شروع چالش‌های مزدی کارگران در ماه‌های پایانی سال

پیشنهاد افزایش ۱۸ درصدی حقوق کارمندان در بودجه ۱۴۰۳ باعث نگرانی کارگران در ماه‌های پایانی سال و بحث افزایش مزد شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، دولت در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۳ میزان افزایش حقوق کارمندان را ۱۸ درصد اعلام کرده است. این در حالی است که مراجع رسمی نرخ تورم را بیشتر از ۴۰ درصد اعلام می‌کنند. هر ساله هنگام تعیین دستمزد کارگران میزان افزایش حقوق کارمندان ملاک کار قرار می‌گیرد که این مسئله سال‌ها مورد انتقاد جامعه کارگری بوده است‌، چرا که کارگران معتقدند میزان مزایایی که کارمندان دریافت می‌کنند قابل مقایسه با کارگران نیست.

*شروع چالش بزرگ برای کارگران

محسن باقری نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفتگویی گفته است: پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی دستمزد در بودجه ۱۴۰۳ نشان می‌دهد که دولت بر رویه سابق خود پافشاری دارد.

وی ادامه داد: احتمالاً مانند سال گذشته درصد افزایش حقوق کارمندان روی تعیین حداقل حقوق کارگران‌ نیز تاثیرگذار باشد و این شروع چالش بسیار بزرگ برای کارگران است.

وی افزود: سال گذشته نیز دولت روی همین دستمزد مصوب در قانون بودجه برای حداقل حقوق کارگران چانه‌زنی کرد و ما را مجبور کرد آن دستمزد تحمیلی را امضا کنیم.

*مجلس میزان افزایش حقوق پیشنهادی دولت را نمی‌پذیرد

از سوی دیگر کمال حسین‌پور نماینده مردم پیرانشهر و سردشت و عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از نرخ پیشنهادی دولت در زمینه افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان (۱۸و ۲۰درصد) در توئیتر خود نوشت:

‌افزایش حقوق سالانه کارکنان شاغل دستگاه‌های اجرایی، بازنشستگان، موظفین و مستمری‌بگیران باید متناسب با نرخ تورم سالانه باشد. به عنوان عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳به دولت تذکر می‌دهم شکاف میان نرخ تورم و میزان افزایش حقوق، مردم را فقیرتر می‌کند. مجلس هرگز این موضوع را نخواهد پذیرفت.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

کد خبر 761356

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =