هیچ اقدامی علیه ایران بدون واکنش نخواهد ماند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به شهادت ۲ نیروی مستشاری ایران در سوریه توسط رژیم صهیونیستی، گفت: هیچ اقدامی علیه ایران، بدون واکنش نخواهد ماند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در ابتدای این نشست خبری که امروز (دوشنبه) و با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در تهران برگزار می‌شود، با ملت فلسطین ابراز همدردی کرد و با محکومیت جنایت وحشیانه رژیم صهیونیستی و استمرار این جنایت‌ها، اظهار کرد: امروز نیز این خبر منتشر شد که صهیونیست‌ها یک بیمارستان دیگر را مورد بمباران قرار دادند و باعث به شهادت‌ رساندن تعدادی از غیرنظامیان شده‌اند. این اقدامات، جنایت جنگی است و جامعه جهانی دارای مسئولیت سنگین برای توقف این جنایت‌ها هستند.

طوفان الاقصی نشان داد هیمنه رژیم صهیونیستی پوشالی است

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان این که عملیات طوفان الاقصی نشان داد که هیمنه این رژیم پوشالی است و پایه‌های امنیتی و سیاسی این رژیم به رغم انجام برخی از اقدامات نمایشی، سست و لرزان است، بیان کرد: رژیم صهیونیستی در پی تلاش برای جبران بخشی از شکست خود در عملیات طوفان الاقصی، اقدام به انتقام‌گیری از ملت فلسطین کرده است.

آمریکا اصل جنگ علیه ملت فلسطین است

آمریکا در مقابل کشتار و فجایع، عملاً در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. دور جدید حملات نظامی و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، زمانی آغاز شد که وزیر خارجه آمریکا در کابینه جنگ رژیم صهیونیستی حضور داشت. آمریکا عملاً در کنار متجاوز و در مقابل ملت مظلوم و صاحب حق ایستاده است. آمریکا تسلیحات جدید را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده و دست این رژیم را برای ادامه جنایات پر کرده است.

کنعانی با اشاره به ژست‌های انسان دوستانه آمریکا در جنگ غزه گفت: نمی‌شود هم بمب‌های یک تنی به رژیم داد و هم ادعا کنند به دنبال گسترش جنگ نیستیم و به دنبال حفظ جان شهروندان هستیم. این نفاق و دورویی کاملاً آشکار است.

وی با اشاره به حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی در طول جنگ غزه عنوان کرد: آمریکا تنها بخشی از جنایت این رژیم علیه مردم غزه نیست بلکه اصل جنایت و در واقع یک طرف جنگ است.

شورای امنیت در گروگان آمریکا قرار گرفته است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که در بحث غزه و فلسطین، شورای امنیت سازمان ملل متحد در گروگان آمریکا قرار گرفته است، تاکید کرد: این تحولات نشان داد که سازمان‌های بین‌المللی در انجام وظایف خود در حفظ صلح و تامین امنیت غیرنظامیان و بی‌گناهان از توانایی کافی برخوردار نیستند.

آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره گام مجلس نمایندگان آمریکا برای مسدودکردن ۶ میلیارد دلار دارایی‌های آزادشده ایران از کره جنوبی که هم‌اکنون در قطر قرار دارد تصریح کرد: لایحه برای اینکه جنبه عمل به خود بگیرد، نیازمند تایید سنا و امضای رئیس‌جمهور آمریکاست. آمریکا در چارچوب تعهدات بین‌المللی و توافق باواسطه با ایران درباره منابع ارزی آزادشده با مشارکت کشورهای ثالث، متعهد و موظف است به تعهدات خود پایبند باشد. ما تضمین‌های لازم را در این خصوص گرفتیم چرا که با تعاملات با آمریکا، بر مبنای اعتماد نیست. این منابع در دسترس دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و هست و دولت ایران می‌تواند متناسب با نیازهای خود از آن استفاده کند.

از اهتمام عمان برای مذاکرات رفع تحریم‌ها استقبال می‌کنیم

وی درباره رایزنی یکشنبه شب وزیران خارجه ایران و عمان در تهران نیز عنوان کرد: محور گفتگوها روابط دوجانبه و مسئله مهم فلسطین بود اما دولت عمان با سوابق تلاش‌ها و ابتکار عمل‌هایی که داشت، درباره مذاکرات رفع تحریم اهتمام زیادی دارد. ایران از اهتمام همراه با حسن نیت عمان استقبال می‌کند و از اینکه عمان بتواند ایفای نقش کند، استقبال می‌کند.

همکاری ایران با آژانس سازنده و مبتنی بر مسئولیت‌پذیری بوده است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر «رافائل گروسی» درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین رایزنی اخیر وزیر خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: از مدیرکل آژانس انتظار داریم مسائل مربوطه را از لحاظ فنی بیان و به دور از شائبه‌های سیاسی مطرح کند. موضوعات سیاسی ما با اروپا، قابل توجه است، ضمن اینکه اتحادیه اروپا در خصوص موضوعات مرتبط با ایران خصوصاً برجام و آژانس با مواضعی که اتخاذ می‌کنند، رویکردی غیرسازنده است.

کنعانی تاکید کرد: ما بارها تاکید کردیم، در حالی که ایران ذیل برجام، به تعهدات خود پایبند بود و ۱۵ گزارش آژانس هم موید آن بود، این آمریکا بود که به صورت یک‌جانبه و غیرقانونی از آن خارج و تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اعمال کرد. که نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ است. بر اساس برجام، تعهدات، متقابل است. جمهوری اسلامی ایران پس از یک سال خویشتنداری در مقابل اقدامات آمریکا و بی‌عملی اروپا، حقوق خود را در برجام ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق، برخی گام‌های جبرانی را اتخاد کرد.

وی تصریح کرد: مدیرکل آژانس و تروئیکای اروپایی مواضعی را اتخاد کردند که اساساً به معنای نادیده گرفتن این واقعیات است. متاسفانه آن‌ها توجهی به عدول آمریکا از تعهدات و بی‌عملی اروپا ندارند و اتهامات یک‌جانبه‌ای را علیه ایران مطرح می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: در گفتگوی تلفنی وزیر خارجه با بورل، بحث همکاری با آژانس مورد تبیین قرار گرفت؛ اینکه ایران بر اساس موافقتنامه جامع پادمان به همکاری با آژانس ادامه می‌دهد و همکاری ایران با آژانس سازنده و مبتنی بر مسئولیت‌پذیری ایران بوده و اینکه برخی طرف‌های اروپایی نباید با استفاده از اجلاس‌های آژانس پیگیر رویکردهای سیاسی در قبال ایران باشند.

کنعانی گفت: مسئله فلسطین و غزه هم به صورت جدی با بورل مورد توجه قرار گرفت و انتظارات ایران از اروپا مطرح شد. ایران به مواضع خوب برخی از کشورهای اروپایی در ارتباط با بحران غزه و در ضدیت با حملات وحشیانه رژیم به غزه توجه دارد و به آن‌ها اهتمام می ورزد.

هیچ اقدام ضد ایرانی از سوی دشمنان، بدون پاسخ نخواهد بود

وی در پاسخ سوالی درباره شهادت دو مستشار نظامی ایران در سوریه توسط رژیم صهیونیستی و واکنش ایران به این موضوع گفت: ایران به هر تعرضی که به منافع کشور در منطقه وارد شود، پاسخ می‌دهد و پاسخ خواهد داد. هیچ اقدامی علیه ایران و منافع ایران و نیروهای مستشاری ما در سوریه، بدون واکنش نخواهد ماند و کسانی که اقدام می‌کنند و اقدام کرده‌اند این موضوع را تجربه کرده‌اند. هیچ اقدام ضدایرانی از سوی دشمنان، بدون پاسخ نخواهد بود.

مسیر نظامی برای رژیم صهیونیستی و حامیان آن یک شکست تمام عیار است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری خود تاکید کرد: در جریان تحولات اخیر در اراضی اشغالی، ما برای رژیم صهیونیستی هیچ‌گونه پیروزی نظامی تصور نمی‌کنیم و معتقدیم مسیر نظامی برای رژیم صهیونیستی و حامیان این رژیم یک شکست تمام عیار و بن‌بست است. همان طور که پیش از این اشاره کردیم، جامعه جهانی در برابر جنایت‌های رژیم صهیونیستی دارای مسئولیت است و باید در راستای توقف این جنایت‌ها به مسئولیت خود عمل کند.

امیرعبداللهیان به روسیه می‌رود

کنعانی گفت: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در نشست وزرای امور خارجه کشورهای حاشیه خزر که در روز سه‌شنبه در مسکو برگزار می‌شود، به روسیه سفر می‌کند.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

کد خبر 761548

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =