کد خبر 761727
۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶
افزایش حقوق سربازان در آذر ۱۴۰۲ چقدر است؟

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: از پایان این ماه، دریافتی سربازان نزدیک به ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و به طور میانگین به چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، سید محسن دهنوی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۹ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ما امسال در قانون بودجه و تبصره ۱۲ مصوب کردیم که حقوق پرداختی به سربازان بین ۶۰ تا ۹۰ درصد پایور هم‌تراز باشد که این افزایش برای سربازان مجرد حداقل ۶۰ درصد و ۹۰ درصد هم برای سربازان متأهل باشد.

وی بیان کرد: ابتدای امسال نزدیک به ۲۰ درصد افزایش حقوق سربازان اجرا شد، یعنی سال گذشته دریافتی سربازان به صورت میانگین سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که این عدد به صورت میانگین سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شد و این افزایش تقریباً ۲۰ درصد است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درباره مابقی آن نیز باید گفت که به حکم قانونی ما عمل نشده بود، چون منابع کافی در اختیار نبود یعنی سازمان برنامه و ستاد کل نیروهای مسلح نتوانسته بودند بر سر تأمین منابع درباره حقوق سربازان به تفاهم برسند.

دهنوی در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در یک ماه گذشته جلسات متعددی را در مجلس با حضور نمایندگان ستاد کل و سازمان برنامه برگزار کردیم و توافق شد یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شود برای آنکه در ماه‌های پایانی سال بتوانیم به قانون عمل کنیم.

وی توضیح داد: بر این اساس، توافق شد از این ماه منابع لازم تأمین شود. یعنی از پایان آذر ماه دریافتی سربازان نزدیک به ۲۰ درصد دیگر افزایش پیدا می‌کند و به صورت میانگین از سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان می‌رسد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با این اوصاف، میزان افزایش حقوق سربازان نسبت به سال گذشته که سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود به چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان افزایش می‌یابد، یعنی ۴۵ درصد افزایش حقوق برای سربازان خواهیم داشت.

دهنوی بیان کرد: بر این اساس، سربازان از این ماه شاهد افزایش حقوق خواهند بود که به صورت میانگین ۸۰۰ هزار تومان به حقوق آنان اضافه می‌شود؛ یعنی برای سربازان متأهل مقداری بیشتر و برای مجردها کمتر است و این ۸۰۰ هزار تومان به صورت میانگین است.

وی تاکید کرد: ما خبرهای خوب دیگری در یک ماه آینده برای سربازان خواهیم داشت.

دولت لایحه اصلاح سربازی را به مجلس ارائه دهد

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی شورای نگهبان درباره مصوبات مربوط به سربازی در لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: هنوز شورای نگهبان درباره لایحه برنامه هفتم و موضوع سربازی اعلام نظر کرده است.

دهنوی ادامه داد: قبل از اینکه مواد مربوط به سربازی در لایحه برنامه هفتم توسعه گنجانده شود، جلساتی با ستادکل نیروهای مسلح برگزار شد و رئیس مجلس شخصاً موضوع را پیگیری کرد. از وی تشکر می‌کنم که درباره موضوع اصلاح قانون سربازی با مقامات عالی ستاد کل نیروهای مسلح جلسه گذاشت و مذاکره کرد.

افزایش حقوق سربازان در آذر ۱۴۰۲ چقدر است؟

وی بیان کرد: طبق اطلاعم، ستادکل نیروهای مسلح درباره متن مصوب مجلس درباره سربازی به شورای نگهبان نظری را اعلام نکرده است.

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: مصوبه مجلس درباره سربازی در لایحه برنامه هفتم توسعه آغازی برای اصلاح اساسی در فرآیند سربازی است. فکر می‌کنیم این موضوع با چارچوب برنامه‌های ستاد کل همراه بوده، البته ممکن است اشکالاتی نسبت به بخش‌هایی از مصوبه مجلس داشته باشند که می‌توانند به شورای نگهبان منعکس کرده تا ما در مجلس اصلاحاتی را اعمال کنیم.

دهنوی اظهار کرد: به طور کلی نگاه ستادکل نیروهای مسلح نسبت به اصلاح فرآیند سربازی مثبت است و خودشان هم پیش‌قدم هستند.

وی با بیان اینکه دولت در حال بررسی لایحه اصلاح سربازی است، اظهار کرد: با توجه به اینکه چند ماه است که لایحه اصلاح سربازی در دستور کار هیأت دولت است، درخواست ما از سخنگوی دولت این است که هر چه سریع‌تر این لایحه به صحن دولت و سپس به مجلس ارائه شود. همه باید دست به دست هم داده تا این اصلاح زودتر انجام شود.

منبع: مهر

انتهای خبر/

کد خبر 761727

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =