مطالعه و آگاهی پیش‌زمینه تبیین و تبلیغ است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در شرایطی که در فضای مجازی حقایق با دروغ‌ها در هم آمیخته شده، لازمه جهاد تبیین مطالعه و اشراف به موضوعات است.

به گزارش پایگاه خبری «تهران نیوز»، حسن رحیم‌پور ازغدی ظهر امروز در رزمایش یکهزار نفری فعالان فرهنگی، هنری بسیج سپاه سیدالشهداء (ع) استان تهران (رزمایش مثل مصطفی) که در حرم امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: در جریان روشنگری ابتدا باید جامعه هدف مخاطب دسته‌بندی و مشخص شود و پس از آن نیز تفکیک موضوعات، پرسش‌ها و پرسشگران صورت گیرد.
وی بیان کرد: آنچه باید به آن توجه داشت اینکه در وهله اول برای آنچه که می‌گوییم استدلال و دلیل بیاوریم، به طور مثال باید مبناها و معانی تعاریف اساسی انقلاب اسلامی مانند «استقلال»، «آزادی»، «جمهوری» و «اسلامی» را بدانیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: مبانی فکری نیازمند استدلال است، همچنان که استدلال‌های قرآن کریم دقیق و در عین حال ساده و همه کس فهم است.
رحیم‌پور ازغدی با تاکید بر اینکه صبر و مقاومت مشروط به آگاهی است، افزود: دشمن با دروغ‌پراکنی و شایعه‌سازی به دنبال آن است از بین خود ما یارگیری کند و مقابله با نقشه‌های دشمنان نیازمند کسب آگاهی نسبت به حقیقت موضوعات است.
وی تاکید کرد: اعتراض ناشی از بی‌اطلاعی نسبت به ابعاد موضوعات است، بنابراین در بمباران رسانه‌ای دشمن اگر مبانی نداشته باشیم دچار شک و شبهه می‌شویم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تشریح کرد: در شرایطی که در فضای مجازی حقایق با دروغ‌ها، شایعات و تهمت‌ها در هم آمیخته شده و دشمن در این بستر به دنبال شایعه‌سازی و شبهه‌افکنی است، لازمه جهاد تبیین مطالعه و اشراف به موضوعات است.
رحیم‌پور ازغدی با اشاره به اینکه تبیین، تبلیغ و کار رسانه‌ای نیازمند مطالعه و کسب اطلاعات در حوزه‌های مختلف است، ادامه داد: در جهاد تبیین و روشنگری باید بدانیم به چه چیزی و چرا معتقدیم.
وی انسجام، پویایی و تداوم حرکت یک جامعه را نیازمند استدلال دانست و گفت: افرادی که به زودی خسته و مأیوس می‌شوند، در جبهه جهاد نرم و رسانه‌ای جایی نداشته و نمی‌توانند اثرگذار باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه لازمه تبیین در کار فرهنگی و رسانه‌ای داشتن هدف مشخص است، اظهار کرد: قرار نیست در مسیر کار فرهنگی، من بر دیگری پیروز شوم، بلکه قرار است حق تبیین و بر باطل پیروز شود، بنابراین باید از حق دفاع کنم، ولو آنکه از خودمان دفاع نکنیم.
رحیم‌پور ازغدی عنوان کرد: فصاحت و بلاغت از معجزات قرآن کریم، به این معنا که خداوند متعال در این کتاب آسمانی درست، زیبا، دقیق، مؤثر، کارآمد و استوار سخن گفته است.
وی با تاکید بر اینکه در برابر دشمن آگاه باید با افشاگری دشمن را مقهور و رسوا کرد، افزود: بیش از چهل سال از عمر انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد، اما آنگونه که باید منابع چندانی از کارآمدی نظام و پیشرفت‌های انقلاب وجود ندارد و باید در این زمینه بیشتر کار شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در کنار دفاع از مسئولان صالح و کارآمد، مسئولان فاسد و افراد ناکارآمد و بی‌عرضه‌ای که کار را ضایع و بودجه را حیف و میل می‌کنند، باید کنار بروند.
رحیم‌پور ازغدی در بخش دیگری از سخنان خود به طراحی دشمن در ترویج بی‌حجابی و البته کم‌کاری نهادها و دستگاه‌های اجرایی در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: البته نباید از این موضوع غافل ماند که همه بدحجاب‌ها بی‌دین و ضدانقلاب نیستند.
وی اظهار کرد: در این موضوع باید افراد بی‌اطلاع آگاه شوند و فاسد افشا شود، همچنین باید سازمانی که افراد را سازماندهی کرده است، متلاشی شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه موضع افراد بدحجاب با آنهایی که در کف خیابان اغتشاش می‌کنند، متفاوت است، ادامه داد: هر فعل انسان دارای دو بُعد است، یک بُعد بین او و خدا و بُعد دیگر بین او و جامعه است.
رحیم‌پور ازغدی در پاسخ به آن‌هایی که به بهانه علائق شخصی و نپذیرفتن قانون اجباری حجاب را رعایت نمی‌کنند، گفت: آزادی به آن معنا نیست که در ملأ عام و عرصه عمومی کارهای خلاف شرع، دین و عُرف را انجام داد.
وی افزود: عقیده و ایمان اجباری نیست، اما رفتار اجتماعی متفاوت از موضوعات و اعتقادات شخصی است، در حالی در کشورهای غربی علیه حجاب قوانینی وضع و اجرا می‌شود که برخی‌ها در کشور ما پوشش را اختیاری و نه قانونی، دانسته و ابعاد اجتماعی را فدای مسائل شخصی می‌کنند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اینگونه نمی‌شود که برخی‌ها در مسئله حجاب، کلمه اجبار را کنار قانون بیاورند اما در موضوعات دیگر خود را قانونمند دانسته و به آن معتقد باشند.
انتهای خبر/

کد خبر 759373

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =