دنیا مزرعه اخروی است

در وصیت‌نامه شهید «ابوالفضل عموئی» آمده است: دوستان دنیا مزرعه اخروی است و هر فرد از ما در معرض امتحان است هر روز خدا را شکر گذار باشید و یاد حق کنید و نیز بسیار شادمان نباشید که این سرا سرای شادمانی نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، بسیجی شهید «ابوالفضل عموئی» دوم مهر ۱۳۴۷ در تهران چشم به جهان گشود و هفدهم تیر ۱۳۶۶ در سردشت به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

متن وصیت‌نامه شهید «ابوالفضل عموئی» به شرح زیر است:

«زیرا همانطور که آنها با آن ایده و مرام آرزوی کذب وصل حضرت را به‌گور بردند در مورد ما هم مورد اعتمادی نیست ما نه‌تنها نباید بدانیم ظهور آن حضرت همراه با آمادگی روحی و اجتماعی ماست بلکه نیز نباید در غیاب ایشان از اجرای احکام اسلام باز بمانیم و اسلام را تا حضور ایشان کنار بگذاریم و به ورطه نابودی بکشانیم. ای یاران شاید ما نیز آرزوی ایجاد حکومت اسلامی را توسط دست پر قدرت حضرت به‌ گور ببریم پس بیایید تا زنده هستیم در اجرای حکومت اسلام بکوشیم و بیایید تا می‌توانیم در این سرای عبادت خدا کنیم و به وی عشق بورزیم و به دین او ایمان داشته باشیم و آن را دوست بداریم که فردای قیامت شاید ما را به خیل بهشتیان راه ندهند و این فرصت غنیمت را که ما می‌توانیم در آن اظهار تشکر خود نسبت به مهربانی خدا ابراز داریم نیز از دست ندهیم ما نه آنکه در جنت نتوانیم فرصت ابراز عشق خود را به خالق داشته باشیم، بلکه جنت را نخواهیم یافت اگر معتاد به آن شیره شویم و از می شیرین باقی مانده احکام اسلام از ائمه که به‌ دست رهبر و ولی فقیه است بی‌نصیب بمانیم مسلمان و شیعه نیستیم و نه در جنت راهی نداریم و نه در آنجا می‌توانیم آن کارها که در این دنیا قادر به ایجاد آنیم انجام بدهیم پس ای رهبر ای ساقی و ای ولی فقیه حکم شرع دار بیان کن که وقتی مردیم دیگر نمی‌توانیم این فرصت را که در اجرای احکام شرعیه داریم داشته باشیم.

بده ساقی می باقی که در جنت نخواهی یافت

کنار آب رکناباد و گلگشت مصلی را

دوستان هیچ می‌دانید که چرا راهیان کربلا این منادیان توحید و تلألوات نور اینقدر به ائمه طاهرین علاقه‌مندند و عاشقند؟ زیرا تمام وجود آن مصلحان جهان و امامان زمان شیرینی و حلاوتی دارد و تمام زبان آنان حکایت و نهایتی است از گفته‌ها و تمام عمل آنها برای فطرت بشر موافق است و منطبق و نور بر قلب‌ها می افکند و انسان‌ها را با خالق آشنا می‌کند و عظمت او را بازگو می‌کند و صبر از دل می‌رباید و خلق را مبهوت ذات حق می‌کند. هر قول از اقوال‌شان و هر عملی از اعمال‌شان و هر خنده بر لب‌های‌شان انسان‌های وارسته را از خود بی خود می‌کند و مانند راهزنی که به کاروانی یا سفره نانی می‌زند آنها نیز روح و حال انسان را از انسان می‌گیرند و از حصار مادیت خارج می‌کند.

فغان لیکن توسان شوخ شیرین کار شهر آشوب

چنان بردند صبر از دل که ترکان خان یغما را

دوستان اگر نیک خدا را می‌شناسید بدانید که علی می‌فرماید ما معرفناک حق معرفتک و اگر به زیبایی عبادت می‌کنید حق را بدانید که مولا گفت: ما عندناک حق عبادتک. عشق حضرت سیف الله که کامل‌ترین عشق‌ها به معبود است به زبان خود حضرت نه آن است که خالق لایق آن است و ایشان نه غلو می‌کنند و نه به معشوق خود دروغ می‌گویند این ادعا که ما داریم و این عشق که خفتگان بهشت زهرا دارند و تمام حتی که تمام مخلوقات دارند قطره‌ای از اقیانوس عشق اسدالله نمی‌باشد پس این را نصب العین قرار دهید که ما بسیار عاجزیم از ایجاد عشق کامل و نیز آن معشوق مبراست از نیاز حتی ذره‌ای و او نیافرید ما را برای عبادت یا عشق و ... بلکه لطفی بود که به خاک پست و قطره ذلیل کرده پس عبادت و عشق نیز از وظائف مسلمه انسان است و کسی که از آن بی‌بهره است و آن ارزش انسانی که برای وی خداوند عنایت کرده بهره‌ای ندارد و همان به انسانش نخواهیم پس همیشه مد نظر داشته باشیم که هر اطاعتی می‌کنیم وظیفه و نیز حق از این انجام وظیفه ما بی‌نیاز است پس عجب نگیریم و خود را برتر نبینیم که این برتر بینی جدا از فرمان الهی است.

ز عشق ناتمام ما جهان یار مستغنی است

به رنگ و آب و خال و خط چه حاجت روی زیبا را

یاران می‌خواهید از اولیاء الله باشید می‌خواهید از شهدا گردید می‌خواهید پرده ماده را بدرید و به بقاء بشتابید می‌خواهید که به آن محبوب عشق بورزید و ایشان عنایت خود را بر شما تمام کند می‌خواهید بی‌حساب وارد دیار نیکان شوید و از نعم الهی و بالاتر از آن عشق عرفان خدا در جنت برخوردار باشید یک راه دارد و آن افزودن بر حسن است حسنی که حصار آن را آن احسن معین و مشخص کرده آری عمل به او امر الهی کمال است و این کمال موجب می‌شود که این پرده دوری و فراغ کنار رود و شما ای نفخه الهی به وصال الله بشتابی و به ملاقات او نایل آیی. این قانون لایتغیر الهی است که آنکه در فرمول گب شخصی قرار گیرد محبوب وی می‌شود و حال اگر مانند محمد و خلیل و یوسف... در عمل به دستورات و اجتناب از گناه پیشرو باشی مقام آنان یابی و حال آنکه در سعی چنان عمل باشی چنانکه یوسف در فرمول محبت زلیخا قرار گرفت که همانا آن فرمول زیبایی مادی و حجب و حیای معنویست و هر کسی می‌تواند تشخیص دهد که وقتی یوسف در چنین فرمولی قرار گیرد بر سر زلیخا چه خواهد آمد یعنی ما با شهدا دوستی داریم بعد اینکه شهید می‌شوند می‌گوییم واقعا مشخص بود که شهید خواهد شد و این نیست جز اینکه چون آن شخص در نیکی که خدا نور کرده حسن روزافزون داشته ما نتیجه گرفته‌ایم که شهید خواهند شد از اولیاء الله می‌گردد و وصل به منبع اصیل خود می‌شود.

من از آن حسن روزافزون که یوسف داشت دانستم

که عشق از پرده عصمت برون آرد زلیخا را

دوستان دنیا مزرعه اخروی است و هر فرد از ما در معرض امتحان است هر روز که بسیار خوشی خدا را بسیار شکرگزار باشید و یاد حق کنید و نیز بسیار شادمان مباشید که این سرا سرای شادمانی نیست و اگر بدی دیدی بار دیگر سپاس نمائید احدی را که در پس همان سختی‌ها نیکی می‌کند و نیز یاد آرید که اینجا دار امتحان است. با آن عزیز بر ما منت دارد که ما را وجود کرده و نیز عطا فرصت سجود کرده و به اراده او ارزش بشر سعود کرده و ... و کی توانیم که نعم او برشمریم که از تمامی وجودش شیرینی و نعمت فرو می‌ریزد. این هم گوشه‌ای از رحمانیت است نه از رحیمی پس راضی باشیم به رضای او که آن زیباتر از هر زیبا و کامل‌تر از هر کامل و غنی‌تر از هر غنی و رحیم‌تر از هر رحیم و نعیم‌تر از هر نعیم و معلم‌تر از هر عالم و ... هر چه کند و هر چه گوید شایسته و سزاست که آن نماید و آن بگوید و ما بندگان عاصی هر چه بر سرمان آید از او و هر چه بر ما بگوید حقمان است پس روی به او کنید و بگویید:

اگر دشنام فرمایی وگر نفرین دعا گویم

جواب تلخ میزنید لب لعل شکر خارا

دوستان هر چه دانایان و محتران حلم و برگزیدگان علم بگویند خردمندی آنست که به حرفشان کوشا باشیم چرا که بی‌خرد است آنکه از نصیحت دیگران و اندوخته دانایان و تجربه پیران انبان خرد خود را پر نکند و در صدد تجربه باشد سزا نیست که بخواهیم هر گناه و هر اشتباه و عواقب آن را تجزیه کنیم که این دور از عقل است و آنان که در این راه قدم می گذارند و خانه خرد خود را دو در می سازند که پند وارد گردد و خارج شود یا مقیم در مجتمع زنان می شوند یا متر کننده کوچه و خیابان می‌شوند یا عیش‌کننده کنار خزر و پارک خرم و با اصطلاح کوهنورد تپه‌های شمال تهران یا زر خرید واردات سیستان و خراسان و از بازرگان و یا کردستان و لو دهنده سلیمانیه و مهران و ... و آنان که نصیحت پدرانه پیر جماران را گوش فرا می‌دهند خردمندانی است که مقیم مجلس دعایند و متر کننده فاصله کربلایند و عیش‌کننده کنار خون خود و باغ ارم و کوهنوردان تهران و کردستان و حاج عمرانند و زرخرید محبت حق و عنایت الله و خاک کربلا و وصل به خدایند و حافظان دین و حکمت رسولند.»

انتهای خبر/

کد خبر 761671

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =