رکود ساخت‌وساز با جولان سرویس‌کاران سیار آهن در تهران

صنعت ساختمان به استثنای شهر جدید پرند در سایر شهرستان‌های استان تهران با رکود کم‌سابقه‌ای مواجه شده و سرویس‌کاران سیار هم در کاهش ساخت و ساز موثر بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران‌نیوز»، اوضاع کار و کاسبی آهن‌سازان استان تهران این روزها اصلاً مناسب نیست، چراکه مجبورند مالیات زیادی را با وجود درآمد پایین پرداخت کنند، موضوعی که با رکود ساخت و ساز در استان و شهرستان‌های تهران صنف آهن‌سازان را بسیار اذیت می‌کند.

از سویی سرویس‌کاران سیار موی دماغ آهن‌سازانی شده‌اند که دارای پروانه کسب بوده و مالیات می‌پردازند، در حالی که سرویس‌کاران سیار هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند و مغازه‌ای را هم در اجاره ندارند و با خیال راحت به فعالیت درودگری، آهنگری و آهن‌سازی مشغول می‌شوند و حتی بعضاً پروژه‌های بزرگی را در حین گشت‌زنی گرفته و مشغول به کار می‌شوند و کار و کاسبی آهن‌سازان دارای پروانه کسب اینگونه خراب شده و آینده آنان به خطر می‌افتد.

مسئله دیگر افزایش بی‌رویه قیمت آهن و فولاد با وجود رکود در صنعت ساختمان است و با این شرایط بسیاری از مردم که خواستار ساخت و ساز و تبدیل خانه‌های ویلایی به آپارتمان هستند به‌دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت آهن و فولاد و کاهش درآمد از این کار امتناع می‌کنند و ترجیح می‌دهند در همان خانه‌های قدیمی و ویلایی سر کرده تا مجبور نباشند هزینه کنند.

البته نکته مسرت‌بخش اینکه ایران در زمینه تولید آهن تقریباً خودکفاست و نیازی به وارداتی آهن ندارد، بلکه صادرات هم می‌کند و عراق یکی از مشتریان پروپاقرص آهن ایران محسوب می‌شود و قطعاً در آینده مشتریان آهن ایران بیشتر هم خواهد شد، البته با رونق در صنعت ساختمان، اما متأسفانه ساخت‌وساز در استان و شهرستان‌های تهران با رکود عجیبی مواجه شده، به همین دلیل میزان آهن‌آلات حتی بیشتر از نیاز استان تهران است و در این زمینه کمبودی وجود ندارد.

خبرنگار تهران‌نیوز درباره آخرین وضعیت بازار آهن‌آلات، وضعیت کسب و کار آهن‌سازان و رکود در صنعت ساختمان و نحوه رهایی از آن گفتگویی را با حبیب‌الله بشارتی رئیس اتحادیه آهن‌سازان استان تهران ترتیب داده است.

آخرین وضعیت صنعت ساختمان در استان تهران

بشارتی با بیان اینکه تولید آهن از سوی کارخانجات بزرگ مانند فولاد مبارکه اصفهان صورت می‌گیرد، اظهار کرد: چندین میلیون تُن آهن از سوی شرکت‌های بزرگ تولید می‌شود و در استان تهران نیز در حقیقت همکاران صنف ما تولیدکنندگان آهن نیستند و از سال ۱۳۲۵ که اتحادیه آهن‌سازان شکل گرفته با همین نام بوده و نخواستیم نام آن را به هم بزنیم.

وی اضافه کرد: اعضای صنف اتحادیه آهن‌سازان تولیدکنندگانی هستند که از ورق آهن استفاده می‌کنند و در این زمینه هم کمبودی در کشور نداریم و تولیدکنندگان داخلی خوبی در زمینه تولید ورق آهن فعالیت می‌کنند و حتی برخی شرکت‌ها صادرات هم دارند.

رئیس اتحادیه آهن‌سازان استان تهران در پاسخ به این سوال که وضعیت صنعت ساختمانی را در استان و شهرستان‌های تهران چگونه ارزیابی می‌کنید؟ بیان کرد: این اتحادیه و اصناف آن به طور مستقیم با صنعت ساختمان و ساخت و ساز کار دارد و باید بگویم که رکود عجیبی بر تهران در زمینه ساخت و ساز حکمفرما شده، بنابراین بسیاری از صنوف ما با چنین رکودی درآمد کمتری دارند و دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند.

بشارتی یادآور شد: مشاغلی که مرتبط با صنعت ساختمان هستند دچار مشکلاتی شده‌‍اند، ازجمله صنف ما، حال سوال این است که چگونه می‌توان صنعت ساخت و ساز را رونق داد؟ پاسخ به ساختار و زمینه آن بازمی‌گردد، متأسفانه به‌دلیل ساختار ضعیف صنعت ساختمان رونق نگرفته و شاهد رکود در آن هستیم.

وی متذکر شد: شهر بزرگی ماند تهران مکانی برای ساخت مجتمع و ساختمان ندارد، بنابراین باید در اطراف استان تهران ساختمان ساخته شود که ساخت و ساز در شهرستان‌های اطراف تهران هم مشکلات خاص خود را دارد؛ مانند اسلامشهر، پاکدشت، ورامین، البته در پرند رونق ساخت و ساز مناسبی است، اما در برخی شهرستان‌های تهران رکود کامل در ساخت و ساز وجود دارد.

رئیس اتحادیه آهن‌سازان استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آهن مازاد در استان تهران کمتر شده است، مطرح کرد: این مازاد آهن نیز به دپوی آن بازمی‌گردد، به طوری که سودجویانی هستند که آهن‌آلات را احتکار می‌کنند تا بازار آهن با مشکل مواجه شود و با گران شدن این محصول، سودجویان آن را در بازار آزاد به بالاترین نرخ ممکن بفروشند.

بشارتی عنوان کرد: سودجویان بسیاری هستند که از طریق احتکار آهن‌آلات، میلگرد، ورق آهن و تیرآهن مبالغ بسیاری به جیب می‌زنند و این سودجویان با سرمایه‌گذاری و خرید آهن‌آلات بدون پرداخت یک ریال مالیات، مبالغ نجومی به جیب می‌زنند و علاوه بر احتکار آهن، موجب کسادی در بازار آهن می‌شود و صنف آهن‌سازان را با مشکلاتی متعددی مواجه کرده‌اند.

وی تشریح کرد: به عنوان مثال در موضوع صنعت ساختمان و ساخت و ساز حتی اگر رونق هم داشته باشد، بیشترین آن متعلق به سرویس‌کاران سیار و دوره‌گردهاست و این افراد با تولید و نصب تجهیزات ساختمانی و ساخت ساختمان‌های چندین طبقه و حتی برج موجبات کسادی بازار آهن‌سازانی می‌شوند که دارای پروانه کسب هستند.

سرویس‌کاران سیار بلای جان صنف آهن‌سازان شده‌اند

رئیس اتحادیه آهن‌سازان استان تهران در ادامه توضیح داد: تمامی کانال‌سازهای ساختمان‌های پنج و ۱۰ طبقه و مجتمع‌ها توسط دوره‌گردها انجام می‌شود که جا و مکانی ندارند و دارای فرار مالیاتی هستند که بارها به اداره مالیات در این باره هشدار دادیم که در پاسخ عنوان می‌کنند فعلاً در این زمینه قانونی مصوب نشده تا با سرویس‌کاران سیار مقابله کنیم.

بشارتی با تأکید بر اینکه وضعیت کار و کاسبی آهن‌سازان چندان مناسب نیست، افزود: صنوفی که دارای پروانه کسب هستند چندان اوضاع مناسبی از نظر فعالیت ندارند و مردم برای کار کمتر به آنان مراجعه می‌کنند، چراکه باید ۹ درصد ارزش افزوده را به دولت پرداخت کنند، در حالی که سرویس‌کاران سیاری که جا و مکانی ندارند، شامل ارزش افزوده و مالیات نمی‌شود.

وی تصریح کرد: این مشکل شامل تمامی صنوف می‌شود، به‌عنوان مثال درودگران و کابینت‌سازان ارزش افزوده و مالیات بسیار بیشتری می‌پردازند، در نتیجه صنوفی که دارای پروانه کسب و پرونده مالیاتی هستند، همواره فعالیت‌شان در رکود بوده و سرشان بی‌کُلاه مانده است.

رئیس اتحادیه آهن‌سازان استان تهران درباره وضعیت واردات و صادرات آهن‌آلات هم گفت: در این راستا آهن‌آلاتی وارد کشور و استان تهران نمی‌شود و نیاز هم نداریم، چراکه تیرآهن، صفحات فلزی و انواع ورق‌های آهن به وفور در داخل وجود دارد و کمبودی در این زمینه احساس نمی‌کنیم؛ ضمن اینکه تیرآهن، نبشی، ورق آهن،سپری و تسمه به کشور عراق صادر هم می‌شود.

بشارتی تشریح کرد: صادرکنندگان آهن‌آلات با کارت بازرگانی که دارند این کار را انجام می‌دهند و آهن‌آلات صادر می‌شود؛ ورق آهن هم نیاز داخلی را تأمین می‌کند.

وی همچنین قیمت آهن‌آلات را به‌طور مستقیم به قیمت دلار و ارز مرتبط دانست و گفت: تا وقتی که قیمت دلار ساکن باشد قیمت آهن‌آلات هم راکد خواهد بود، البته قیمت‌گذاری آهن‌آلات در بورس می‌تواند به بازار آهن ثبات لازم را بدهد، این در شرایطی است که تمامی امکانات مهیا باشد و تا زمانی که رکود در صنعت ساختمان باشد و دلار در نوسان باشد، قیمت آهن هم در ثبات نخواهد بود.

انتهای خبر/*

کد خبر 761379

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =