از بیانیه خود نیز با طرح ادعا و اتهام واهی دیگری، جمهوری اسلامی ایران را به عدم همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کردند و از تهران خواستند تا با آژانس به طور کامل همکاری کند.

به گفته شبکه الحره، این وزیران همچنین در بیانیه خود از تماس دیپلماتیک عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با ایران برای تداوم کاهش تنش منطقه‌ای استقبال و بر اهمیت پایبندی کشورهای منطقه به قوانین بین‌المللی از جمله منشور سازمان ملل تاکید کردند.

برپایه این گزارش، وزیر خارجه آمریکا و وزیران خارجه عضو شورای همکاری خلیج فارس درحالی‌که خود آمریکا در سایه حضور نظامی خود در منطقه بزرگترین تهدید کننده امنیت و ثبات منطقه به‌شمار می‌رود، در بیانیه خود بر پایبندی خودشان به تضمین آزادی دریانوردی و امنیت دریایی در منطقه و عزم خود برای جلوگیری از اقدامات غیرقانونی در دریا یا هرجای دیگری که ممکن است مسیرهای دریانوردی و تجارت بین‌المللی و تاسیسات نفتی در کشورهای عضور شورای همکاری خلیج فارس را تهدید کند، تاکید کردند.

اتهام‌زنی آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

وزیران خارجه آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همچنین بر حمایت خود از معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای تاکید کردند.

این تاکید در حالی مطرح شد که خود آمریکا در کنار رژیم صهیونیستی جزو دارندگان اصلی سلاح‌های هسته‌ای است که آن را عملا علیه دیگر کشورها نیز بکار برده و تاکنون تن به خلع سلاح هسته‌ای نداده است.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

کد خبر 759368

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =