بسیج، پیشگام تحولِ اقتصادِ دانش‌بنیان

بسیج، نهادی مردمی و انقلابی در جمهوری اسلامی ایران، در سال‌های اخیر نقش پیشگامانه‌ای در زمینه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، بسیج به‌ عنوان نهادی مردمی و فراگیر در طول تاریخ انقلاب اسلامی، نقشی بی‌بدیل در حفظ و حراست از ارزش‌های اسلامی و انقلابی ایفا کرده که اهمیت بسیج را می‌توان در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد.

از نظر سیاسی، بسیج نماد وحدت و یکپارچگی ملی، با حضور گسترده و فعال در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، نقش مهمی در تحکیم پایه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران ایفا کرده است، بسیج نیرویی منسجم و آماده‌ به‌ کار، در بحران و تهدید، از کشور دفاع می‌کند، بسیج در دوران دفاع مقدس، نقشی اساسی در شکست دشمنان انقلاب اسلامی، امنیت و استقلال کشور داشته باشد.

همچنین بسیج نیرویی فعال و پویا در عرصه‌های فرهنگی با برگزاری برنامه‌های گوناگون فرهنگی و آموزشی متنوع، نقش مهمی در رشد و تعالی جامعه ایفا می‌کند، بسیج، در زمینه‌های مختلف امداد و نجات، سازندگی و محرومیت‌زدایی، نقش مهمی در خدمت‌رسانی به مردم ایفا کرده است و بسیجیان با حضور فعال در این عرصه‌ها، تلاش کرده‌اند تا مشکلات مردم را برطرف کنند.

نگرش و تفکر بسیج، از جمله مهمترین عوامل موفقیت این نهاد در طول تاریخ انقلاب اسلامی بوده است. این نگرش و تفکر، بسیجیان را به نیرویی متعهد، ایثارگر، جهادی، خلاقانه و پیشرو تبدیل کرده است.

بسیج، مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و انقلابی از جمله ایمان و اعتقاد به خدا و ارزش‌های دینی، عدالت‌خواهی و مبارزه با ظلم و ستم، استقلال و آزادی، اخلاق و معنویت، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان است.

بسیجیان با بهره‌گیری از این تفکر خلاقانه و مبتکرانه به نیرویی پیشرو و نوآور تبدیل شده که توانسته‌اند در عرصه‌های مختلف، راه‌حل‌های جدیدی ارائه داده و در بسیاری از موارد، راهگشای مشکلات باشند.

در این راستا پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز» در مصاحبه با اسماعیل حشمتی، معاونت علمی‌، پژوهشی و فناوری بسیج استان تهران، موسی چهارداغی رئیس سازمان بسیج جامعه مهندسین کشاورزی استان تهران و روح‌الله عرب مسئول بسیج دانش‌آموزی استان تهران به بیان گوشه‌هایی از موفقیت‌های بسیج پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

عرضه ۵۰ هزار محصول دانش‌بنیان، تحول در اقتصاد ایران

اسماعیل حشمتی معاونت علمی‌، پژوهشی و فناوری بسیج استان تهران درباره دستاوردهای علمی بسیج استان تهران، اظهار کرد: مهمترین اقدام صورت‌گرفته در این راستا راه‌اندازی و استفاده از مراکز رشد شتاب‌دهی است.

وی در ادامه افزود: ۶ مرکز در حوزه فناوری راه‌اندازی شده که برای تبدیل ایده به محصول تلاش می‌کنند، از این ۶ مرکز، ۱۰ محصول راهبردی نمونه‌سازی و از این تعداد سه محصول در شرف تجاری‌سازی هستند. یکی از این محصولات، CS۲ است که توسط یکی مجموعه‌های بزرگ کشور مورد حمایت قرار گرفته و این محصول کلیدی، ۱۵۰ هزار شغل ایجاد خواهد کرد.

معاون علمی‌، پژوهشی و فناوری بسیج در ادامه دستاوردهای بسیج استان تهران، بیان کرد: رونمایی از داروی کم‌خونی در قرچک توسط مرکز رشد بسیج انجام شده است. همچنین، تجهیزات تنفسی در اتاق عمل نیز در آینده رونمایی خواهد شد، این تجهیزات نیز توسط متخصصان مرکز رشد بسیج طراحی، ساخته و از فناوری‌های نوین بهره می‌برند و همچنین از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند.

حشمتی، با اشاره به راه‌اندازی ۲۵ پایگاه علمی در سطح استان عنوان کرد: این پایگاه‌های علمی، برگزاری دوره‌های توانمندسازی در بخش‌های مختلف کلاس‌های کنکور مهارتی در حوزه‌های فیزیک و شیمی را در دستور کار خود داشته که هدف از برگزاری این دوره‌ها، کسب مقام اول تا سوم در المپیادهای فیزیک و شیمی است.

وی در همین رابطه ادامه داد: آزمایش‌های کاربردی در سطح مدارس برای دانش‌آموزان، از سازه‌های ماکارونی گرفته تا برگزاری مسابقات رباتیک و مسابقات تولید محتوای دیجیتال با همکاری فضای مجازی، از نمونه اقدامات انجام شده در بسیج علمی‌ و پژوهشی است.

معاون علمی‌، پژوهشی و فناوری بسیج مهمترین دغدغه اصلی کشور را اقتصاد دانست و گفت: وقتی ما به تجاری‌سازی یک ایده، طرح یا محصول دانش‌بنیان کمک می‌کنیم، علاوه بر اینکه در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، صادرات آن نیز انجام در نهایت منجر به ارزآوری برای کشور می‌شود.

حشمتی در ادامه افزود: ما ۲۰ میلیون تحصیل‌کرده دانشگاهی داریم که تنها یک درصد از آنها، یعنی حدود ۲۰۰ هزار نفر، نخبه هستند، اگر بتوان این نخبگان را هدایت کرد، امکان دارد آنها محصولات دانش‌بنیان تولید کنند. اگر از این محصولات ۵۰ هزار مورد تجاری و به بازار عرضه شود، دیگر اقتصاد ما نفتی نخواهد بود، بلکه اقتصاد دانش‌بنیان می‌شود این چیزی است که کشورهای پیشرفته به سمت آن می‌روند.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته بر نقش مراکز دانش‌بنیان در حل مشکلات اقتصادی، بیان کرد: در کشور بالغ بر ۷۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان وجود دارد اگر این تعداد بر اساس انتظار مقام معظم رهبری در افق کوتاه‌مدت به ۲۰ هزار شرکت برسد، شاهد تحولات جدی در اقتصاد کشور خواهیم بود.

معاون علمی‌، پژوهشی و فناوری بسیج این روند را عامل پیشرفت اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته دانست و خاطرنشان کرد: ثروتی که در این اقتصادها به وجود می‌آید، ناشی از همین دانش‌بنیان بودن است، توزیع ثروت نیز هرچه بیشتر باشد، درآمد سرانه مردم بیشتر شده و رفاه بیشتری شامل حال آن‌ها می‌شود.

فعالیت ۲۸۰ مربی در طرح همگام با کشاورز

موسی چهارداغی، رئیس سازمان بسیج جامعه مهندسین کشاورزی استان تهران، درباره اهمیت امنیت غذایی گفت: در سطح استان تهران، بیش از ۲۸۰ مربی کشاورزی فعال بوده که این مربیان بر اساس وسعت زراعت، به‌ صورت یک مربی به‌ازای هر ۴۰۰ هکتار زمین کشاورزی، فعالیت می‌کنند. همچنین، مربیان در حال فعالیت بر روی محصولات دانه‌سبک و سنگین نیز هستند.

وی با اشاره به شناسایی، آموزش و ساماندهی بسیجی‌ها و دانشجویان حوزه کشاورزی، عنوان کرد: مربی‌ها بیشتر از افراد جهاد کشاورزی، مسئول ترویج جهاد، دانشجویان کارشناسی به بالای دانشکده‌های کشاورزی و مراکز علوم و تحقیقات کشاورزی هستند. این افراد با توانمندی‌های فنی و تخصصی خود، می‌توانند نقش مهمی در افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی و بهبود امنیت غذایی ایفا کنند.

رئیس سازمان بسیج کشاورزی استان تهران از ورود جدی به طرح «همگام با کشاورز» خبر داد و عنوان کرد: از کشاورزان خواستیم که با ما همکاری لازم را داشته باشند. در نهایت، بسیج در ۹۰ درصد تمام عرصه‌های کشاورزی موفق بوده و توانسته علم خود را به تمام کشاورزان منتقل کند. ما مدیون مربی‌ها هستیم که کشاورزان را به‌روز نگه داشته‌اند.

چهارداغی در ادامه افزود: بالغ بر ۹۰ درصد کشاورزی ما علمی شده و با توجه‌ به پیشرفت علم و فنّاوری هر روز باید خودمان را به‌روز کنیم، و در آینده با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته ۱۰ درصد باقیمانده را نیز تحت پوشش قرار خواهیم داد.

وی با اشاره به کسری ۵۰۰ مربی تصریح کرد: به‌ تدریج در حال شناسایی و ساماندهی مربیان جدید هستیم تا به آمار ما اضافه شود، در شرایط فعلی، نسبت به گذشته ۹۰ درصد پیشرفت داشتیم؛ اما نسبت به کشورهای توسعه‌یافته نیاز به به‌روزرسانی بیشتر در حوزه کشاورزی داریم.

رئیس سازمان بسیج کشاورزی تهران با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری درباره امنیت غذایی گفت: اهمیت این موضوع نشانگر اهمیت‌ دادن حضرت آقا به مواد غذایی و خوراکی ملت ایران است که معمولاً کشاورزان در خط مقدم این عرصه حضور داشته و باید از آنها باید حمایت شوند.

چهارداغی طرح «همگام با کشاورز» را علمی‌سازی صنعت کشاورزی دانست و مطرح کرد: با دستور رهبر فرزانه انقلاب حضرت آقا و تشکیل گروه‌های خاص از مهندسین نخبگان و ایده‌پردازان کشاورزی ایران در مسیر جدیدی قرار گرفته که منجر به رشد، افتخار و سربلندی ملت ایران شد.

وی در همین رابطه بیان داشت: با افزایش محصولات و علمی‌سازی کشاورزی توانستیم قدم‌های خیلی بزرگی را برداریم که یکی از این گام‌ها ساخت انواع کودها، محلول‌ها و ریز مغذی‌ها در عرصه کشاورزی است که در حال حاضر کشاورزان از این محصولات استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان بسیج کشاورزی تهران ایران را جزو کشورهای برتر در حوزه کشاورزی مبتنی بر علم دانست و خاطرنشان کرد: در گذشته بذر به‌ صورت عقیم برای ما ارسال و پس از استفاده محصول کشاورزی دیگر بذری برای کشت نداشتیم به طور مثال برای گسترش هندوانه و طالبی از تخم آن برای بذر نمی‌توانستیم استفاده کنیم؛ اما اکنون با تکیه‌ بر علم، بر این مشکل فائق آمدیم.

شناسایی و برنامه‌ریزی برای ۱۰۰ دانش‌آموز نخبه

روح‌الله عرب مسئول بسیج دانش‌آموزی استان تهران با اشاره به فعالیت‌های حوزه دانش‌آموزی گفت: یکی از موضوعاتی که بسیار خوب به نتیجه رسیده، برگزاری نشست‌های متعددی بوده که از تمام ظرفیت‌ها برای اجرای آنها استفاده شده، همچنین این نشست‌ها در اقشار مختلف برگزار و در آنها، تفکر و ایستادگی شهدا در برابر ظلم و استکبار تبیین شده است.

وی در ادامه افزود: سلسله یادواره‌های آبروی مدرسه و یادواره شهدای شهرستان دانش‌آموزان برگزار و همچنین، در راستای حمایت از مردم مظلوم فلسطین، پویش فرهنگی با نام «فریاد عروسک‌ها» برگزار گردید و مقالاتی در راستای «حقوق منهای بشر آمریکا» نوشته شده است.

مسئول بسیج دانش‌آموزی استان تهران با اشاره به شناسایی ۱۰۰ دانش‌آموز نخبه، مطرح کرد: با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته و برگزاری کلاس‌های علمی تقویتی، چهار گروه علمی بسیج دانش‌آموزی استان در لیگ پایه در سطح کشور مقام آورده‌اند.

عرب درباره افزایش سطح علمی دانش‌آموزان کم‌برخوردار بیان داشت: اقداماتی همانند دانش‌آموزان نخبه برای آنها صورت می‌پذیرد این اقدامات شامل برگزاری کلاس‌های تقویتی، جهاد علمی و لیگ پایه است.

وی در راستای اهداف بسیج خاطرنشان کرد: هدف بسیج دانش‌آموزی استان این است که با تفکر بسیجی، این تفکر را به منصه ظهور برساند تا زمینه را برای تربیت دانش‌آموزانی دانا، کاردان و انقلابی فراهم کرده و بتوانند در آینده برای کشور، نظام و انقلاب اسلامی مفید واقع شوند.

انتهای خبر/

کد خبر 761294

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =