کد خبر 761355
۷ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰
وضعیت آب و هوای کشور امروز ۷ آذر ۱۴۰۲

سازمان هواشناسی کشور از تشدید بارش‌ها در استان‌های مازندران و گلستان خبر و نسبت به سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها و لغزندگی جاده‌ها هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز» و به نقل از سازمان هواشناسی، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد فعالیت سامانه بارشی امروز سه‌شنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۲ در استان‌های ساحلی دریای خزر، شمال شرق، استان های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، برخی مناطق شمال غرب و غرب و دامنه‌های زاگرس مرکزی بوده و در این مناطق بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، در برخی مناطق گردوخاک و در مناطق سردسیر بارش برف روی می‌دهد.

از بعدازظهر امروز از میزان بارندگی و بارش‌ها در منطقه غرب کشور کاسته می‌شود و بارش‌ها برای استان‌های ساحلی دریای خزر است.

فردا چهارشنبه در شمال شرق‌، برخی مناطق شرق و استان‌های ساحلی دریای خزر بارش‌های پراکنده روی داده و سپس سامانه بارشی به‌ تدریج از کشور خارج می‌شود. طی پنج روز آینده در ساعات بعدازظهر و شب در برخی مناطق هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

امروز دز شمال غرب، غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز و فردا در شمال شرق کشور کاهش دما روی می‌دهد. امروز دریای خزر و پنج‌شنبه و جمعه خلیج‌فارس مواج است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما، در ارتفاعات بارش برف و رخداد مه

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۷: مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، لغزندگی گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، کاهش دید، سقوط سنگ از ارتفاعات، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهنسال.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر.

توصیف سامان: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: سه‌شنبه صبح ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۹

نوع مخاطره: وزش باد به نسبت شدید تا شدید (حداکثر سرعت وزش باد ۳۰ نات) و افزایش بیشینه ارتفاع موج (در سواحل تا ۲.۱ متر و در مناطق دور از ساحل تا سه متر)

منطقه اثر: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ ،چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ ، پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ : مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس

اثر مخاطره: آسیب به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی، آسیب به شناورها به‌ خصوص شناورهای تفریحی و سبک، اختلال در ترددهای دریایی و احتمال خسارت به تاسیسات ساحلی و فراساحل و اختلال در فعالیت‌های ساحلی و فراساحلی و سکوهای نفتی

توصیه: ممانعت از تردد شناورهای سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و منع تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحلی و سکوهای نفتی همچنین آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان پایان: سه‌شنبه بعدازظهر ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

نوع مخاطره: وزش باد به نسبت شدید تا شدید (حداکثر سرعت وزش باد در مناطق دور از ساحل بیش از ۲۸ نات) و افزایش بیشینه ارتفاع موج (در ساحل تا ۲.۵ متر و در مناطق دور از ساحل بیش از سه متر)

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ : مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: آسیب به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی، آسیب به شناورها به‌خصوص شناورهای تفریحی و سبک، اختلال در ترددهای دریایی و احتمال خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحل.

توصیه:ممانعت از تردد شناورهای سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و منع تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی همچنین آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی.

انتهای خبر/

کد خبر 761355

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =