معلولان هم شامل مصوبه افزایش سن بازنشستگی می‌شوند

مدیر عامل جامعه معلولان گفت: تصویب قانون افزایش سن بازنشستگی بیانگر آن است که کسانی این برنامه را تدوین کرده‌اند که مشورتی با مسئولان این حوزه ‌نداشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، کامران عاروان، مدیر عامل جامعه معلولان ایران به نادیده گرفتن معلولان در مصوبه اخیر مجلس درباره سن بازنشستگی واکنش نشان داد و اظهار کرد: قانون بازنشستگی درباره معلولان در سال ۱۳۶۷ تهیه و تدوین و تصویب شد، در آن روزها تلاش شد تا شرایط فیزیکی و جسمی معلولان را به گونه‌ای درک کنند، این اقدام مطلوب و هوشمندانه بود چرا که معلولان از نظر بدنی دچار آسیب‌های بسیاری می‌شوند.

وی با بیان اینکه متوسط عمر معلولان از سایر افراد جامعه کمتر است، عنوان کرد: به رغم اینکه شعار دولت توجه به اقشار ویژه و معلولان بوده، اما در برنامه هفتم عمل می‌بینیم که قانونی تصویب شده پیوست معلولان ندارد.

مدیر عامل جامعه معلولان ایران افزود: تصویب قانون افزایش سن بازنشستگی بیانگر آن است که کسانی که این برنامه را تدوین و مصوب کرده‌اند مشورتی با انجمن‌ها و مسئولان آن حوزه نکرده‌اند که آیا معلولی مانند جسمی حرکتی می‌تواند ۶۲ سال دوام بیاورد و آن وقت بازنشسته شود؟

عاروان ادامه داد: بر اساس کنوانسیون بین‌المللی حقوق معلولان، باید در تصمیم‌گیری‌ها نظر معلولان و طیف و گروه‌های این افراد دخالت داده شود و براساس آن تصمیم‌گیری شود، چرا که مسأله بازنشستگی یک موضوع نسبی است و قطعی نیست که با یک خط‌کش بگوییم همه باید تا سن ۷۰ سالگی بازنشست شود.

وی با انتقاد از رویه پیش روی معلولان بیمه شده، خاطرنشان کرد: به طور معمول یک معلول بین ۲۰ تا ۲۵ سال بیشتر نمی‌تواند فعالیت‌های کاری داشته باشد، بر اساس طرح جدید باید معلولان به فکر این باشند که از کار افتادگی بگیرند و آن هم با حقوق کمتری بازنشست می‌شوند.

مدیر عامل جامعه معلولان ایران خواستار نگاه ویژه نمایندگان مجلس به مطالبات معلولان شد و تصریح کرد: در گذشته انجمن ما نامه‌نگاری‌هایی برای حذف ردیف بودجه معلولان ارسال کرده بود، اما نتیجه نگرفتیم و ما دیگر هیچ نامه‌ای ارسال نکردیم.

عاروان یکی از مشکلات معلولان را بیکاری دانست و عنوان کرد: میزان بیکاری در میان معلولان ۴۰ درصد است و بسیاری از آن‌ها فاقد هرگونه بیمه بازنشستگی هستند و به عنوان تبعی والدین خود از خدمات بیمه استفاده می‌کنند.

منبع: فارس

انتهای خبر/

کد خبر 761451

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =