ذره‌بین «دولت ضدفساد» علیه مافیای ساخت‌وساز غیرمجاز در استان تهران

ساخت‌وسازهای غیرمجاز همواره یکی از معضل‌ها در شهرستان‌های استان تهران بوده، موضوعی که دولت «ضدفساد» توانست به مقابله با آن بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران‌نیوز»، یکی از ویژگی‌هایی که دولت سیزدهم از آن بهره می‌برد و حقیقتاً توانسته در عمر بیش از دو ساله به آن جامه عمل بپوشاند، مبارزه با فساد و ناپاکی بوده، به طوری که دولت آیت‌الله رئیسی با وزرا و مسئولان فسادستیز و پاک اقداماتی موثری در راستای مقابله با فساد انجام داده است.

یکی از مسائلی که در سال‌های گذشته در شهرستان‌های استان تهران وجود داشته و مردم اعتراض زیادی نسبت به آن داشتند، موضوع «ساخت و ساز غیرمجاز» در برخی شهرستان‌ها ازجمله فیروزکوه بوده است و دولت همگام با شهرداری‌ها موفق شده در راستای توسعه متوازن و بهینه شهر از طریق ضوابط و مقررات جلوی بسیاری از ساخت و سازها در شهرستان‌های استان تهران ازجمله فیروزکوه، پاکدشت و دماوند را بگیرد.

دولت همچنین برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز توسط سودجویان اقدام به تخریب این قبیل ساختمان‌ها می‌کند تا درس عبرتی برای سایرین باشد تا به راحتی دست به چنین اقدامی نزنند، از سوی دیگر برخی سودجویان در روستاها اقدام به ساخت و ساز ویلا یا ساختمان می‌کنند که دولت در این زمینه هم برنامه‌های خاصی دارد.

تعامل با شهرداری‌ها برای مقابله با هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در روستاها و شهرهای کوچک اقداماتی بوده که در دولت سیزدهم به جد پیگیری شده و هرگونه سودجویی توسط افراد خاص را به بیراهه کشانده است. برخی برای فرار از دست قانون و مقررات اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز می‌کنند، چراکه خیال می‌کنند با این کار دیگر نیاز به بوروکراسی‌های اداری برای کسب مجوز ساخت ندارند.

مبارزه و مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در دولت سیزدهم تشدید پیدا کرده و بسیاری از سودجویان که ساخت و ساز غیرمجاز را حیات خلوتی برای خود می‌پنداشتند و از این راه سودهای نجومی به جیب می‌زدند، با روی کار آمدن دولت ضد فساد دیگر مانند گذشته آزادی عمل ندارند و دولت سیزدهم علاوه بر استفاده از قوه قهریه برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز، تسهیلاتی هم برای ساخت و ساز مجاز در نظر گرفته که این مورد در شهرستان فیروزکوه محسوس بوده است.

خبرنگار پایگاه خبری تهران‌نیوز در راستای بررسی اقدامات دولت سیزدهم برای مقابله با فساد (به صورت مورد ساخت و سازهای غیرمجاز) گفتگویی را با حیدرقلی قاسم‌زاده معاون عمرانی فرماندار فیروزکوه و محمد حسن‌پور دادستان پاکدشت ترتیب داده است.

کاهش تجاوز به عرصه‌های ملی و اراضی در شهرستان فیروزکوه

قاسم‌زاده با بیان اینکه ستاد ساماندهی ساخت و سازهای شهرستان فیروزکوه هر ماه برگزار می‌شود، اظهار کرد: دستگاه‌هایی که بیشترین درگیری را با ساخت و ساز دارند، مانند سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و راهداری و اداره راه و شهرسازی، بخشداران و شهرداران در این راستا به ما کمک می‌کنند و حتی اکیپی را در شهرستان فیروزکوه تشکیل دادیم که این اکیپ از شهرها و روستاهای شهرستان فیروزکوه بازدید مستمر دارند.

وی اضافه کرد: این اکیپ‌ها زیرنظر فرمانداری در حال فعالیت هستند و روستا به روستا در حال گشت‌زنی هستند تا اگر تخلفاتی درباره ساخت و ساز غیرمجاز مشاهده کردند، گزارش کنند که ساماندهی اراضی کشاورزی، حریم رودخانه‌ها و تجاوز به عرصه‌های ملی از جمله اقدامات ما بوده، به طوری که پیش از دولت سیزدهم شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان فیروزکوه و روستاهای آن بودیم، اما با ورود جدی دولت این ساخت و سازها هم کاهش چشمگیری یافته است.

معاون عمرانی فرماندار فیروزکوه یادآور شد: پیش از دولت سیزدهم تجاوز به عرصه‌های ملی و اراضی در شهرستان فیروزکوه زیاد بود، اما اکنون رئیس جمهوری همه نهادها و سازمان‌ها را با یکدیگر متحد کرده تا در صورتی که ساخت و ساز غیرمجاز صورت گرفت جلوی آن گرفته شود و با صورتجلسه و اقدامات قانونی به مقابله با این ساخت و سازها می‌پردازند.

قاسم‌زاده یادآور شد: برخی ساخت و سازها بدون مجوز قانونی در حاشیه حریم رودخانه‌ها صورت گرفته که با تلاش نهادها و سازمان‌های مرتبط جلوی این ساخت و سازهای غیرمجاز را گرفتیم و با تخریب این ساختمان‌ها اجازه ندادیم اراضی ملی دستاویز عده‌ای سودجو شود، سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی هم همگام با فرمانداری شهرستان فیروزکوه هم به این شکل مقابل ساخت و سازهای غیرمجاز ایستادند.

وی تأکید کرد: برخی افراد در سنوات گذشته و در شهرستان فیروزکوه مجوز افزایش بنا داشتند که دارای پرونده تخلف هستند و از طریق بخشداری فیروزکوه احصا شده و به کمیسیون ماده ۹۹ ارجاع داده شد تا تعیین‌تکلیف شود، در سطح شهرستان فیروزکوه برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم بستر رودخانه و کشاورزی، ساخت و سازهای مجاز را پیگیری کردیم.

معاون عمرانی فرماندار فیروزکوه در ادامه توضیح داد: برای ساخت و سازهای مجاز مجوز لازم به افراد داده می‌شود که ساختمان را در چه مکانی بسازند و در قالب «طرح هادی روستاها» ساخت و سازها را ساماندهی و به‌روز کردیم و اراضی روستایی که نیاز به ساخت و ساز برای جوانان داشتند با درخواست روستاییان براساس قانون بیش از دو هکتار زمین اختصاص دادیم و با هماهنگی بنیاد مسکن شهرستان فیروزکوه ساخت و سازها را قانونمندتر کردیم.

قاسم‌زاده تبیین کرد: اراضی تخصیص داده شده به جوانان در کارگروه تشکیل داده شده در فرمانداری فیروزکوه مرود بررسی قرار گرفته و براساس تعامل با دهیاری‌ها و شوراها و قوانین بنیاد مسکن، این زمینه‌ها را براساس اولویت به جوانان می‌دهیم و دولت هم در این زمینه تسهیلاتی را برای جوانان درنظر گرفته تا در روستاها صاحب زمین و اراضی شوند.

وی اضافه کرد: تاکنون ۸۰ درصد روستاهای شهرستان فیروزکوه مدیریت اراضی شده‌اند و دیگر ساخت و ساز غیرمجاز در این روستاها صورت نمی‌گیرد و دولت با اختصاص زمین و ارائه تسهیلات به جوانان موفق شده از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری کند، همچنین طرح تفصیلی و طرح جامع شهرها را در شهرستان فیروزکوه آماده کردیم و به‌زودی برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

معاون عمرانی فرماندار فیروزکوه در ادامه تبیین کرد: ساخت و ساز در شهرهای فیروزکوه هم قانونمند کردیم و تغییر کاربری‌های صورت گرفته را مدیریت کردیم تا افراد در شهرها خانه بسازند، با هماهنگی اداره راه و شهرسازی شهرستان فیروزکوه در چندین نقطه این شهرستان در قالب ۱۵ و ۱۵۰ هکتار تحت عنوان «نهضت و مسکن ملی» به شهرهای فیروزکوه اختصاص دهیم.

قاسم‌زاده ادامه داد: برای اختصاص زمین و اراضی به افراد دارای سه فرزند یا چهار فرزند هم برنامه‌های خاصی داریم و می‌توانند در قالب تعاون یا تعاون مسکن زمین دریافت کنند که برعهده اداره راه و شهرسازی شهرستان فیروزکوه است که جوانان می‌توانند در قالب تعاون زمین دریافت کنند، بنابراین دولت علاوه بر برخورد و مقابله با سودجویان و ساخت و سازهای غیرمجاز، تسهیلاتی کم‌بهره هم برای جوانان در نظر گرفته تا اینگونه ساخت و سازها قانونمند شوند.

وی عنوان کرد: دولت به‌گونه‌ای مدیریت کرده که در روستاها و شهرهای فیروزکوه جایی برای ساخت و سازهای غیرمجاز نمانده و با نظارت دقیق جلوی این قبیل ساخت و سازها گرفته شده و در عوض دولت مردمی سیزدهم زمینه‌ای را مهیا کرده تا افراد ساخت و ساز ایمن و قانونی در شهرها داشته باشند، بنابراین با هماهنگی و همکاری بخشداران و دهیاران در سطح روستاها و شهرها هشدارهای لازم را دادیم که ساخت و سازهای غیرمجاز چه عواقبی دارد.

معاون عمرانی فرماندار فیروزکوه در ادامه خاطرنشان کرد: البته افرادی هستند که با وجود اطلاع از عواقب ساخت و سازهای غیرمجاز اقدام به این کار غیرقانونی می‌کنند و در شهرستان فیروزکوه این موارد هم وجود دارد که البته نسبت به گذشته کمتر شده و در این راستا فرهنگ‌سازی هم داشتیم و سمینارهایی را در این باره برگزار کردیم.

قاسم‌زاده ادامه داد: ساخت و ساز غیرمجاز در شهرستان فیروزکوه نسبت به گذشته کاهش چشمگیری داشته و شاید این عدد به ۳۰ درصد هم برسد، به وضوح دیدیم که با ورود جدی دولت به موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز، دیگر مانند گذشته شاهد این مسئله نیستیم و سودجویان می‌دانند که این کار عواقب بسیار خطرناکی دارد.

وی افزود: ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرها بسیار کمتر از روستاها شده و پرونده‌های ساخت و سازهای غیرمجازی که در کمیسیون ماده ۱۰۰ در حال بررسی است، اکثراً افزایش بنا بوده و در طبقات اتفاق افتاده است، با ورود دولت و همکاری دستگاه‌های مرتبط ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان فیروزکوه به تعداد انگشتان دو دست رسیده، چراکه دولت مرتب رصد می‌کند و فرهنگ ساخت و سازهای مجاز را بین شهروندان جا انداخته است.

معاون عمرانی فرماندار فیروزکوه گفت: نکته دیگر اینکه در روستاهای فیروزکوه همچنان ساخت و سازهای غیرمجاز صورت می‌گیرد، بنابراین هنوز کار زیاد داریم و روستا به روستا در حال رصد هستیم تا موارد ساخت و سازهای غیرمجاز را شناسایی و با آن مقابله کنیم و برابر قوانین و مقررات با خاطیان هم برخورد خواهد شد.

قاسم‌زاده تشریح کرد: دولت با سیاست‌های مناسبی که در زمینه ساخت و سازها داشته، موفق شده ابتدا اعلام کرده که مکان لازم برای ساخت و ساز مجاز را به مردم می‌دهد و دیگر افراد بهانه‌ای ندارند که مکان برای ساخت و ساز مجاز نداشتند و تسهیلاتی هم برای این کار در نظر گرفته شده که البته باید افزایش پیدا کند و روستاییان با وام ۳۵۰ میلیون تومانی می‌توانند ساخت و ساز مجاز داشته باشند و زمین تخصیص یافته به جوانان هم براساس قیمت کارشناسی بنیاد مسکن انجام می‌شود و در شهرها هم تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی به جوانان اعطا می‌شود.

مردم ساخت و سازهای غیرمجاز را به دادستانی اعلام کنند

دادستان شهرستان پاکدشت هم با بیان اینکه هدف از مقابله و مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز در این شهرستان برقراری و حفظ نظم و عدالت است، اظهار کرد: وقتی در جامعه قوانینی وضع می‌شود، هدف از آن برقراری و حفظ نظم و عدالت است، حال شما تصور کنید برخی افراد که عمدتاً هم از افراد متمول هستند با نقض آشکار این قوانین جلوی دیدگان مسئولان مربوطه چه حس بدی را در جامعه ایجاد می‌کنند و با این کار خود هم به قوانین و هم نهادهای مسئول دهن‌کجی کرده و بی‌نظمی و بی‌قانونی را در جامعه رواج می‌دهند.

حسن‌پور، انفعال برخی مسئولان ذیربط را چالش پیش روی مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان پاکدشت عنوان و با اعلام سازوکار مشارکت مردم در مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز مطرح کرد: همواره اعلام کرده‌ایم و در عمل نشان داده‌ایم که هر کمکی بتوانیم به اعلام‌کنندگان فساد (ازجمله ساخت و سازهای غیرمجاز) خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: گاهی پیش آمده، فردی فسادی را به بنده اعلام کرده و پس از آن شخصاً مشکل او را در اداره مربوطه پیگیری و حل و فصل کرده‌ام، همین‌جا هم اعلام و تعهد می‌کنم که اعلام‌کنندگان فساد در امان و تحت حمایت دادسرا خواهند بود و این کاری است که از دست ما برمی‌آید.

دادستان شهرستان پاکدشت در پاسخ به سوال دیگر که برای اجرای مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز چه راهکارهای دیگری دارید؟ گفت: در این راستا باید برخی مقررات در شهرداری‌ها اصلاح شوند، ازجمله موضوع تراکم مجوز، همچنین برخی شهرداری‌ها باید برخی رویه‌های غلط و شکست‌خورده را اصلاح کرده یا کنار بگذارند و از تجربیات افراد دلسوز برای پیشبرد امور بهره بگیرند تا میزان ساخت و سازهای غیرمجاز به حداقل برسد.

انتهای خبر/*

کد خبر 761624

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =