رئیس‌جمهور در سفر نیویورک سانسور اطلاعات را به چالش کشید

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور گفت: آیت‌الله رئیسی در برنامه‌ها و اظهارات خود در سفر نیویورک سانسور اطلاعات معتبر و انتشار اطلاعات نامعتبر را به عینه نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری «تهران نیوز»، محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور شامگاه جمعه با حضور در برنامه زنده صف اول سیما در مورد سفر اخیر رئیسی به نیویورک و شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین برخی از برنامه و سخنرانی‌های رئیس‌جمهور در این سفر، اظهار داشت: حضور در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی، فرصت بی‌نظیری برای تأمین منافع و تبیین مواضع است و در دیدارهای مختلف رئیس‌جمهور در مجامع بین‌المللی مانند شانگهای و بریکس همواره تعامل با کشورها جزو اولویت اول ما بوده و هست.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در سفری که به نیویورک داشتیم، اهداف ما به خوبی محقق شد؛ به خصوص که با بسیاری از سران کشورهایی که در نیویورک دیدار انجام شد، از قبل تعامل داشته‌ایم و سال گذشته نیز با تلاش غربی‌ها یک برنامه امنیتی جدی برای بی‌ثبات کردن ایران آغاز شد اما با همبستگی مردم، این برنامه‌ها نقش بر آب شد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور اظهار داشت: بزرگترین قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی ایران پیوند بین نظام و ملت است و بیگانه‌ها برای ایجاد شکاف بین مردم و دولت تلاش می‌کنند، اما ناموفق بوده‌اند.

جمشیدی با اشاره به برخی تلاش‌های غربی در سال گذشته برای ایجاد شکاف میان مردم و نظام، گفت: علت شکست آنها این بود که این تلاش، امنیتی بود و جنبه واقعی نداشت به همین دلیل منجر به شکست شد.

وی یادآوری کرد: تلاش‌های زیادی در نیویورک انجام شد تا ایران و رهبران نظام را فاقد اراده برای پیشبرد امور نشان دهند اما در بیان مواضعی که آیت‌الله رئیسی اعلام کرد، این انگاره شکسته شد و من به وضوح دیدم که خود غربی‌ها از پروژه بحران‌سازی ایجاد شکاف بین مردم در ایران ناامید شده اند؛ لذا در خیلی از جلسات بسته یا نشست‌هایی که با خبرنگاران و صاحبنظران برگزار شد، درباره مسائل داخلی بحث چندانی نمی‌شد، زیرا می‌دانستند جمهوری اسلامی از آن عبور کرده است این در حالی است که وقتی در آمریکا با سران کشورهای مختلف بحث می‌کردیم، همگی در خصوص افزایش تعامل و داشتن روابط گسترده با ایران صحبت می‌کردند اما رسانه‌های فارسی زبان که ضد ایران هستند، فضا را ناآرام نشان می‌دهند اگرچه در دنیا کسی به آنها توجه نمی‌کند ولی تلاش آنها برای ایجاد آشوب در داخل است.

جمشیدی بیان کرد: جمهوری اسلامی از پروژه‌های متعدد بحران‌سازی و بحران‌سازی‌های پیاپی عبور کرده است؛ ما از برگترین پروژه‌های ضد امنیتی علیه کشورمان عبور کرده‌ام در حالی که رسانه‌های معاند فارسی زبان فضا را به گونه‌ای نشان می‌دهند که همه دنیا علیه ماست چون می‌خواهند مردم را به خودشان مشغول کنند و دنیا را ضد ما نشان می‌دهند.

وی تأکید کرد: در گفتگو با رئیس یکی از مؤسسات مطالعاتی آمریکا سیاست‌های آمریکا علیه ایران را نقد کردم؛ او گفت که ما به این نتیجه رسیده‌ایم که از تلاش‌های دولت آمریکا برای ایجاد بحران در ایران ناامید شده‌اند که البته این موضوع را ضمنی تأیید کرد. بنابراین اولا؛ از پروژه بحران‌سازی در داخل ایران ناامید شده‌اند و در گام دوم نیز از پروژه تغییر سیاست‌های راهبردی ایران در منطقه ناامید هستند، البته دشمن همواره در حال دشمنی کردن و رقابت است و نباید از این موضوع برای همیشه غافل شویم.

معاون امور سیاسی دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: در سخنرانی راهبردی آیت‌الله رئیسی دو موضوع یعنی ارزش‌ها و منافع مشهود بود، البته منافع ما برخاسته از ارزش‌های ماست که هویت ما را شکل می‌دهد و هویت ما منافع ما را می‌سازد؛ این مسأله در نگاه رئیس جمهور هم دیده می‌شود.

جمشیدی بیان کرد: در اسناد امنیت ملی آمریکا و انگلیس هم که نگاه کنید، می‌بینید که یک فصل کامل را به ارزش‌های خود اختصاص داده‌اند در سخنرانی رئیس جمهور به قرآن و حفظ ارزش‌های ادیان اشاره شد؛ این یک اثر بسیار عمیق در جوامع مختلف بشری در کشورهای مختلف خصوصاً کشورهای اسلامی دارد؛ مسأله بعدی توجه به خانواده بود؛ الان می‌بینیم که حتی در کارتون‌هایی هم که برای کودکان نمایش می‌دهد، سطح جدیدی از ایجاد بحران در خانواده را دامن می‌زنند که حتی در خود غرب هم به ایجاد تنش میان منتقدان و صاحب‌نظران منجر شده است.

وی گفت: رئیس جمهور در سخنرانی‌ها و اظهارات خود اعلام می‌کرد باید در نظم جدید جهانی مراقب باشیم تا اولاً آسیب‌شناسی نظم قدیم جهانی و علت از هم پاشیدن آن مطرح شود و ثانیا دیگر یک ابرقدرت نداریم و باید اجازه داد ملت‌های منطقه، تصمیم بگیرند.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور درباره سیاست همسایگی ایران که رئیس جمهور مطرح کرد نیز بیان داشت: رئیس جمهور بر این نظر است که بلوک‌بندی جدید آمریکایی‌ها را قبول نداریم همانگونه که بلوک‌بندی سابق غرب و شرق را نمی‌پذیرفتیم.

جمشیدی درباره انتقال قدرت از غرب به شرق، اظهار کرد: هندی‌ها، برزیلی‌ها و برخی کشورهایی که جهت‌گیری عمده و تقابل مستقیم با کشورها را ندارند، در سخنرانی‌های خود به صراحت اعلام می‌کردند که قدرت از غرب به شرق رفته است.

وی افزود: داسیلوا رئیس جمهور برزیل در سخنرانی خود در بریکس تأکید کرد که نظام مالی آمریکا غیر عادلانه است و نشان می‌دهد اینگونه کشورها به دنبال کاهش قدرت تسلط دلار هستند در سخنرانی رئیس جمهور در توضیح سیاست همسایگی نیز اعلام شد ما یک سیاست تعاملی واضح داریم و حرکت‌هایی نشان داده‌ایم که صداقت خود را اعلام کرده‌ایم در عین حال لوازم روابط را هم در نظر داریم یعنی همکاری‌های سیاسی در گروی همکاری‌های اقتصادی است.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: کشورها هم باید وارد این فاز شوند یعنی اینگونه نباشد که ما امنیت را برای منطقه فراهم کنیم ولی کشورها با دشمنان ما وارد همکاری اقتصادی شوند در نهایت هم برخی صحبت‌ها درباره موضوعات عمده مرتبط با جمهوری اسلامی بود که شامل فلسطین و افغانستان و جنگ اوکراین، مطرح شد و در مجموع استقبال خوبی از سخنان رئیس جمهور به عمل آمد.

جمشیدی یادآور شد: یکی از کارهایی که رئیس جمهور در برنامه‌ها و اظهارات خود انجام می‌داد و بیان می‌کرد، این بود که سانسور اطلاعات معتبر و انتشار اطلاعات نامعتبر را به عینه نشان داد؛ رئیس جمهور گفت: مردم در اغتشاشات سال گذشته که شدیدترین جنگ تحمیلی شده علیه ملت ایران بود، پیروز شدند. شاید اگر کشور دیگری بود، تحمل چنین حدی از فشار را نداشت اما علت پیروزی ملت ایران این بود که مردم با نظام پیوند عمیق دارند؛ آنچه به عنوان تصویر از ایران ارائه می شود، صحیح نیست.

وی ادامه داد: رئیس جمهور همچنین اعلام کرد آیا از حمله شیمیایی به ایران خبر دارید؟ آیا از بیماران پروانه‌ای که داروهایشان را تحریم کرده‌اید، خبر دارید؟ آیا از آزادسازی مردم کردستان عراق از شر داعش از سوی حاج قاسم سلیمانی اطلاعی دارید؟

جمشیدی خاطرنشان کرد: با رئیس جمهور صربستان دیدار داشتیم که عضو ناتو است اما حرف‌هایی که یک عضو کامل جامعه غربی زد و ادبیاتی که داشت، کاملا متفاوت بود؛ حتی در برخی مسائل اشتراک نظر داشتیم لذا آن دیدگاهی که در رسانه‌ها اعلام می‌شود، چنین نگرشی نبود یا با مقامات ارشد ژاپن که کاملا با غرب هماهنگ است دیدار کردیم و بر توسعه تعاملات و همکاری‌ها تأکید داشتند.

وی درباره اینکه تعاملات ما با دنیا تا چه حد می‌تواند به معیشت مردم کمک کند، افزود: اساسا دکترین سیاست خارجی آیت‌الله رئیسی همسایگی و همگرایی است و نمی‌توان بدون تعامل با همسایگان، توسعه ایجاد کرد؛ هیچ کشوری توسعه نمی‌یابد مگر اینکه سهم هر کشوری در تعاملات اقتصادی مشخص شده باشد. بخشی از سیاست همسایگی، تعاملات اقتصادی است که اتفاقا در صادرات به همسایگان رکورد زده‌ایم به گونه‌ای که یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار گردش مالی همسایگان ما است که سهم ما در حال حاضر بسیار ناچیز است و اگر تنها یکی دو درصد از این حجم را رشد دهیم، درآمد چند ده هزار میلیاردی خواهیم داشت.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: بین آمریکا، چین، روسیه و هند رقابت است که در آسیای میانه نفوذ کنند، حال آنکه ما با این کشورها سابقه روابط تمدنی داشته‌ایم و آن را جزئی از تمدن بزرگ ایران می‌دانیم ولی به خاطر یک سیاست اشتباه، رابطه ما با ترکمنستان قطع و حتی به دادگاه کشیده شده بود و تعیین خسارت شد اما در دولت سیزدهم، این خسارت را پرداخت و تعاملات اقتصادی را آغاز کردیم در حال حاضر با بسیاری از کشورهایی که تعامل را آغاز کرده‌ایم یکی دو دهه با آنها رابطه نداشته‌ایم که این مساله از ویژگی‌های شخصی آقای رئیس جمهور و توانایی او در ارتباط‌گیری شخصی با رهبران کشورهای مختلف است؛ اساس ارتباط بین سران کشورها، مؤثرترین عامل توسعه روابط است.

جمشیدی تصریح کرد: باید دستگاه‌های مختلف را مجاب کنیم که این روابط را گسترش دهند، البته هدف ما فراتر از روابط اقتصادی است و باید این رابطه را نهادینه کنیم الان سوریه با کشورهایی ارتباط اقتصادی دارد که در این کشور جنگ کرده‌اند چون روابط اقتصادی را با این کشور نهادینه کرده بودند. در سفر رئیس جمهور به سوریه به این مسأله توجه شد و الان هم در حال پیگیری و اجراست.

منبع: فارس

انتهای خبر/

کد خبر 759475

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =