۳۰۰ اتحادیه‌ صنفی استان تهران در مسیر چابک‌سازی

مصوبه‌ «چابک‌سازی» اتحادیه‌های صنفی از سوی هیئت عالی نظارت بر اتحادیه‌های اتاق اصناف ایران روند عملیاتی گرفته و در این مسیر ۳۰۰ اتحادیه استان و شهرستان‌های تهران در مسیر ادغام قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، اتاق اصناف جایگاه بی‌بدیل و مهمی در اقتصاد کشور دارد، چراکه اصناف بزرگ‌ترین بخش اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد و حتی می‌توان ادعا کرد بعد از نفت، تأثیرگذاری بسیار بالاتری در تأمین مالی اقتصاد ایران دارد؛ برخی اصناف را بزرگ‌ترین نهاد مدنی در ایران می‌دانند، چراکه با کسب و کار و معیشت مردم گره خورده است.

ایران در حال حاضر دارای ۳۹۸ اتاق اصناف و هفت هزار و ۲۰۰ اتحادیه است که بیشترین فراوانی اتحادیه متعلق به استان و شهرستان‌های تهران بوده که دارای ۳۵ اتحادیه است که این اتحادیه‌ها همانند سایر لایه‌های اجتماعی و نهادهای عمومی تأثیر بسیار زیادی دارند.

قبل از مدرنیسم بیشتر اصناف محدود به بازار بود و اصناف و اتحادیه‌ها در قالب یک سازمان ساماندهی شده بودند، شاید عده‌ای به این نتیجه برسند که تنها وظایف صنوف پرداختن به موضوعات اقتصادی است، در حالی که اصناف علاوه بر حوزه اقتصادی در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و حتی مذهبی هم نقش‌آفرین بوده‌ و هستند.

اصناف در دوران پیروزی انقلاب اسلامی هم بسیار تأثیرگذار بودند و برای پیروزی نهایی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی هزینه‌های بسیاری انجام دادند، بنابراین فعالیت اصناف صرفاً در حوزه اقتصادی نبوده است.

اتاق اصناف ایران در راستای ساماندهی اتحادیه‌ها اقدامات موثری انجام داده و این چابک‌سازی در حال عملیاتی شدن است، به طوری که برخی اتحادیه‌ها ادغام شده‌اند و برخی دیگر از اتحادیه‌ها هم در شُرُف چابک‌سازی هستند.

در این شرایط مهم‌ترین موضوع ریسک پذیرش این چابک‌سازی است، به‌خصوص در استان و شهرستان‌های تهران که دارای ۳۵ اتحادیه هستند که برخی از اتحادیه‌ها اعضای کمتری دارند و نیازمند است با سایر اتحادیه‌های مرتبط ادغام شوند.

برخی دیگر از اتحادیه‌ها که در بخش تولید فعالیت دارند توانایی اضافه کردن بخش فروش را هم دارند، اما این چابک‌سازی که به حالت قانون درآمده، باید به‌صورت جدی اجرایی شوند.

خبرنگار پایگاه خبری تهران‌نیوز در راستای بررسی فعالیت اتاق اصناف ایران و تهران و چگونگی چابک‌سازی اتحادیه‌ها گفتگویی را با علی توسطی مشاور ارتباطات اجتماعی و مشارکت‌های فراسازمانی اتاق اصناف ایران و مشاور عالی رئیس اتاق اصناف ایران ترتیب داده است.

اتاق اصناف ایران در زمینه چابک‌سازی اتحادیه‌ها جدی است

توسطی با بیان اینکه ایران در حال حاضر دارای ۳۹۸ اتاق اصناف و هفت هزار و ۲۰۰ اتحادیه است که بیشترین فراوانی اتحادیه متعلق به استان و شهرستان‌های تهران بوده با ۳۵ اتحادیه است، اظهار کرد: این اتحادیه‌ها همانند سایر لایه‌های اجتماعی و نهادهای عمومی تأثیر و خدمات بسیار زیادی دارند.

وی اضافه کرد: البته ممکن است خواسته یا ناخواسته یکسری تخلفات در اتحادیه‌ها صورت بگیرد، اما اگر منصفانه به موضوع بنگریم، نباید فعالیت اشتباه چند اتحادیه را به تمام اتحادیه‌های خدوم، دلسوز و پرتلاش سرایت داد که جزء بهترین اتحادیه‌ها در سطح کشور و استان تهران هستند.

مشاور ارتباطات اجتماعی و مشارکت‌های فراسازمانی اتاق اصناف ایران درباره ساماندهی اتحادیه‌ها هم بیان کرد: هیئت عالی نظارت بر اتحادیه‌ها به‌عنوان بالاترین مرجع ناظر بر فعالیت‌های اتاق‌های اصناف ایران و تهران مصوبه‌ای با نام «چابک‌سازی» داشتند که در این مصوبه اینگونه آمده که سه گروه اتحادیه‌ها باید ادغام شوند تا توانمندی بیشتری پیدا کنند.

توسطی یادآور شد: گروه نخست که در ردیف ادغام هستند زیر حد نصاب مقرر قرار دارند که در استان و شهرستان‌های تهران ۳۰۰ واحد صنفی است، یعنی هر اتحادیه‌ای که ۳۰۰ واحد صنفی داشته باشد باید با سایر اتحادیه‌ها ادغام شوند، دومین اتحادیه‌ها متعلق به گروه همگن هستند، به‌عنوان مثال اتحادیه‌هایی داریم که در حوزه پوشاک، مواد غذایی، محصولاتی مانند گوشت گاوی و گوسفندی یا مرغ و ماهی تولید کرده و به فروش می‌رسانند که مجزا هستند و باید ادغام شوند.

وی متذکر شد: گروه سوم هم متعلق به اتحادیه‌های است که به‌لحاظ بودجه‌بندی و بودجه‌ریزی توان اداره کردن خود را به‌صورت خودکفا ندارند، چراکه اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌ها دارای ردیف بودجه نیستند و باید خودگردان باشند، برخی اتحادیه‌ها که سالیان سال دارای کسری بودجه بودند با مصوبه هیئت عالی نظارت بر اتحادیه‌ها باید ادغام شوند.

مشاور عالی رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه توضیح داد: ساماندهی اتحادیه‌ها با توجه به زمینه قانونی باید صورت بگیرد تا اتحادیه‌ها بتوانند سازوکار جدی را با مدیریت و تفکر نو بسازند و اداره شوند تا به‌خاطر کسری منابع مالی نیاز به یاری گرفتن از افراد غیر نداشته باشند و به‌واسطه همگن بودن موازی‌کاری نکنند تا اتحادیه‌های متخلف پلمب نشوند.

توسطی تشریح کرد: برای اجرای قانون مصوبه هیئت عالی نظارت بر اتحادیه‌ها، این آمادگی را در اتاق اصناف ایران داریم که مشاوره بدهیم و هم به روسای اتحادیه‌ها کمک کنیم تا چابک‌سازی به بهترین نحو انجام شود، چراکه چابک‌سازی اتحادیه‌ها باید روند عملیاتی به خود بگیرد، به این دلیل که مصوبه قانونی اتاق اصناف ایران است.

وی اضافه کرد: زمانی که مسئولیت اتاق اصناف استان تهران را داشتم، تعدادی از اتحادیه‌ها ادغام و چابک‌سازی شدند و تعدادی دیگر هم در شُرُف ادغام بودند و همانطور که گفتم اهداف اصلی ما از چابک‌سازی اتحادیه‌ها تحقق مصوبه هیأت عالی نظارت برای ادغام و چابک‌سازی اتحادیه‌ها بوده است.

مشاور ارتباطات اجتماعی و مشارکت‌های فراسازمانی اتاق اصناف ایران در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار تهران‌نیوز درباره نظارت بر مسائل مالی اتحادیه‌ها هم گفت: اتاق اصناف بر اساس قانون دارای کمیسیون بازرسی با نام «کمیسیون ماده ۳۹» است که این ماده قانون نظام صنفی است که بازرسی، پایش و نظارت اتحادیه‌ها را انجام می‌دهد و اتاق‌های اصناف موظفند گردش کاری اتحادیه‌ها را بر اساس مناسبات مالی این اتحادیه‌ها بررسی کنند.

تفاهم‌نامه اتاق اصناف ایران با وزارت جهاد کشاورزی

توسطی مطرح کرد: عموماً اتحادیه‌ها در حوزه‌های مالی وظایف خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند و اگر احیاناً خواسته یا ناخواسته تخلفی هم صورت بگیرد، اتاق اصناف موظف است رسیدگی کند، در غیراینصورت کمیسیون ماده ۴۹ قانون نظام صنفی که مرکب از سازمان‌های دولتی مانند صمت هستند، باید تخلفات را بررسی کنند.

وی همچنین درباره تعامل اتاق اصناف ایران با وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه‌های مرتبط در راستای احیا و رشد تولید در کشور و استان تهران خاطرنشان کرد: اتفاقاً هفته گذشته در حوزه محصولات غذایی و بازرسی و نظارت بیشتر بر این محصولات و تأمین مایحتاج عمومی کالاهای اساسی تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت جهاد کشاورزی و شخص محمدعلی نیکبخت منعقد کردیم.

مشاور ارتباطات اجتماعی و مشارکت‌های فراسازمانی اتاق اصناف ایران تأکید کرد: همچنین رئیس اتاق اصناف ایران تفاهم‌نامه‌ای را با فرشاد مقیمی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند که این تفاهم‌نامه‌ها در راستای تفاهم و همگرایی منعقد شده است.

توسطی همچنین افزود: بخش عمده‌ای از واحدهای صنفی در استان و شهرستان‌های تهران که ۶۰ هزار واحد را شامل می‌شود، در محدوده بازار مسقف و بزرگ تهران قرار دارند و هیئت امنای بازار باید تأثیرگذاری بالایی در راستای رشد تولید داشته باشند، چراکه بازار که زیرمجموعه اصناف قرار دارد، باید به بهترین شکل ممکن نیازهای داخلی مردم را تأمین کنند و اجازه ندهند به رشد تولید کوچک‌ترین آسیبی وارد شود.

وی تصریح کرد: رشد تولید مطالبه جدی مقام معظم رهبری است و تنها با تولید بیشتر خواهیم توانست اقتصاد کشور را پویا و احیا کنیم، البته این هدف با تحقق تعامل میان ارگان‌ها و نهادهای اقتصادی ممکن خواهد بود و اتاق‌های اصناف کشور از جمله استان تهران باید با جدیت در این مسیر گام بردارند و کوچک‌ترین تعللی نداشته باشند.

انتهای خبر/*

کد خبر 761301

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =